Maminko, já se bojím!

Tuhle větu slýchávám nejčastěji uprostřed noci. Nemilosrdně přetrhne nitku nejsladšího spánku a vytouženého odpočinku. Nezbývá nic jiného než uchlácholit milovanou bytůstku. Jinak by totiž stejně neusnula. Někdy musím nechat rozsvícené i malé noční světýlko. Učiněná spása pro magické myšlení a dětskou fantazii pomůže vždycky. Jednoduše zažene každý zle se mračící stín schovaný za kytkou. Jenže pokud je strach zahlodaný hluboko v dětské dušičce, ani noční světýlko mnohdy nepomůže...

Dětská nátura

Nejdříve bychom si měli uvědomit, že odolnost vůči strachu je velkou měrou daná geneticky. Jsou prostě dětičky od přírody úzkostnější, které se pokaždé chytnou maminčiny sukně jako tiché žádosti o podporu. A pak existují také vyložení nebojsové, pro něž znamená každá překážka výzvu k překonávání sebe sama. Většina dětí se ovšem pohybuje někde uprostřed mezi těmito extrémy. Nejvíc záleží na rodičích, jakými slovy dané postoje v dětech posilují. Protože i ten největší hrdina někdy strach má a potřebuje slyšet: „Ty jsi šikovný a statečný. Vím, že překonáš všechno, co bude potřeba. Ale jestli se trošičku bojíš, řekni mi a já půjdu s tebou.“

Náročné situace

K překonání strachu dětem nejvíce pomůže, pokud si mohou situaci natrénovat „nanečisto“ s rodičovskou oporou, v situaci úplného bezpečí. Nejprve si o tom v klidu popovídejte, zjišťujte příčiny jeho strachu a nezapomeňte dítě ujistit, že společně strach překonáte. Naprosto nevhodná jsou slova: „Ty jsi takový strašpytel, to je hrozné. Čeho se bojíš? Podívej se tady na Jendu, to je opravdový silák...“ Takovým postojem neposkytujete dítěti žádnou oporu, shazujete ho před kamarádem a podkopáváte mu sebevědomí. Myslíte, že mu to budoucí život ulehčí?
V přítomnosti velikého psa dítěti připomeňte, že situaci společně zvládnete. Přistupte k němu s dítětem v náručí, i když váš mrňousek pláče. Držte jej a uklidňujte do té doby, než se utiší. Pohlaďte psa nejprve sami, popisujte dítěti také to, co prožívá pejsek. Vrtí ocasem a má radost? Házejte mu třeba klacek a posilujte pozitivní dojmy dítěte. Pak se možná samo odhodlá a bude chtít pejska pohladit nebo mu hodit piškot za odměnu, byť s vaší pomocí.

Na životní cestě musíme překonat spoustu těžkostí, a proto bychom měli naučit své děti, jak tyto překážky zvládat. Každý rodič chce přece mít šikovné, odolné dítě. Typickou náročnou událostí je návštěva u lékaře. Dítě se bojí z několika základních důvodů. Většinou už mají samy negativní zkušenost. Někdy rodiče přenáší své obavy na dítě a ani si to neuvědomují nebo dokonce takovou situací dětem vyhrožují – „Když nebudeš poslouchat, půjdeš zpátky do nemocnice a dostaneš injekci....“

Jak postupovat při přípravě dítěte na návštěvu lékaře?

 • Dávejte si pozor, abyste nepřenášeli své obavy na dítě. I když o tom slovy nemluvíte, vaše ratolest moc dobře vnímá, že se vám chvěje dušička stejně jako jemu. Potřebuje u sebe pevnou oporu. Pokud mu jí nemůžete poskytnout, domluvte se třeba s druhým rodičem nebo jiným příbuzným.
 • Nevyprávějte dítěti hororové příběhy z ordinace a pokud jste přítomni tomu, že někdo jiný tak činí, nebojte se skutečnost relativizovat. V žádném případě ale nelžete, jestliže čeká dítě bolestivý zákrok. Zklamali byste dětskou důvěřivost.
 • Odměnu neslibujte předem. Kromě stresu z návštěvy prožívá dítě navíc obavu ze selhání, což posiluje jeho úzkostnost. Při cestě od lékaře se třeba zastavte v cukrárně a nechte malého nebojsu odměnu pěkně vychutnat.
 • Vzpomínejte, jestli úzkostnost nesouvisí s předchozí návštěvou u lékaře. Se skutečným profesionálem se lehce domluvíte a předejdete další špatné zkušenosti.
 • Spolupracujte s lékařem. Před zákrokem zopakujte dítěti, co ho čeká. Prohlédnutí a osahání jednotlivých nástrojů mírní dětský strach. Obzvlášť pokud si pro ně vymyslíte pozitivní názvy (např. čistítko, tím zjistíme, jak srdíčko ťuká apod.). Dítěti poskytujte přímo v ordinaci verbální a neverbální oporu. Dotyk dítě zklidní. Rodiče většinou intuitivně drží dítě tak, jak je pro ošetření vhodné.
 • Při odpoutání dítěte od bolesti můžeme použít metaforické techniky. Zvlášť předškolní děti se lehce ponoří do světa fantazie. Například: „ Představ si, že tvoje bolest je jeden pramínek v potůčku. Teče dolů z hory přes kameny a je stále menší a menší, vlévá se do řeky a teď úplně zmizel...“ Nebo jiný příklad: Po domluvě s lékařem může dítě poslouchat oblíbené písničky nebo pohádky z discmana.
 • O zkušenosti z lékařské ordinace mluvte s dítětem co nejpozitivněji. Například: „Je normální, že se malé děti jako ty bojí lékaře. Až vyrosteš, přejde to... Zhluboka se nadechni a než úplně vydechneš, přebolí i tohle malé štípnutí... Domluvíme s paní doktorkou signál a ten uděláš, když budeš chtít přestávku. Paní doktorka přestane, když to půjde...“ Některé děti pak tyto zážitky ventilují při hře „na doktora“, když ošetřují panenky nebo plyšáky.

Povězte nám o svých zážitcích u dětského lékaře. Těšíme se na příspěvky v komentářích.

Článek vyšel: 03.10.2007 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %