Mark Inglis, beznohý horolezec

Vyrovnat se s vrozeným handicapem či s osudovou nehodou, překonat hořkost, která se vkrádá do raněné duše a se vztyčenou hlavou se vrhnout do víru života... to vše si žádá notnou dávku vnitřní síly a upřímný obdiv ze strany těch, kterým se podobný osud vyhnul. Jedním z lidí, kteří nejen že nepřestali věřit ve své sny, ale pomáhají je plnit i ostatním, je novozélandský horolezec Mark Inglis. První člověk bez nohou, který zdolal Mount Everest.

Život tohoto cílevědomého sportovce byl odjakživa spjat s horami. Ve dvaceti letech začal pracovat jako záchranář v Mount Cook National Park, v kouzelném okolí nejvyššího novozélandského vrcholu. O tři roky později zůstal během jedné záchranářské akce uvězněn v ledové jeskyni přezdívané Middle Peak Hotel, kde pak sám se svým kolegou Philipem Doolem musel čekat celých 14 dní na pomoc. Z nebezpečné situace nakonec vyvázl živý, ale kvůli těžkým omrzlinám mu musely být obě nohy pod koleny amputovány.

Díky své neuvěřitelné houževnatosti a věrné podpoře rodiny a přátel se Mark dokázal rychle oklepat a během několika let se z něj stal jeden z nejúspěšnějších paralympijských sportovců. Věnuje se lyžování a cyklistice, ve které v roce 2000 vybojoval dokonce stříbrnou medaili na Paralympic Games v Sydney. Na své milované hory nikdy nezanevřel, zaryly se mu příliš hluboko pod kůži a život bez krkolomných výstupů si už nedokázal představit. V roce 2002 vylezl na Mt Cook (3 754 m), o dva roky později si už za svůj cíl vybral Cho Oyu, 6. nejvyšší horu světa (8 201 m). Jakmile si splnil i tento sen, zaměřil se na slavný Mt Everest.

Výstup na Mt Everest ovšem neměl být jen dalším zářezem do pažby. Finanční prostředky, které tímto činem Mark Inglis získal, věnoval nadaci Cambodia Trust. Díky dlouholeté krvavé diktatuře Pola Pota a rozsáhlým zaminovaným územím žije dnes v Kambodže obrovské množství zmrzačených lidí, kteří nemají peníze na nové protézy. Cambodia Trust se jim snaží těžký úděl co nejvíce usnadnit. Inspirován činností této nadace, založil Mark koncem roku 2006 charitativní organizaci Limbs 4 All, jejímž cílem je zprostředkovat protézy i do těch nejodlehlejších koutů světa.

Vytížený horolezec toho ale stíhá ještě daleko víc. Pořádá přednášky o motivaci, nabízí individuální i týmový couching, píše knihy. Při tom všem stačil také vystudovat biochemii a nyní je z něj uznávaný odborník přes vína, který spolupracoval s proslulou novozélandskou společností Montana Wines. Za své služby invalidům byl roku 2003 oceněn Řádem za zásluhy.

Zajímavé odkazy:
www.markinglis.co.nz - osobní stránky Marka Inglise
www.limbs4all.com - webové stránky charitativní organizace Marka a Anne Inglisových
www.legsoneverest.com - popis Inglisova výstupu na Mt Everest
www.cambodiatrust.com - webové stránky kambodžské nadace Cambodia Trust

Článek vyšel: 23.05.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Teplota u miminek a malých dětí

  Zdá se Vám vaše dítě klidnější a hodnější než obvykle? Že o něm dnes skoro ani nevíte? Možná je to tím, že jeho tělíčko bojuje s nějakým virem či bakteriemi.

Související články

 • Občan pes

  Málokterému asijskému filmu se u nás podaří vykročit ze stínu filmových festivalů a prorazit si cestu do širší distribuce. Notabene thajskému. Občan pes si svou cestičku prošlapoval trpělivě krůček po krůčku, ale…

 • Ženy, které běhaly s vlky

  Cítíte se vyčerpané, bez zájmu o život, na pokraji svých sil? Chcete obdarovat a potěšit své opravdové přítelkyně a nevíte čím? Pak vězte, že kniha Ženy, které běhaly s vlky je tím opravdovým poselstvím pro…

 • Červnové kulturní tipy

  Při plánování programu na nejbližší dny se můžete nechat inspirovat také našimi tipy. To své si v něm najdou jak hudební fanoušci, tak příznivci divadla i obdivovatelé krásných fotografií. Zavítat můžete do stověžaté…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %