Máslo nebo rostlinné tuky?

Jak by pravděpodobně zněla naše odpověď na otázku, jestli je lepší konzumovat máslo nebo rostlinné tuky? Drtivá většina z nás odpoví, že lepší jsou určitě rostlinné tuky. Alespoň do nedávna by o tom žádná žena, která myslí na své zdraví ani na chvíli nepochybovala. Ale jak uvádí nedávná studie prováděná ve Švédsku, neměly bychom máslo tak jednoduše zatracovat.

O tuku je známé, že v krvi zvyšuje hladinu cholesterolu a tím vzrůstá riziko rozvoje takových chorob, jako jsou například ateroskleróza nebo infarkt myokardu. Zmíněná švédská studie však objevila fakt, že při konzumaci másla se v lidském těle zvyšuje množství tuku v krvi méně, než-li po jídlech, které obsahují rostlinné tuky.

Na denním pořádku jsou reklamy, které hovoří o tom, jak je máslo pro lidský organismus nezdravé a je lepší ho nahradit rostlinnými tuky. Rostlinné margaríny, většinou cenově vycházejí levněji, než-li máslo a často se u nich uvádí jejich příznivý vliv na naše srdce. Studie prováděná na Lund University, odhalila něco zcela jiného. Jak ukázaly rozbory krve u zkoumaných lidí, máslo oproti rostlinným tukům, zvyšovalo hladinu krevního tuku podstatně méně. Zhruba 20% mléčného tuku jsou krátké a středně dlouhé řetězce mastných kyselin, které jsou přímo využitelným zdrojem energie pro lidské tělo. To je důvod, proč nijak výrazně nezvyšují hodnoty krevního tuku. Kyseliny, které pocházejí z másla patří mezi tzv. „dobré mastné kyseliny“.

Další kladnou vlastností, na kterou poukazují švédští vědci, je fakt, že střevní buňky uskladňují máselný tuk raději, než-li dlouhé řetězce rostlinných tuků. Množství volných mastných kyselin v krvi z másla, lidské tělo snadno a rychle spálí. Nejpodstatnější, ale zůstává fakt, že po másle se zvyšuje obsah tuku v krvi mnohem méně, než-li po jiných tucích.

Zmíněné pokusy ovšem nebyly prováděny ve velkém. Účastnilo se jich pouze 19 žen a 28 mužů. Při zkoumání se používaly různé tuky. Všichni dobrovolníci museli postupně zkonzumovat tři jídla, přičemž jedno jídlo obsahovalo lněný olej, druhé řepkový olej a třetí mléčný tuk. Aby hladina tuku v krvi u dobrovolníků nebyla ovlivněna ničím jiným, než-li zkoumaným jídlem, museli se tito lidé vždy den před pokusem postit. Prokázalo se, že po másle se obsah krevního cholesterolu zvyšoval pozvolna, kdežto u rostlinných olejů se jeho hladina zvyšovala daleko rychleji. Doposud však neexistují podrobné studie, které by blíže specifikovaly, tyto krátkodobé efekty konzumace tuků a jejich vliv na lidský organismus. Momentálně se dá pouze konstatovat, že každý tuk má pro lidské tělo jiné přínosy, proto by se neměly škatulkovat na „zdravé“ a „nezdravé“.

Dámy, vždy bychom měly mít na paměti, že ve všech tucích se skrývá velké množství energie, kterou je zapotřebí spalovat tělesnou aktivitou. Jakmile je jejich přísun nadbytečný, tedy větší než-li je naše tělo schopno spálit, začneme přibývat na váze a tím si zaděláváme na množství zdravotních problémů, které s sebou přináší obezita. Na druhou stranu je také zapotřebí podotknout, že tuky jsou pro lidský organismus nepostradatelné. Při příjmu tuků, bychom se měly vždy řídit pravidlem: „všeho s mírou“.

 Zdroj: osel.cz 

Článek vyšel: 13.02.2010 / Odkaz

Přečtete si také

 • Příkrmy pro děti - od ukončeného 8. měsíce

  Děti po osmém měsíci již pomaličku začínají objevovat stravu nás dospělých. Pořád je však zapotřebí pamatovat na určitá pravidla, kterými se musíme při sestavování dětského jídelníčku…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %