Meduňka lékařská

Latinsky Melisa (včela) dostala své jméno hlavně kvůli množství nektaru, neodolatelného pro hmyzí dělnice. V římské mytologii byla zasvěcena bohyni lovu Dianě, neboť se věřilo, že příznivě ovlivňuje plodnost a léčí ženské potíže. Starověká přezdívka „radost srdce“ zas předpovídá blahodárný vliv meduňky na naši krevní pumpu. Zhruba v polovině 17. století se vlivem islámské medicíny začala meduňka využívat v Evropě. Našla uplatnění v lidovém léčitelství, kosmetice i kuchyni. Velká obliba meduňky je podmíněna minimem nežádoucích účinků a příjemně citrónovým aroma.

Výskyt, sběr a sušení

Meduňka lékařská patří mezi vytrvalé bylinky. Může dorůst až do výšky jednoho metru. Pochází z východního Středomoří, kde často zplaňuje. Svědčí jí tedy sušší půda, teplejší podnebí. U nás byste ji planě našli opravdu jen velmi ojediněle, většinou totiž nezakrytá přes zimu vymrzá. Dobře se jí daří na zahradách nebo přímo v lidských příbytcích.

Třikrát do roka (od června do září) se sbírá list a nať meduňky před obdobím květu. Nejlépe v odpoledních hodinách za suchého, ale chladnějšího počasí. Silice obsažená v meduňce je totiž těkavá, a proto v letních parnech z listů uniká. Svazečky sebrané byliny je dobré sušit rychle ve stínu s lehkým provětráváním. Při umělém sušení se doporučuje začít na 30°C a zvolna zvyšovat až na 40°C. Meduňka často hnědne, proto dbejte na správné podmínky sušení, případně odstraňte ztmavlé dřevnaté části a rozdrcené listy. Kvůli prchavosti silice je nutné zásoby meduňky každoročně obměňovat.

Účinné látky

Množství a složení silice v meduňce je proměnlivé, závisí na stáří a původu rostliny. Hlavními látkami silice jsou citral, citronelal a citronelol. Dále obsahuje ještě třísloviny, hořčiny, triterpeny, organické kyseliny a jiné. Má podobné účinky jako mátová nebo bergamotová silice.

Léčivý vliv a způsob zpracování

Vnitřně se bylina používá při nadýmání, křečích, překyselení žaludku, také povzbuzuje chuť k jídlu. Příznivě ovlivňuje průběh nachlazení a choroby žlučníku. Všeobecně známý je uklidňující, sedativní účinek meduňky při srdečních a psychoneurotických potížích. Pomáhá také při ženských problémech, migréně, bolestivé menstruaci a v klimaktériu. Protivirové účinky meduňky se využívají zejména v boji s herpesviry, tedy při léčbě oparů včetně pásových.

Věhlasné a historicky dobře známé jsou Karmelitské kapky. Meduňka tvoří jejich hlavní složku a kombinuje se ještě s dalšími bylinkami. Karmelitské kapky (líh, likér) slouží hlavně jako preventivní prostředek při nervové předrážděnosti nebo trávicích problémech. Lehce si je můžete vyrobit svépomocí i v domácích podmínkách.

Řezným ranám a bolestivým hmyzím štípancům můžete dopřát první pomoc v podobě obkladů z meduňkového nálevu. Zevně bývá také tato bylinka doporučována ke koupelím u revmatických potíží a jako kloktadlo.

Meduňka v průmyslu a kuchyni

Dnes je meduňka hojně využívána také v kosmetickém a potravinářském průmyslu. Přidává se do všelijakých čajových směsí, aromatizují se s ní některá vína a likéry. V kosmetice slouží k napařování obličeje, výrobě šampónů pro mastné vlasy nebo parfémování mýdel a podobně.

Meduňka lékařská zdobí také řadu pokrmů. Koření se s ní většinou už hotová jídla nebo se vaří jen krátce. Přidává se ke zvěřině, do omelet a polévek. Skvěle esteticky oživí dorty s tvarohovou či jogurtovou polevou, saláty, ale i obyčejné brambory a rýži. Ve španělské kuchyni se s ní oblibou ochucují ryby. Drink si zpestříte meduňkou zamraženou v ledových kostkách.

Jak využíváte meduňku vy? Podělte se s námi v komentářích, díky.

Článek vyšel: 20.09.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Zvířátka z lineckého těsta

  Z lineckého těsta nemusíme vykrajovat pouze kytičky a kolečka, udělejte dětem i roztomilá zvířátka, zajisté je tím potěšíte.

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %