Měsíček zahradní

Žluté a oranžové okrasné květy nejen rozzáří vaši zahradu, ale zároveň skrývají léčivý potenciál. Ve středověku byl měsíček považován za magickou bylinu a někteří lékaři také dnes věří dokonce i v jeho protirakovinné účinky. Nejen svou zlatící se barvou květů tak připomíná skutečný poklad. Naši předci využívali měsíček zahradní také k předpovědi počasí a my vám prozradíme, jak na to: Jestliže se ráno jeho květy neotevřou, očekávejte déšť. Rozkvetou-li hned brzy zrána, věští krásný den.

Tuto jednoletou bylinu sbíráme za slunného a suchého počasí. Trhají se jednotlivé, pouze oranžové (žluté se považují za neúčinné) květy bez lůžka nebo i s ním a rychle se suší ve stínu. Pokud použijeme troubu, neměla by teplota přesáhnout 60 – 70°C. Bylinu skladujeme v tmavých nádobách nepropouštějících světlo, aby se zachovala barva a nedošlo k rozkladu účinných látek.

Měsíček je doslova napěchován různorodým spektrem léčivých substancí, na kterých si váš organismus rád smlsne vnitřně i zevně. Bývá považován za antiseptickou, protizánětlivou, protiotokovou, protivředovou, hojivou, sedativní, protivirovou i protirakovinnou bylinu. Působí také proti hadímu uštknutí a cizopasníkům. V současné době se ještě prověřují účinky estrogenní, spermicidní a snižující krevní tlak.

Vnitřně se užívají sušené květy v podobě nálevu nebo čaje zejména kvůli protikřečovým účinkům na hladké svalstvo, protibakteriálnímu efektu a podpoře uvolňování žluči. Osvědčil se u gynekologických onemocnění, bolestivé menstruaci a trávicích potíží – od špatného zažívání přes nemoci jater, žaludečních křečí a vředů, až po záněty tlustého střeva a silné průjmy. Příznivě působí také na poruchy krevního oběhu, upravuje činnost srdce. Spolu s řebříčkem a kopřivou (1 díl řebříčku, 1 díl kopřivy, 3 díly měsíčku) tvoří bylinnou směs, která se pravidelně popíjí jako čaj čistící krev. Při vnitřním užívání jste ovšem vystaveni malému riziku nežádoucích účinků vyvolaných přítomností estrogenních látek. V těhotenství a při kojení z něj proto raději připravujte jen produkty k zevnímu upotřebení.

V podobě mastí a nálevů se užívá k potírání postižených míst. Přidává se také do koupele nebo k omývání bércových vředů, zanícených ran a plísňových onemocnění (na nohou, ale např. i u vaginální mykózy). Nálev z květních lístků podporuje granulaci tkáně a zacelování ran, proto je vhodný také k ošetření tržných úrazů, pohmožděnin a popálenin. Dokonce i v případě, že jde o rány špatně se hojící a zastaralé. Sníží bolest a napětí v pooperačních jizvách, přispívá k hojení. K výplachům dutiny ústní při zánětech hrtanu se používá rovněž tinktura z měsíčku zahradního.

V současné době je v kosmetickém průmyslu hojně využíván k výrobě produktů zjemňujících pleť, mastí na rozpraskané ruce, opruzeniny, omrzliny, popáleniny, křečové žíly, trombózy a proleženiny. Bývá také přísadou do pleťových vod, šampónů a přírodních mýdel.

Všeobecně známý je podomácku vyráběný měsíčkový olej, z kterého si pak sami můžete vyrobit léčivou mast. Měsíčkové květy co nejvíce natlačíte do průhledné širokohrdlé a těsně uzavřené lahve, kterou uchováte pár dní na slunečním světle v okně. Za několik dní začne samovolně vytékat oranžová tekutina, kterou použijete k výrobě mastí.

Článek vyšel: 29.07.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Vyhrajte dárkový balíček dětských čajů firmy Megafyt

  Všichni chceme mít doma malé andílky překypující zdravím a dobrou náladou. Základem je správná výživa s dostatkem vitamínů a minerálů, které jejich tělíčka posílí. Zapomínat bychom ale neměli ani na pitný režim.…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %