Možné následky nevhodného stravování

To jak se stravujeme je jedna z nejdůležitějších věcí v našem životě. Strava má vliv na naší fyzickou i psychickou kondici. Mnoho lidí dnes trpí stálou únavou a celkovou vyčerpaností, avšak málo kdo si uvědomuje, co může být hlavní příčinou této urputné únavy. Nejprve nás napadnou zákeřné choroby a kdovíco ještě, namísto zamyšlení se nad naším jídelníčkem.

Jsme schopni podstoupit nejrůznější lékařská vyšetření, která v naprosté většině dobře dopadnou a lékař konstatuje, že příčina musí být někde zcela jinde. Jsou lidé, kteří se s tím nechtějí smířit a v přesvědčení, že lékař zajisté zaměnil jejich výsledky s výsledky někoho zdravého, navštíví jiného lékaře a podstupují další a další vyšetření - a tak to opakují stále donekonečna.

Další skupinou jsou lidé, kteří když neodhalí příčinu jejich obtíží lékař, hodí vše za hlavu a nechají to být. A přitom odpověď na otázku, co způsobuje únavu u většiny dnešní populace, bývá velice prostá: je to nevhodná strava.

Ano :) je to tak, unaveni můžeme být také z jídla. I když to zní poněkud zvláštně, naše strava je jedním ze zásadních faktorů ovliňujících to, jak se cítíme a jak moc jsme unavení. Kromě únavy si nevhodným jídlem můžeme přivodit i mnoho jiných neblahých následků. Konzumace nevhodných potravin u nás může vyvolat náladovost a nervozitu. Může být příčinou nekvalitního spánku, bolestí hlavy a samozřejmě také bývá velice často příčinou zažívacích obtíží. A o tom jaký vliv má nevhodné stravování na naši postavu zajisté není třeba dlouze hovořit.

Uspěchanost dnešní doby, která nás stále častěji nutí k návštěvám rychlého občerstvení, přemíra sladkostí včetně přeslazených nápojů, přehnané pití kávy a dalších životabudičů může mít za následek tzv. civilizační choroby jako jsou např. obezita, hypertenze, cukrovka, deprese, chronický únavový syndrom, zácpa a mnoho dalších. 

O tom jak má vypadat zdravý jídelníček, už každý slyšel nejméně tisíckrát, ale zkusme si připomenout, alespoň něco málo. 

Vhodné potraviny: 

Ovoce veškeré ovoce je zdrojem mimo jiného řady vitamínů a minerálů. Protože každý druh ovoce obsahuje něco jiného, je dobré ho střídat. 

Zeleninau zeleniny je to podobné jako u ovoce, je zdrojem nejrůznějších vitamínů a minerálů a také zdraví prospěšné vlákniny.  

Hnědá rýže (neloupaná) je podobně jako celozrnná mouka bohatá na vlákninu, vitamín B a minerální látky (železo, hořčík, fosfor).  

Mořské řasy obsahují mnoho prospěšných látek a napomáhají našemu tělu při odbourávání nejrůznějších škodlivin z těla, jsou zdrojem vysoce kvalitních a snadno stravitelných bílkovin a sacharidů. 

Ryby (mořské i sladkovodní) – obsahují mnoho výživných látek, jsou dietní a lehce stravitelné, obsahují plnohodnotné bílkoviny, celou řadu vitamínů a minerálů, obsahují nenasycené mastné kyseliny (omega-3). 

Luštěniny – jsou bohaté na vlákninu, bílkoviny a mnoho zdraví prospěšných látek. 

Rostlinné oleje (kvalitní lisované za studena) – jsou zdrojem vícenenasycených mastných kyselin a vitamínů. 

Ořechy a mandle jsou mimo jiného bohaté na bílkoviny, lecithin a celou řadu vitamínů a minerálů. 

Česnek je skvělým pomocníkem při čištění těla od nejrůznějších plísní, parazitů, kvasinek a bakterií, má antioxidační účinky a říká se o něm, že je lékem téměř na všechny choroby. 

Celozrnné pečivo je bohaté na vitamíny, minerály, esenciální mastné kyseliny a vlákninu. 

Kysané mléčné výrobky jsou zdrojem vápníku a živých kultur, které jsou důležité pro správné zažívání. 

Zelený čaj – zvyšuje koncentraci, nezatěžuje srdce a krevní oběh. 

Čemu je lepší se vyhnout: 

Kofein – nadměrně stimuluje centrální nervový systém, je příčinou nespavosti, napětí, zhoršuje trávení a překyseluje organismus. 

Alkohol – způsobuje nespavost a podrážděnost, zatěžuje játra. 

Sladkosti – jelikož obsahují příliš mnoho cukru jsou zdrojem krátkodobé energie, nadměrná konzumace způsobuje únavu, podrážděnost a zhoršuje koncentraci. 

Sůl – zvyšuje krevní tlak a zatěžuje ledviny. 

Tučná jídla – jsou zabijákem pro naše srdce. 

Bílé pečivo – obsahují velice málo prospěšných látek, ale příliš mnoho energie. 

Aditiva (tzv. Éčka) – tělo je obtížně vylučuje, zatěžují lidský organismus. 

Pro zdravé stravování je důležité jíst v klidu a pravidelně. Je lepší najíst se pětkrát denně po malých dávkách než-li večer po příchodu z práce vyplenit ledničku. Nejhorší je celý den nejíst a potom celodenní půst dohánět najednou. Mezi časté výmluvy patří nedostatek času, času není nikdy dost, ale pokud jde o naše zdraví měli bychom se o to alespoň pokusit.

A mějte také na paměti „že nežijeme abychom jedli, ale jíme abychom žili“.

Článek vyšel: 20.06.2009 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Léčivá síla brusinek

    Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

  • Kokosové cukroví z formiček

    Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

  • Mrkev nejen pro zdravé oči

    V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %