Mrkev nejen pro zdravé oči

V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a stopových prvků (vápník, draslík, železo, hořčík a celou řadu dalších). Díky jemně nasládlé chuti patří mezi tu vzácnou zeleninu, nad kterou vaši malí andílci nebudou ohrnovat své rozkošné nosánky. Kombinaci s medem, citronem a nastrouhaným jablkem neodolá ani ten nejzmlsanější jazýček.

Mrkev je jedním z nejlepších zdrojů beta-karotenu, mocného antioxidantu, který omezuje škodlivé působení volných radikálů. Významně také snižuje riziko některých druhů rakoviny a srdečních potíží. V těle se beta-karoten přemění ve vitamín A. Trápí-li vás zhoršené vidění za šera a za tmy, pravidelné chroupání mrkve vás brzy dostane zpět do formy. Vitamín A hraje také důležitou roli v ochraně sliznic a postará se o silné kosti a zuby. Nutno ovšem podotknout, že patří mezi vitamíny rozpustné v tucích – do salátu vždy přidejte olej, kousek mrkve k svačince doplňte krajíčkem chleba s máslem.

Vůbec nejlepší je pro váš organismus ale mrkev vařená. Má totiž poměrně tuhé buněčné stěny, které tělu za syrového stavu nedovolí vstřebat více než 25% beta-karotenu. Konzumujte pokud možno bio mrkev nebo ji alespoň důkladně oškrábejte a odřízněte svršky, abyste ji zbavili zbytků pesticidů. Při nakupování pamatujte na to, že nejsladší bývají mladé karotky drobnějších proporcí.

Zkuste si občas dopřát také mrkvičku v tekutém stavu, čerstvá šťáva je pravým balzámem pro celé vaše tělo. Nastartuje váš imunitní systém a dokonale pročistí každodenně namáhaná játra. Poděkuje vám i vaše kůže a vlasy, kterým ovšem svědčí i vnější aplikace. Pokud vás chuť samotné mrkvové šťávy příliš neoslnila, doplňte ji pomerančem nebo jiným sladkým ovocem. A na závěr máme jeden tip pro milovnice pikantnějších drinků: mrkvovou šťávu smíchejte s rajčatovou a dochuťte špetkou solí a kapkou tabasca. Dobrou chuť!

Pokud vám dochází kuchařská inspirace, můžete vyzkoušet třeba naši mrkvovou polévku nebo králíka v mátové marinádě.

Článek vyšel: 14.04.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Jak uspořádat domácí rozpočet

  Stále si říkáte, že vám chybí peníze. Pár dní před výplatou kontrolujete účet, zda výplata nepřišla „náhodou“ dřív. Sami dobře víte, že zázraky se nedějí. Blíží se čas dovolených a vy opět na ni nemáte?…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkvová polévka s cuketou

  Mrkev dává této krémové pochoutce správně zářivou barvu, kopr a tymián zase pikantní jižanskou chuť. Najdete v ní minimum kalorií, zato pořádnou dávku vitamínů, minerálů a vlákniny.

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících22 %