Nastal čas přikrmování – první příkrmy pro miminka

Dříve nebo později se každá maminka setká s problematikou prvních příkrmů. Se zaváděním příkrmů se logicky spustí celá řada nejrůznějších otázek, typu: Kdy mám začít s prvními příkrmy? Jaké by měly být příkrmy? Jaké potraviny jsou vhodné pro mé miminko? Čemu bych se měla ve výživě vyvarovat? a mnoho a mnoho dalších.

Když se narodí miminko, je v jeho životě tím nejdůležitějším a jediným pokrmem mléko. Nejlepší variantou je samozřejmě mléko mateřské, nastat však může mnoho situací, při kterých není kojení možné a na řadu přichází mléko umělé. Na dnešním trhu již existuje nepřeberné množství umělých mlék, které se přesně přizpůsobí potřebám našeho drobečka. Existují mléka určená pro děti ohrožené alergiemi, mléka zabraňující ublinkávání, atd. Speciální kategorií pak jsou mléka pro děti s intolerancí na mléčnou bílkovinu.

V prvních čtyřech měsících bude mléko jedinou stravou, kterou bude miminko potřebovat bez ohledu na to, jestli je kojené či nikoliv. Pokud je dítě výhradně kojené nemusíme si hlavu lámat s příkrmy až do ukončeného 6. měsíce. Pokud kojení probíhá tak jak má, není potřeba dětem přidávat ani čaj. Výjimkou jsou pouze horké letní měsíce, nebo horečnatá onemocnění, v těchto případech je vhodné doplňovat tekutiny i u kojených dětí.

Kdy začít s prvními příkrmy?

U nekojených dětí začínáme s prvními příkrmy od ukončeného 4. měsíce. I u kojených dětí může nastat situace, že je mateřského mléka málo a děti jsou hladové, plačtivě a nespavé, v tomto případě pak může pediatr rozhodnout, že i u takového dítěte by bylo lepší začít s prvními příkrmy už před ukončeným 6. měsícem. Nikdy, ale ne před ukončeným 4. měsícem!

I když začneme miminko přikrmovat, stále je ještě pro něho nejdůležitějším pokrmem mléko.

Jak by měl vypadat první příkrm?

Přikrmovat by se mělo začít vždy zeleninou (zeleninovou polévkou). První příkrm by měl tvořit vždy jeden druh zeleniny, nejčastěji to bývá mrkev. Použít můžeme buďto některý z hotových příkrmů (ve skleničce, který se pouze ohřeje). Nebo si ho doma připravíme sami. Uvaříme mrkev, do ní potom přidáme pár kapek rostlinného oleje (slunečnicového nebo olivového) a rozmixujeme na jemné pyré. Některým dětem jiné jídlo než-li mléko okamžitě zachutná, jiné ho striktně odmítají. Nezoufejte když váš první pokus skončí neúspěchem a dítě jídlo odmítá a plive. Chce to se obrnit trpělivostí a zkoušet to dál a dál. Jednou se to určitě povede. Mrkvový příkrm je dobré podávat min. 3 – 4 dny, kvůli případné alergické reakci. Po této době přidáme k mrkvi např. brambor a opět podáváme min. 3 dny. Poté můžeme opět přidat další potravinu např. cuketu, dýni, květák, kapustu, špenát, hrášek nebo brokolici. Vždy když přidáme nový druh zeleniny je dobré ji podávat alespoň tři dny. Pokud by u dítěte došlo k alergické reakci např. kopřivce, ihned budeme vědět který druh zeleniny ji vyvolal a kterou máme vyloučit z jídelníčku.

Mohu příkrmy přisolit?

Dětské příkrmy nikdy nepřisolujeme! Dětský organismus, který ještě nemá zcela vyvinuté ledviny není vhodné zatěžovat solí. Sůl by se neměla v dětském jídelníčku vůbec objevit minimálně do prvních narozenin. Do třetích pak pouze ve velmi omezeném množství. Malým dětem úplně vystačí soli, které se přirozeně vyskytují v potravinách.

Jak je to s přislazováním?

Pokud budeme naopak příkrmy přislazovat, dítko si velmi rychle oblíbí sladkou chuť a vše ostatní bude odmítat. Pokud je nutné přislazovat, vždy použijeme přírodní cukr např. Glukopur atp.

Kdy začít přidávat maso?

Když si dítě navykne na zeleninu a nové chutě, je na čase začít s masozeleninovými příkrmy. Postup je téměř stejný, jenom k zelenině dáme vařit maso. Opět můžeme využít hotových masozeleninových příkrmů ve skleničce. Vhodné druhy masa jsou např. králičí, krůtí, kuřecí, telecí a libové hovězí. Do těchto příkrmů začneme později přidávat také obilniny, např. rýžovou mouku, kukuřičnou mouku nebo pohankovou mouku. Pozor na lepek, ten by děti neměly dostávat minimálně do ukončeného 7. měsíce. Místo masa můžeme také přidat vaječný žloutek.

Proč se nedoporučuje opakované ohřívání příkrmů?

Opakované ohřívání se nedoporučuje především ze dvou důvodů. Za prvé je to nebezpečné z hygienického hlediska – v ohřátém pokrmu se mnohem rychleji množí nebezpečné mikroorganismy. Za druhé se opakovaným ohříváním ničí výživová hodnota potravin. Proto je nejlepší ohřívat vždy jen tu část pokrmu, u které předpokládáme že ji dítě sní. Pokud něco zbude, raději už to dítěti nedáváme. Ta část pokrmu, která se ještě neohřívala se musí dobře uzavřít a skladovat v lednici. Příkrmy, které si vyrobíme doma je nejlepší spotřebovat do 24 hodin, u hotových příkrmů ve skleničce je často uváděna spotřeba do 48 hodin po otevření.

Kdy začít s ovocem?

Když děti zvládají zeleninku i masíčko, začneme s ovocem. Ze začátku podáváme raději pasterizované ovocné příkrmy (které prošly varem). Rovněž se dají koupit připravené ve skleničce. Později můžeme dávat rozmixované čerstvé ovoce, ale pozor na jahody, citrusy a exotické ovoce. Vhodnými druhy ovoce jsou např. banány, jablka, hrušky, meruňky, broskve atp.

Jaké by měly být první kašičky?

Další etapou jsou obilné kaše. Obilné kaše jsou perfektní zejména na noc, dokáží dítě skvěle zasytit a mnoho jich pak prospí celou noc. Používat by se měly kaše bez obsahu lepku např. rýžová, kukuřičná, jáhlová nebo pohanková. Velice oblíbené jsou u dětí instantní kaše, které se dají zakoupit buďto nemléčné (do nich se musí přidat buďto mateřské nebo umělé mléko) a nebo mléčné kaše (ty se připravují z vody), tyto kašičky ocení jak děťátka kvůli jejich chuti tak i maminky kvůli rychlé přípravě.

Recepty:

První zeleninové příkrmy:

Mrkvové pyré

50g očištěné mrkve

50 ml vody (kojenecké)

2 lžičky kvalitního oleje (slunečnicového, olivového atp.)

Mrkev uvaříme doměkka a poté rozmixujeme na jemné pyré a promícháme s olejem.

Bramborovo-mrkvové pyré

130g brambor

20g mrkve

50ml vody

½ lžičky oleje (např. slunečnicového nebo olivového)

Brambory s mrkví uvaříme doměkka, poté rozmixujeme a promícháme s olejem.

Brokolicové pyré

50g brokolice

50ml vody

½ lžičky oleje (slunečnicového nebo olivového)

Brokolici omyjeme, nakrájíme na kousky a dáme vařit do horké vody. Když je brokolice měkká rozmixujeme ji a promícháme s olejem.

Bramborovo-brokolicové pyré

130 g brambor

20g brokolice

50ml vody

½ lžičky oleje (slunečnicového nebo olivového)

Brambory s brokolicí uvaříme doměkka a poté rozmixujeme a promícháme s olejem.

Na stejném principu může kombinovat různé druhy zeleniny, postupně přidáváme např. květák, hrášek, cuketu, kapustu, špenát atp. Pozor na celer, papriku a rajčata – na tyto druhy zeleniny bývají častější alergické reakce.

Brambor s cuketou

1 brambor

½ hrnku nakrájené cukety

1 lžička olivového oleje

trocha kojeneckého mléka

Brambor a cuketu omyjeme oloupeme a uvaříme (nebo dusíme pod pokličkou) doměkka. Přidáme olej, trošku kojeneckého mléka a rozmixujeme.

Zeleninové příkrmy s masem nebo žloutkem:

Kuřecí polévka

20g kuřecích prsou (bez kůže)

150g zeleniny (např. mrkev, petržel, cuketa, brambor,...)

1 lžička oleje (slunečnicového nebo olivového)

200ml vody (kojenecké)

Maso uvaříme společně se zeleninou do měkka, v případě potřeby dolijeme vodu. Směs rozmixujeme a promícháme s olejem.

Bramborová polévka s vaječným žloutkem

80g brambor

50g mrkve

20g petržele

1 lžička oleje

1 žloutek

250ml vody

Očištěnou a omytou zeleninu uvaříme doměkka, vmícháme žloutek a necháme projít varem. Směs rozmixujeme a promícháme s olejem.

Maso s bramborem a zeleninou

80g brambor

120g zeleniny (např. mrkev, černý kořen, brokolice, květák,....)

30g masa (králičí, kuřecí, telecí popř. hovězí)

1 lžička oleje

Maso uvaříme společně se zeleninou doměkka, směs poté rozmixujeme a promícháme s olejem.

Ovocné příkrmy:

Svačinka s jablky

1 banán

jablečný kompot ze 3 až 4 jablíček

přírodní cukr

Ze 3 až 4 jablíček uvaříme kompot, po zchladnutí rozmixujeme s banánem a podle chuti osladíme. Místo jablíčka můžeme použít např. kompot z hrušek.

Jablečno-hruškové pyré

1 jablíčko

1 zralá sladká hruška

Jablko i hrušku umyjeme, oloupeme, zbavíme jádřinců a rozmixujeme na jemné pyré. Není nutno přislazovat!

Kaše:

Rýžová kaše

70g rýže

70ml vody

200ml kojeneckého mléka

1 lžičku oleje

½ lžičky přírodního cukru

Rýži nasypeme do vroucí vody, povaříme cca 5 minut, poté přilijeme teplé kojenecké mléko a dovaříme na kaši. Když je rýže uvařená necháme jí trochu vychladit a poté rozmixujeme, promícháme s olejem a přisladíme.

Článek vyšel: 20.06.2011 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Splněná dětská přání

    Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

  • Pohlaďte své novorozeně!

    Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

  • Bezpečné prázdniny

    Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %