Něco málo o bižuterii

Jako bižuterii můžeme označit různé módní doplňky (šperky), které se vyrábí z kovu, skla, kůže a ostatních materiálů. Nejedná se však o zlatnické předměty vyráběné z drahých kovů a drahých kamenů. Bižuterii tvoří např. náramky, korále, náušnice, brože, náhrdelníky, ozdobné jehlice, sponky do vlasů apod.

Bižuterní šperky dokáží uspokojit i ženy, které prahnou po extravaganci, mohou být velice výrazné a netradiční na rozdíl od šperků z drahých kovů jako je zlato, stříbro atp., které bývají spíše klasické a decentní.

Nevýhodou bižuteie a především bižuterních náušnic, jsou poměrně časté alergické reakce. U jisté části populace může bižuterie vyvolat například nepříjemnou, svědivou vyrážku a další obtíže.

Trocha historie

Již od pradávna se lidé rádi zdobili primitivními šperky, ty první se vyráběly ze dřeva, kamenů a hlíny, ke zdobení se používala především perleť, lastury a také zvířecí zuby a kosti.

O výrobě šperků z drahých kovů a drahých kamenů jsme se již zmiňovali, dnes se zaměříme na šperky z materiálů, které si začal vyrábět sám člověk. Jelikož dostupnost drahých kamenů byla značně omezena, lidé se začali pokoušet o výrobu jejích kopií. Díky těmto pokusům vzniklo sklo, které se později ukázalo jako nejvhodnější materiál pro výrobu různých šperků ozdob a imitací drahých kamenů.

Nejstarším nalezeným skleněným předmětem je nazelenalá skleněná perle z egyptských Théb. Její vznik se datuje na dobu zhruba 5000 let před naším letopočtem. V Mezopotámii byly nalezeny šperky pokryté sklovitou vrstvou. Výroba skla se později rozšířila po celém Středomoří. Ve 3. tisíciletí se rozvíjí v Indii a ve 2. tisíciletí i v Evropě. První celoskleněné šperky se vyráběly v Egyptě a v Mezopotámii, z této doby se dochovaly také první záznamy o výrobě dutého skla.

Šperky ze zlata, stříbra, bronzu a také ty ze skla byly v této době dostupné pouze lidem s vyšším postavením, protože jejich cena byla poměrně vysoká. Skleněné imitace drahokamů a perel, které tvořili předchůdce dnešní bižuterie, nebyly v této době levnou záležitostí, protože tajemství jejich výroby znalo pouze pár vyvolených, kteří ho bedlivě střežili. Například ve Starém Egyptě vyráběly skleněné ozdoby a šperky pouze kněží.

Od počátku našeho letopočtu se stále více rozvíjí sklářská výroba v Římské říši. Byli to právě Římané, kteří přinesli do Evropy umění výroby skleněných šperků. Oblíbené se staly skleněné korále, skleněné kameny, také skleněné imitace drahých kamenů a různé skleněné amulety.

Sklářská tradice se stále více rozvíjela a v 16. století se žačínají vyrábět vinuté skleněné perly. V Benátkách se vyrábějí imitace smaragdu, topasu, rubínu a safíru. V polovině 17. století se začínají vyrábět také imitace diamantu. V Čechách se začíná v 80. letech 17. století s výrobou benátských perlí. Největší rozvoj bižuterie v Čechách přichází až počátkem 19. století s jabloneckou bižuterií.

Jablonecká bižuterie

V Jizerských horách se sklo a skleněné výrobky vyráběly již dávno, avšak až v době krize při odbytu dutého skla na počátku 19. století se začíná vyrábět první bižuterie. V této době se stává z Jabloneckého kraje bižuterní oblast. Vznikají zde brusírny, mačkárny a různé domácí dílny. Obliba jablonecké bižuterie stále roste a zvyšuje se také její kvalita. Dominantními společnostmi se stávají Preciosa a Jablonex Group.

Swarovski

Pokud mluvíme o bižuterii nesmíme opomenout ani slavné šperky Swarovski. Daniel Swarovski byl původem český rodák, který zkonstruoval první stroj na výrobu šatonů. Po dostatečně úspěšném odzkoušení si ho nechal patentovat. Kvalita jeho výrobků byla velice vysoká a ve své době neměla konkurenci. Z finančních důvodů se roku 1895 se svými společníky, několika dělníky a svým jedinečným strojem přestěhoval do Tyrolského města Wattens. Šperky Swarovski se staly velice oblíbené předvším v USA, Anglii, Německu, ale i jinde po světě.

Firma Swarovski představuje ikonu, která už dlouhá léta vládne světu módních doplňků a zejména pak šperkům. Šperky Swarowski mají tu úžasnou vlastnost, že jejich krása dokáže okouzlit ne jedno ženské srdce. Téměř každá moderní žena vlastní alespoň jeden z těchto šperků. Oblíbené jsou náramky, náušnice, náhrdelníky, soupravy a také prsteny s krystalky. Těmito šperky se pyšní dokonce i řada Hollywoodských hvězd.

Článek vyšel: 13.09.2014 / Odkaz

Přečtete si také

 • Vodní masáž nohou

  Hledáte ten pravý tip na dárek pro své blízké? Podpořte jejich zdraví a investujte do elektrického pomocníka k vodní masáži končetin. Po celodenním pobíhání se totiž unaveným a oteklým nohám nejvíce odměníte…

Související články

 • Móda léto 2010 - obuv

  Móda léto 2010 - obuvPokud patříte mezi ženy, které se nechají ovlivnit aktuální módní vlnou, zajisté oceníte dnešní článek, který vám napoví jaké botky zvolit, aby jste byla in v letošní letní sezóně. Pro ulehčení jsme maličko pátrali za…

 • Půjčovna luxusních kabelek

  Půjčovna luxusních kabelekPokud již léta marně toužíte po krásné luxusní kabelce a nemáte na ní dostatek peněz, nyní se vám naskýtá jedinečná příležitost. Luxusní kabelku si dnes můžete klidně vypůjčit. Ano, dávnou minulostí jsou doby, kdy se…

 • Móda léto 2010 - oblékání

  Móda léto 2010 - oblékáníLéto a letní sezóna se nezadržitelně blíží a i když to zatím tak nevypadá, už nám pomalounku klepe na dveře. Pokud se zajímáte o to, co se bude nosit a jaké budou módní trendy, napoví vám dnešní článek. Jestli nás…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %