Nedoceněná jablka

Jak už to tak bývá, lidé se slepě ženou za vidinou něčeho extra a při tom přehlíží to, co mají na dosah ruky. Toto platí i v případě jablek. V obchodech je nyní celoročně k sehnání množství nejrůznějších druhů ovoce. Nakoupit můžeme jak druhy, které jsou typické pro Českou republiku, tak i druhy, které rostou pouze v subtropických a tropických oblastech. Dávno už jsou doby, kdy se stála fronta na banány a jiné exotické ovoce. A možná i to je důvod, proč nyní rádi zapomínáme na „obyčejná jablka“. Mnoho lidí považuje jablka za zcela obyčejná a raději si nakoupí něco víc exotického a to je vážně škoda. Jablka vůbec nejsou obyčejná, ba naopak jsou opravdu velkým zdrojem vitamínu C a celé řady dalších zdraví prospěšných látek, které mají na lidský organismus doslova blahodárné účinky. 

Proč jíst jablka

Jak ukázaly nejnovější výzkumy, jablka jsou ještě zdravější než-li se původně myslelo. Obsahují až pětkrát více antioxidantů, než-li se doposud uvádělo. Jablka obsahují mnoho polyfenolických antioxidantů, které pomáhají s odplavováním nebezpečných látek z těla.

Látky, které jablka obsahují (především flavonoidy a fenolové kyseliny), blahodárně působí na dýchací cesty, pomáhají léčit záněty dýchacího ústrojí. Výzkum prováděný v Londýně mezi lety 2000 až 2005 hovoří o tom, že ženy, které v těhotenství snědí 4 a více jablek za týden, mohou snížit riziko vzniku astmatu u svých nenarozených dětí až o 50%.

Jablka povzbuzují nervovou soustavu a vysokým obsahem minerálů a vitamínů jsou dobré na celkové posílení organismu. Zejména některé druhy jsou velice dobrým zdrojem vitamínu C, který je mimo jiné i skvělým antioxidantem, důležitým pro správnou funkci imunitního systému. Jablka mají poměrně malý obsah kalorií a vysoký obsah fruktózy, která dokáže udržet stálou hladinu cukru v krvi. Další pozitivní vlastností jablek jsou i protizánětlivé účinky.

Konzumace minimálně dvou jablek denně napomáhá při snižování škodlivého cholesterolu.

Syrová i dušená jablka jsou dobrá proti zácpě a gastroenteritidě. Obklady z jablek také pomáhají při zánětech kůže. Jablko je skvělou svačinkou jak pro nás, tak i pro naše děti, dokáže skvěle zasytit, je šťavnaté a osvěžující. 

Jablečné džusy a mošty

Zdravá jsou nejenom jablka jako taková, ale džusy a jablečné mošty. Jablečný mošt můžeme označit jako „elixír zdraví“, podle odborníků z University v Glasgow, můžeme jeho pravidelnou konzumací uchránit naše tělo před infarktem, mrtvicí a dokonce i nádory. Na svědomí to mají fenolické látky, které fungují v lidském těle jako antioxidanty a dokáží omezit vliv volných radikálů v našem organismu. 

Křížaly – sušená jablka

Na křížalách si člověk pochutnával již v době kamenné, protože sušení je jeden z nejstarších způsobů konzervace. Při vysušení se přírodní cukry koncentrují a to je důvod, proč sušená jablka obsahují šestkrát více kalorií než jablka čerstvá. Sušená jablka si oblíbili především sportovci, když potřebují rychlý zdroj energie. Křížaly jsou bohaté na sacharidy a vlákninu, obsahují také trochu železa, ale vitamín C se sušením zcela zničí. 

Důležitý je správný výběr

Správné jablko by mělo být pevné na dotek a nemělo by mít hnědé skvrny. Větší druhy jablek mohou být přezrále, kdežto u malých druhů se to nestává.

Jablka pocházející z ČR jsou nejlepší na podzim a to jak z hlediska chuti, vůně i struktury. Jablek se po světě pěstuje tisíce druhů, jen v ČR se na prodej pěstuje zhruba šedesát odrůd. Různé druhy jablek mají také různý obsah vitamínů a minerálů.

Mimo podzimní období, tedy mimo jablkovou sezonu, můžeme zakoupit jablka, která se k nám dovážejí. Nebo ty, které se skladují v chladu, v prostorech kde je chemicky snížena hladina kyslíku, takto skladovaná jablka vydrží i několik měsíců. 

Je důležité si zapamatovat, že pro naše zdraví je nejvhodnější konzumovat ovoce, zeleninu a jiné plodiny vypěstované v našich klimatických podmínkách. Exotické druhy ovoce a zeleniny neumí naše tělo dostatečně využít, jelikož na ně není od pradávna zvyklé.

Článek vyšel: 20.11.2014 / Odkaz

Přečtete si také

 • Nový lék na cukrovku ze slin jedovatého ještěra

  Novou nadějí pro léčbu diabetu 2. typu jsou léky, jejichž účinek je založen na efektu tzv. inkretinů, nově objeveného hormonálního systému. Tyto léky upravují odchylky v organismu pacienta s diabetem 2. typu tak, aby…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %