Svatý Valentýn

Blíží se 14. únor, tedy svátek všech zamilovaných, nebo-li svátek sv. Valentýna. V poslední době se tento den slaví i v ČR a stal se velice oblíbeným především pro mladé lidi. Mnoho zamilovaných dvojic si v tento den vyměňuje malé dárečky, posílají si zamilovaná psaníčka a nebo si dávají nějakým jiným, originálnějším způsobem najevo svou lásku a náklonnost.

Legenda o sv. Valentýnovi

Jak už to tak bývá i o sv. Valentýnovi existuje hned několik legend, které hovoří o jeho osobě. Tou nejčastěji zmiňovanou je ta, kdy:

Valentýn byl kněz v době vlády císaře Claudia II. Claudius byl panovník, který se proslavil svou krutostí a kvůli své snaze stát se nejmocnějším panovníkem, budoval velkou armádu. Tehdy se vojákem mohl stát každý svobodný muž. Claudius potřeboval co nejvíce silných vojáků a tak nechal zakázat sňatky. Valentýn byl kněz, který věřil nejenom v boha, ale také v lásku a i přes zákaz dále oddával zamilované páry.

Jedné noci, právě když Valentýn oddával jednu mladou dvojici, vtrhli do kostela vojáci a kněze zajali. Císař ho nechal uvrhnout do vězení. U oken jeho cely se začaly objevovat psaníčka a dárečky od lidí, kterým pomohl. Nakonec se Valentýn zamiloval do žalářníkovy dcery. V den své popravy – 14. 2. 269 před n.l. zanechal dopis, ve kterém ji vyznal lásku a nakonec napsal větu „tvůj Valentýn“.

Zde má být původ dnešních tolik oblíbených valentýnských psaníček, které si každoročně předají tisíce zamilovaných po celém světě.

Druhá legenda hovoří o Valentýnovi jako o ctnostném, počestném a moudrém člověku. Jeho moudrost se donesla až k císaři, který si ho nechal povolat. Císař si Valentýna velice oblíbil. Ale i přesto, mu sdělil, že kvůli tomu, že Valentýn věří pověrám (křesťanství), se nemůže stát jeho přítelem. Valentýn naopak nazval císaře, tím kdo věří na pověry. Císař nakázal nad Valentýnem dohled městskému prefektu Astoriovi, který aby na něho mohl důsledně dohlížet, si nastěhoval Valentýna k sobě do domu. V prefektově domě se Valentýn zamiloval do jeho dcery, která byla nevidomá. Prefekt požádal Valentýna, aby se modlil za navrácení zraku pro svou dceru. Dívce se nakonec po Valentýnových modlitbách zrak navrátil. O tomto zázraku si povídal celý Řím. Pohané rozlícení tímto skutkem, vtrhli jednoho dne do domu prefekta a Valentýna odvedli za město, kde mu mečem oddělili hlavu od těla.

Sv. Valentýn se stal patronem věrné, čisté a oddané lásky.

Názory na svátek sv. Valentýna se velice různí, někteří lidé si ho skutečně užívají, jiní ho zatracují. Je pravda, že u nás tento svátek lásky nemá příliš dlouhou tradici. Za lásky čas, byl vždy považován spíše květen. Ať už si o tomto dni myslíme cokoli, něco takového jako láska si zaslouží oslavu vždy, když je to jen trochu možné. Nezáleží na tom, jestli je nebo není 14. února.

Článek vyšel: 08.02.2010 / Odkaz

Přečtete si také

 • Nejslavnější návrháři obuvi

  Ženy se od pradávna rády zkrášlují a zdobí. Touhou každé ženy je oslnit své okolí a zapůsobit na opačné pohlaví. K dosažení tohoto cíle využívají veškeré dostupné ženské zbraně, mezi které zaručeně patří oblékání,…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %