Nejčastější zdravotní potíže, které nás trápí na dovolené

Celý rok se těšíme na dovolenou, na to jak budeme příjemně relaxovat a užijeme si krásné chvíle plné rodinné pohody. Tyto chvilky, nám ale mohou velice znepříjemnit zdravotní komplikace. Pokud vyrážíte na dovolenou a především pak na tu zahraniční, je dobré vzít si s sebou dobře vybavenou lékárničku.

Stejně tak jako doma i na dovolené na nás čeká množství nástrah a to nejenom v podobě úrazů, ale také bakteriálních a virových onemocnění a mnoho dalších nepříjemných komplikací, které si často přivodíme vlastní neukázněností.

Viry a bakterie jsou všudypřítomné a mohou tedy kdykoliv zaútočit. Proti řadě z těchto onemocnění, ale existují běžně dostupné účinné léky, které si můžeme vzít s sebou a s nemocí si poradit i bez odborné pomoci.

Drobnější úrazy si můžeme rovněž přivodit velice snadno, stačí šlápnout na mořského ježka, odřít se o kámen nebo prostě jen tak upadnout na schodech a něco si narazit. S těmito menšími úrazy to většinou také zvládneme bez ošetření. Stále více lidí však vyhledává adrenalinovou zábavu, při té však často vznikají úrazy, se kterými si sami neporadíme a je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.

Na co je zapotřebí dát si pozor:

Spáleniny od slunce

I když neustále slýcháme o tom, jak je opálení nebezpečné a že bychom neměli vystavovat pokožku nebezpečnému UV záření, nebereme si rady odborníku k srdci a naschvál se nenamažeme ochranným krémem a doufáme v to, že se naše pokožka krásně opálí. Určitě znáte uštěpačné poznámky od známých, kteří se s úsměvem ptají: „A to si jako byla na dovolený, jo?“ „A co jsi tam dělala, že jsi bílá jako sejra?“ Toto počínání však může být nejenom bolestivé a nepříjemné, ale také život ohrožující. Spálená pokožka bolí, tvoří se na ní puchýřky a je velice citlivá na sebemenší dotek (strašně nepříjemná jsou třeba ramínka od podprsenky, která se bolestivě zadírají do spálených zad). Na kůži, která byla spálená se ve větší míře vyskytují tzv. mateřská znaménka, ze kterých může vzniknout i melanom (kožní nádor). Je zde tedy i větší pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže. Proto vždy než vyjdete na sluníčko, nezapomeňte se pečlivě namazat, mějte na paměti, že může jít i o život!

První pomoc v případě, že přeci jenom dojde ke spáleninám použijte zklidňující krémy s obsahem panthenolu nebo aloe vera. Chladivý a zklidňující účinek má také bílý jogurt nebo nakrájená salátová okurka popř. vychladlý odvar z černého čaje.

Dehydratace

S pitným režimem má většina z nás problém i mimo letní měsíce, avšak v horkém počasí, kdy se nadmíru potíme se z tohoto nešvaru může stát skutečně závažný problém. Pokud nemá lidský organismus dostatek tekutin nemůže správně fungovat a dochází k bolestem hlavy, únavě, poruchám paměti a může způsobit i zácpu. Při závažnější dehydrataci může dojít k selhání životně důležitých orgánů a v nejhorším případě i ke smrti.

Pokud jsme na dovolené někde u moře, kde panuje skutečně horké počasí musíme mít na paměti, že je nutné vypít alespoň tři litry tekutin denně (nejlépe čisté neperlivé vody). Pozor naopak na kávu, kofeinové a alkoholické nápoje, ty do pitného režimu nazapočítáváme, ty náš organismus naopak odvodňují.

Úpal a Úžeh

Úpal jinými slovy přehřátí organismu, ke kterému dochází v důsledku teplého a dusného počasí, nejčastěji se projevuje slabostí, ospalostí, vratkou chůzí, horečkou a jakousi celkovou zmateností.

Úžeh je rovněž přehřátí organismu, ke kterému však dochází přímým slunečním zářením na nekrytou pokožku hlavy, často je doprovázen bolestmi hlavy, zvracením, mohou se objevit i puchýře a rudá pokožka.

Při úpalu i úžehu je nutné pacienta zchladit, osvědčená je chladivá sprcha (nesmí být ledová, aby nedošlo k šoku), vlažné zábaly z prostěradel atp. Nutné je také podávání tekutin.

Žaludeční potíže

Mnoho lidí trpí na dovolené žaludečními potížemi. Tyto potíže však nemusí být vždy způsobené infekcí, často je to reakce na nezvyklou stravu a také na přejídání. Především program all incusive je často s těmito potížemi spojován. Je docela logické, že naše tělo, které není zvyklé na přejídání, se najednou ocitne v situaci, kdy mu nepřetržitě během celého dne dopřáváme nadbytek jídla, které navíc zavání exotikou a není pro nás obvyklé, najednou začne stávkovat. Nejčastěji se dostaví zvracení nebo průjem popř. obojí. Bolí nás celé tělo a už nemáme vůbec na nic chuť. Najednou nedokážeme přijmout ani minimum potravy a celá dovolená je rázem zkažená. Aby nám dovolenou nezkazili průjem a zvracení je nutné zachovat si chladnou hlavu a zbytečně se nepřejídat, i když je to těžké odolat tolika dobrotám, za nepříjemné pocity strávené na toaletě to určitě nestojí.

V exotických zemích (např. Tunis, Egypt, atp.) je však nutné dodržet několik základních pravidel: pít pouze balenou vodu, nestravovat se na tržištích, raději se vyhýbat nápojům, ve kterých je led a nemáme jistotu z jaké vody byl připraven. Pozor si musíme dát také na zmrzliny a jak už bylo řečeno zbytečně se nepřejídat.

Proti průjmům pomohou např. aktivní uhlí, Smecta, Imodium, Ercefuryl v Egyptě je pak k dostání Antinal (který opravdu pomáhá, dá se koupit i ve formě sirupu pro malé děti).

Gynekologické potíže

Teplé a vlhké počasí je doslova jako stvořené pro rozvoj zánětů a mykóz v intimních partiích ženského těla. Doslova pohromou jsou těsné kalhoty nebo vlhké plavky. Záněty a mykóza se projevují jako pálení a svědění v intimní oblasti. Je to velice nepříjemné a dokáže to rovněž zkazit dovolenou.

V lékárnách i bez lékařského předpisu jsou k dostání vaginální tablety, které nás dokáží nepříjemných pocitů zbavit. Je dobré přibalit si do kufru také mýdlo nebo gel pro intimní hygienu.

Cestovní lékárnička:

 • léky, které běžně užíváme i v domácím prostředí např, antikoncepci, léky na tlak atp.

 • léky na zažívací potíže (průjem, zácpa, nadýmání,...)

 • léky proti horečce a bolestem

 • léky na kašel

 • něco na alergii – antihistaminika

 • gel na poštípání hmyzem

 • dezinfekci (na ošetření drobných poranění)

 • kapky nebo sprej do nosu

 • kapky do očí (např. Opthalmoseptonex)

 • náplasti

 • sterilní obvazy

 • nůžky

 • pinzeta

 • repelent

 • teploměr

 • opalovací krémy s dostatečným ochranným faktorem

 • panthenol

 • mléka po opalovaní

Článek vyšel: 28.07.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Sladké snění v houpací síti

  Zavřete na chvilku oči a představte si dlouhou písečnou pláž, konejšivé šumění moře, palmové listy chvějící se v lehounkém vánku a hřejivý dotyk slunečních paprsků na vaší kůži... Lákává idylka, že? Nemusíte utrácet…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %