Nekvalitní a šizené potraviny

Je to až k neuvěření, že se stále častěji setkáváme s šizenými a nekvalitními potravinami. Výrobci jako by snad vyhlásili soutěž o to: „kdo nejvíce napálí svého zákazníka“. Není snad den, kdybychom z médií neslyšeli o tom, že kontroloři objevili další šizenou potravinu. Jako příklad můžeme uvést např. párky bez masa, kečupy bez rajčat, nebo džemy bez ovoce. Nejstrašnější na tom je, že výrobci často šidí také potraviny určené pro naše nejmenší.

Jak to udělat, abychom kupovali pouze kvalitní potraviny?

Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, protože ne vždy máme tu možnost nekvalitní potravinu odhalit pomocí vlastních sil.Jedna z možností jak se nenechat napálit, je pečlivě si pročítat údaje na obalu. Pokud se jedná např.o uzeniny, je dobré vždy dávat přednost těm s vysokým obsahem masa. Zaměřit bychom se měli rovněž na obsah soli, který by měl být co možná nejnižší. Nekupovat takovou uzeninu, kde je napsáno, že obsahuje separované nebo strojně oddělené maso. Pozor bychom si měli dávat také na obsah škodlivých éček a další zbytečně přidávanou chemii.

Ne vždy se však z obalu dozvíme všechno pravdivě, mnoho výrobců často uvádí na etiketách nesprávné údaje. Není výjimkou, kdy je na obale uvedeno např. obsah ovocné složky 40% a přitom tam ovoce ve skutečnosti není víc než 15%. Tomu se říká „klamání spotřebitele“ a mohou za něho být uloženy poměrně vysoké pokuty. Proti takovému jednání výrobců jsme však prakticky bezmocní. Tyto skutečnosti musí odhalit kontroloři a zajistit stažení těchto výrobků z prodeje, sjednat nápravu a potrestat viníky.

Nekvalitní potraviny ze zahraničí

A jako by jsme nekvalitních potravin neměli dost od tuzemských výrobců, ještě si jich množství dovážíme ze zahraničí. Zejména v posledních letech se stále častěji mluví o dovážených potravinách, které jsou v lepším případě šizené a horším případě dokonce i nebezpečné. Není to tak dlouho, kdy se mluvilo o technické soli v potravinách pocházejících z Polska. Dioxinech v německém mase a vajíčkách a tak bychom mohli pokračovat donekonečna.

Jak se dozvím, které výrobky jsou nekvalitní?

O nekvalitních, falšovaných a nebezpečných potravinách se více dozvíte např. na nových internetových stránkách: http://www.potravinynapranyri.cz/.

Tyto stránky jsou pod záštitou Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Ministerstva zemědělství. Zde najdete podrobný seznam všech nekvalitních výrobků, které odhalili kontroloři v různých obchodech po celé České republice. Jsou zde podrobné informace o nevyhovujících výrobcích podle názvu, druhu, výrobci, prodejci a zemi původu.

Je na každém z nás, za co všechno jsme ochotni utratit naše těžce vydělané peníze. Nenechme se tedy šidit a začněme se zajímat o to, co jíme a co nakupujeme!

Článek vyšel: 12.07.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Zatočte s pracovním stresem

  Návraty z dovolených do pracovního procesu jsou pro většinu zaměstnaných lidí nejtěžšími dny v roce. Vypořádat se s desítkami odsouvaných úkolů, hromadami dokumentů a stovkami nepřečtených e-mailů je pro mnohé…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %