Novoroční předsevzetí

Vánoční svátky nás nechávají spočinout v sobě samých, můžeme bilancovat uplynulý rok a občas si na samý závěr dáme nějaké to novoroční předsevzetí. Také je pravidelně porušujete už během prvních lednových dní? Tak na ně letos klidně zapomeňte a zbytečně se kvůli selhání netrapte. Anebo - ruku na srdce - opravdu chcete začít lepší život? Tak se pojďme podívat, jak letos ve svých předsevzetích co nejlépe vydržet.

Připravte se předem

Novoroční předsevzetí dodrží pouze asi 12% lidí. Muži většinou častěji než ženy, ovšem ženy se polepší, když se se svým závazkem někomu blízkému svěří. Proč jen tak málo lidí dokáže svým vnitřním slibům dostát? Mezi nejčastější novoroční předsevzetí patří totiž skoncování s kouřením touha zhubnout nebo pravidelně sportovat, což opravdu není vůbec jednoduchá záležitost. Jde o hluboké zásahy do zaběhnutého životního stylu a pouhé rozhodnutí ze dne na den nestačí. Člověk, který chce opravdu začít žít zdravější život, se na změnu musí náležitě připravit. A je úplně jedno, jestli začne 5. ledna nebo až 20. února.

Jak vydržet?

 • Zjistěte si dostatek informací o tom, co všechno obnáší splnění vašeho vnitřního závazku, např. nikotinová závislost. Pokud jste opravdu silný kuřák, kupte si v lékárně nikotinové suplementy. Většinou se totiž doporučuje seknout s kouřením ze dne na den. V případě potřeby neváhejte kontaktovat odborníka, který vám pomůže překlenout obtížné momenty.
 • Hubněte pomalu a s rozumem. Zdravý životní styl a štíhlou linii si nezajistíte drastickou několikadenní dietou. Jojo efekt je spolehlivý jako bumerang.
 • Láká vás našlehaný pudink nebo potáhnutí z cigarety? Neházejte hned flintu do žita, i když projednou zhřešíte. A pěkně se pochvalte, když zvládnete vydržet.
 • Dávejte si realistické, krátkodobé cíle, např. zhubnu půl kila týdně.
 • Hledejte a dělejte si každodenní malé radosti.
 • Připravte sebe i blízké okolí na to, že budete zřejmě podrážděnější a potřebujete oporu.
 • Pište si deník. Když vás třeba přepadne touha pořádně se nacpat, ventilujte svoje pocity na papír. Nezapomeňte ani datum a čas. Budete pak moci porovnávat své úspěchy.
 • Napište si seznam všech důvodů, proč chcete dodržet vaše novoroční sliby. Čím víc podnětů vás napadne, tím líp. V obtížných momentech si je můžete snáze připomenout.
 • Vymyslete si ještě některé další jednodušší předsevzetí. Např. budu se víc usmívat, večer přečtu dětem pohádku apod. Dodržování těchto lehčích vnitřních závazků vám dodá sílu.

Máte další tipy, jak dodržet svá novoroční předsevzetí? Co vám pomohlo? Podělte se s námi v komentářích.

Článek vyšel: 29.12.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Pizza z domácí pekárny

  Domácí pekárna je skvělá věc ne jenom na přípravu chleba, ale dá se v ní také připravit skvělé těsto na domácí pizzu. 

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %