Období vzdoru

Vzteklé scény malého batolete už dokázaly někdy pořádně rozdurdit i poměrně klidnou náturu. Zajisté už každý z nás byl svědkem takového divadla. Bezradné pohledy rodičů nad vřískajícím potomkem uprostřed supermarketu přesvědčují, že teď je každá rada drahá. A pokud mohou, zmizí z dohledu tak rychle, jak jen je to možné. Zlost by nás, ať už v roli pozorovatele nebo rodiče, ale zachvátit neměla. Období vzdoru do zdravého vývoje lidské osobnosti patřit prostě musí.

Kdy se projevuje?

Dětský vzdor se může projevit už v roce, ale také až ve třech letech. Délka tohoto období závisí na vrozeném temperamentu batolete a rodičovských postojích.
Období prvního vzdoru souvisí s potřebou osamostatnění. Dítě se zkouší vzdalovat nejprve fyzicky, testuje jaká vzdálenost je mu ještě příjemná a kdy si naopak zase potřebuje ověřit matčinu blízkost. Tyto experimenty pak podněcují odpoutání psychické, což se projeví změnou kvality vztahu k rodičovské osobě. Samozřejmě, že hluboký cit mezi matkou a dítětem nadále přetrvává – ale dítě se navíc dokáže emočně vázat i k blízké osobě, která je zrovna dostupná. Pro období prvního vzdoru mohou být typičtí také plyšáci na spaní nahrazující těsné připoutání k rodiči.

Sebeuvědomění

Osamostatnění dítěte podporuje jeho postupné uvědomování si sebe sama. Odtud už chybí jen malý krůček k projevům vzdoru. Náš malý vztekloun bude proti jen kvůli tomu, aby mohl být negativistický. Je mu v podstatě úplně jedno, jestli si svetřík oblékne on nebo mu jej navlečete sama. Ale on stejně bude proti všemu, co navrhnete. Musí se od vás odlišit, už dávno předtím zjistil, že nejste jedno tělo a teď navíc vykoumal, že nejste ani jedna duše. V našem miláčkovi se právě rodí počátky vůle spolu s dalšími psychologickými dovednostmi, které ještě neumí dokonale ovládat. Stejně jako při prvním stavění komínu mají jeho neobratné ručky problém dát kostku na kostku.

Další projevy

Spolehlivou známkou právě probíhajícího vzdoru je počátek užívání zájmena „já“. Dítě samo o sobě přestává mluvit ve třetí osobě, např. „Pája hačá“, ale už použije „já hačám“. Batole se chová majetnicky a bojuje o každou svou hračku. Nejde však o pravé projevy sobectví, jak se mnohdy rodiče obávají, ale právě o vyjadřování raného sebeuvědomování vztažené ke svému majetku. Mezi další typické věty období vzdoru patří: „já chci“ a „já sám“.

Rodiče by měli v tomto období hledat rovnováhu mezi tím, co batole už samo zvládne a co ho zbytečně nepřetíží. Dítě se považuje za dost kompetentní k tomu, aby některé činnosti už provádělo samo a pokud ho k tomu rodiče trpělivě, s láskou vedou, podporují jeho budoucí zdravé sebevědomí. Jestliže se dětem v tomto období všechno zakazuje, rodí se osobnosti se sklonem k pasivitě a závislosti na jiných. Na druhou stranu – pokud mu rodiče vše dovolí – dítě nemá vymezen bezpečný prostor k seberozvoji, bude stresované a hyperaktivní.
Citlivý pečovatel tuto rovnováhu mezi oběma póly bezpochyby objeví, což se může projevit také postupným ubýváním vzdorovitých scén a hladším průběhem tohoto náročného období.

Článek vyšel: 12.03.2008 / Odkaz

Přečtete si také

 • Cesmína paraguayská

  Pokud vám tento tajemný název s odkazem na jihoamerický stát nic neříká, možná vám bude povědomější jednoduché slůvko „maté“. Ačkoliv to není čaj v pravém slova smyslu, v každé dobré čajovně vám maté…

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %