Odhalte tajemství přírodní kosmetiky

Přírodní kosmetika je bezpochyby jeden z nejvýraznějších trendů posledních let. Chceme přece dopřát své pleti (a také pleti svých dětí a drahých poloviček) to nejlepší. Chceme být zdravé a krásné. Chceme ochránit zvířata před testováním a životní prostředí před zbytečným znečišťováním. Je tu ale jeden háček. Výroba kosmetiky je složitý proces, kterému laik jen těžko porozumí. Abyste měli jistotu, že váš krém, šampón, či sprchový gel není jen pěkně navoněnou chemií, je třeba víc než dobrý úmysl.

Není přírodní jako přírodní

Poptávka po kosmetice založené na přírodních ingrediencích má u nás meziročně nárůst několik desítek procent. To je fakt, který je dobře známý výrobcům kosmetiky, distributorům i tvůrčím zástupcům marketingu. Zejména posledně jmenovaní si velmi oblíbili slůvka jako „bio“, „eko“, „přírodní“ nebo „organic“, ať už je složení propagovaného výrobku jakékoliv. Zatímco označení běžného jogurtu jako BIO by vykutáleného podnikavce přišlo minimálně na pokutu, syntetický ropný krém se jako mávnutím kouzelného proutku může proměnit v čistě přírodní krém s léčivými bylinnými výtažky. Zcela beztrestně.

V oblasti přírodní kosmetiky prostě musíme být obezřetní a nesednout na lep všem těm medovým slovíčkům. Ale nezoufejte – stejně jako biopotraviny mají svou zelenou zebru, která je pro spotřebitele dost důvěryhodným ukazatelem, tak i v kosmetice najdeme určité certifikáty. Každá země má ovšem svou vlastní známku a certifikační standardy, které se můžou malinko lišit seznamem povolených a zakázaných ingrediencí a podílem ekologicky pěstovaných biosurovin. Pokud ale sháníte kvalitní přírodní kosmetiku, spolehnout se můžete na všechny dostupné certifikáty.

Certifikovaná přírodní kosmetika

U nás se nejčastěji setkáte s německým BDIH (Kontrollierte Natur Kosmetik). Jsou to např. značky Lavera, Logona, Alverde, Weleda, Dr. Hauschka, Fitne, Santaverde, Primavera, Sante, Farfalla nebo De Traay. Takto označené kosmetické výrobky obecně nesmí obsahovat ropné produkty, syntetické konzervanty, barviva a vonné látky, chemické UV filtry, geneticky modifikované produkty ani suroviny živočišného původu (s výjimkou včelího vosku a lanolinu, který se získává z ovčí vlny). Ale pozor! Přírodní, ani certifikovaná kosmetika ještě nutně neznamená, že je bio (tedy že rostlinné suroviny pochází z ekologicky kontrolovaného zemědělství). Výrobky označené BDIH sice určitý podíl biosurovin jistě obsahují, konkrétní množství ovšem nevystopujete.

Z tohoto hlediska je na tom o něco lépe novější francouzský certifikát EcoCert, který na obalu jednotlivých výrobků udává i přesná procenta biosurovin. Zahlédnout můžete jednak mírnější EcoCert Eco, kdy 95% složek musí být rostlinného původu, pak také o něco přísnější EcoCert Bio pro výrobky, ve kterých je 95% rostlinných složek biopůvodu. U nás jsou nositeli EcoCertu např. značky Urtekram, L’Occitane, Florame, Sanoflore nebo Eco Cosmetics.
Mezi další certifikáty přírodní kosmetiky patří britský Soil Association Organic Standard, francouzský Charte Cosmebio, italský BIO Eco Cosmesi, americký USDA Organic nebo australský NASAA.

Zaostřeno na Čechy

Pozadu nezůstává ani naše domovina. V roce 2007 představila organizace KEZ o.p.s. první český certifikát přírodní kosmetiky, tedy přesněji řečeno hned dva – CPK (certifikovaná přírodní kosmetika) a CPK Bio. Definuje povolené i zakázané suroviny (parafín, vazelína a dlaší ropné produkty, látky na bázi silikonů aj.). Certifikát platí 15 měsíců a každoročně i namátkově se provádějí kontroly. V současné době najdete certifikované produkty u značek Botanicus, Salus, Nobilis Tilia, Syncare, Topvet a Divoká kosmetika. Ostatně pokud to s ekologií myslíte vážně, měli byste brát v potaz také původ výrobků. V Čechách a v sousedních státech (především v Německu) je nabídka přírodní kosmetiky natolik široká, že mi osobně přijde zbytečné dovážet kosmetiku z Ameriky (JASON, Kiss My Face)

To, že krém nemá žádný certifikát, ovšem v žádném případě nemusí hned znamenat, že není kvalitní. Certifikace přírodní kosmetiky je finančně dost náročná – každý výrobek se certifikuje zvlášť za cenu v řádu tisíců korun. Proto některé firmy raději sází na dobrou pověst a doporučení zákazníků.
Většina firem vyrábějících skutečnou přírodní kosmetiku zohledňuje vedle složení i další aspekty: ekologickou likvidaci odpadu vznikajícího při výrobě, recyklovatelné obaly, odmítnutí testování na zvířatech. Za zmínku jistě stojí i dodržování fair trade principů při nákupu exotických ingrediencí, které firmy musí dovážet ze vzdálených, převážně rozvojových zemí (např. kokos či jojoba).

A zase ta chemie...

Nejpřesnějším vodítkem stále zůstává tzv. INCI (International Nomenclature of Cosmetics Ingredients), tedy přesné složení výrobků uváděné na obalech. Na jeho úplné rozluštění my, běžní smrtelníci bez chemického vzdělání, nejspíš nestačíme, ale pár základních znalostí si osvojit můžeme. Ingredience zastoupené ve výrobku podílem vyšším než jedno procento se uvádějí sestupně – na prvním místě tedy najdeme nejhojněji zastoupenou složku. Snažte se pokud možno vyhýbat názvům končícím –icone (např. Dimethicone), což jsou v překladu silikonové deriváty. Košer moc nejsou ani parabeny (methyl-, ethyl- apod.), syntetické konzervanty vyvolávající alergické reakce a podezřelé ze spojení s výskytem rakoviny. Podle odborníků bychom měli být opatrní i s PEG deriváty – emulgátory spojující rostlinné oleje a vodu. Činí prý naši pokožku propustnější pro různé toxiny a můžou být znečištěné jedovatými dioxiny. Naopak velmi žádané jsou přírodní rostlinné extrakty uváděné latinsky, samozřejmě čím výše v pořadí, tím lépe.
Mnohem více informací najdete například na obsáhlých a aktualizovaných stránkách www.prirodnikosmetika.blog.cz.

Článek vyšel: 29.10.2008 / Odkaz

Vaše komentáře komentáře 1

Lana

17.09.2010 10:17
Taky jsem objevila novou přírodní biokosmetiku z Anglie, je to Dr. organic a je výborná a celkem levná.

Související články

  • Podběl lékařský

    Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

  • Kopřiva dvoudomá

    Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

  • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

    Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %