Odpočinek a relaxace

O tom jak důležitý je odpočinek a relaxace slyšíme dnes a denně. Avšak ruku na srdce, kdo se tímto heslem opravdu řídí? V dnešní době převážná většina lidí vnímá slovo odpočinek, spíše jako nutné zlo. Představa toho, že musíme na chvíli zabrzdit a odpočinout si, pro většinu z nás znamená nepříjemné zpomalení a vypadnutí ze zaběhnutého koloběhu denních povinností. V dnešním světě platí zásada: „kdo není dost rychlý, nemá šanci uspět“ a také to: „že pomalejší budou nahrazeni rychlejšími“. S nástupem finanční krize a stále stoupající nezaměstnaností, tyto zásady nabývají nových rozměrů a platí dvojnásob. Neustále se nám v hlavě honí myšlenky typu: „co budu dělat, když přijdu o práci“. Tyto stresové situace zabraňují našemu organismu, aby si dostatečně odpočinul. 

Zní to paradoxně, ale přesně tento uspěchaný styl života se nám nakonec může pěkně vymstít. Lidský organismus není všemocný a čas od času prostě potřebuje vypnout a zregenerovat. Když se budete stále pachtit za prací a nenajdete si čas na odpočinek, můžete si zadělat na pořádný malér. Jednoho dne vaše tělo prostě přestane fungovat a potom se opravdu stane to, že vás nahradí někdo jiný, čerstvý a plný elánu. 

Mnoho lidí se snaží svou únavu přelstít tzv. povzbuzováky jako jsou káva, cola, cappuccino a nebo také velice oblíbené energetické nápoje a další životabudiče. Tudy cesta nevede, tyto nápoje vaší únavu neřeší, pouze ji odsouvají na druhou kolej. To že se po nich cítíte čilejší ještě neznamená, že si vaše tělo odpočinulo. Je to právě naopak, kofein totiž znamená pro váš organismus ještě větší zátěž. 

Jediným způsobem jak zregenerovat unavenou mysl a tělo je dostatek plnohodnotného odpočinku a celková regenerace organismu. 

Pět nezbytností pro správnou relaxaci organismu: 

Spánek

Jít spát bychom měli v momentě, kdy cítíme příjemnou únavu, nikoli naprostou vyčerpanost. Jen tak docílíme toho, že se probudíme svěží a s velkou chutí do nového dne. To se sice hezky řekne, ale hůř udělá! Lékaři často doporučují chodit spát nejpozději ve 22h, touto hodinou prý také začíná „spánek pro krásu“, který má mít zásadní vliv například na kvalitu pleti. Doporučuje se také vstávat, každý den ve stejnou dobu, nehledě na to jestli zrovna je nebo není víkend. Jedině tímto způsobem si naše tělo navykne na správný řád. Otázkou zůstává jestli tyto rady odborníků, jsou v dnešním světě vůbec proveditelné. 

Umění vypnout

Další důležitou věcí pro dostatečný odpočinek, je také umění odpoutat se alespoň čas od času od každodenních strastí a povinností. Jednoduše řečeno naučit se „vypnout“. Každý člověk by si měl najít, něco co ho bude bavit, čemu se bude věnovat a co ho bude naplňovat. Je úplně jedno jestli je to sportovní aktivita, pěstování rostlin, chov zvířat, sbírání známek nebo něco zcela jiného. Prostě nás to musí bavit a naplňovat. Nejdůležitější je, aby nám to pomohlo zapomenout na starosti v práci nebo v rodině, musí to být něco, co bude jenom a jenom naše. 

Cvičení

Mezi další nezbytnosti patří také cvičení a to nejlépe pravidelné. Úplně nejlepší je krátce si zacvičit ihned po probuzení. Není zapotřebí se hned po ránu fyzicky zničit, ale spíš se trochu protáhnout a nastartovat do nového dne, ideální je například jóga nebo krátký stretchink. Krátce po probuzení se také nejlépe spalují tuky! Odpoledne bychom si měly najít čas na poněkud náročnější a delší cvičení. Není nutné cvičit každý den, pro dobrou pohodu to bude stačit 2 až 3 týdně. 

Jídlo

Zapomenout nesmíme ani na jídlo. Základem je v každém případě snídaně, ta je pro náš organismus velice důležitá. Co se týká jídla není důležité jenom co jíme, ale také jak jíme. I když budete jíst pouze zdravé potraviny, které však zhltáte za chůze a ve spěchu, vašemu tělu to nijak neprospěje. I na jídlo je zapotřebí si udělat čas. Důležité je jíst pomalu a pořádně žvýkat. Samozřejmě nesmíme zapomínat, že strava by měla být vyvážená a pestrá, bohatá na vitamíny a zdraví prospěšné látky. Pokud si dopřejete k jídlu kopec sladkostí, které sníte pomalu a důkladně je rozžvýkáte, vašemu tělu to nepřinese nic jiného než prázdné kalorie. 

Čerstvý vzduch

V neposlední řadě je pro lidské tělo důležitý také čerstvý vzduch. A to jak procházky v přírodě na čerstvém vzduchu, které nás osvěží a pomohou nám načerpat novou energii. Tak i čerstvý vzduch v bytě, či v kanceláři. Velice důležité je často a dostatečně větrat. Vydýchaná místnost v lidech vyvolává nepříjemné pocity, únavu a celkovou rozladěnost. Naučte se proto řádně a často větrat! 

Těchto pět nezbytností, vám možná bude připadat hloupých a neproveditelných, ale věřte že skutečně fungují.

Článek vyšel: 11.08.2015 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Pilates - cvičení pro každého

    O nutnosti pravidelného pohybu už dnes nikdo z nás nepochybuje. Stejně důležité je ale nenechat se manipulovat módními výstřelky a médii, které nás masírují bezmeznou propagací posilovacích přístrojů a lekcí aerobiku.…

  • Letní cyklománie

    Královská korunka v oblasti sportu patří sice oficiálně už léta atletice, mým osobním favoritem na trůn je ovšem docela jiné odvětví – stále populárnější cyklistika. Proč právě obyčejné kolo? Jen málokterý sport…

  • Lymfatická masáž

    Detoxikace patří v poslední době k těm několika slovíčkům, které se nejen v ženských magazínech skloňují ve všech možných pádech. Všichni dobře víme, jak moc je pro naše fyzické i duševní zdraví důležitá pravidelná…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %