Odšťavňovač na ovoce, zeleninu nebo bylinky

Protože právě teď vrcholí sezóna, kdy zavařujeme vše, co se jen dá a domácí džemy a marmelády, se vaří ve velkém, určitě každý ocení nezbytného pomocníka, jakým je bezpochyby odšťavňovač. Komu by se chtělo pasírovat ovoce přes cedník nebo tkaninu, když se to dá udělat za chvilku a zcela bez námahy.

Odšťavňovač, ale neoceníme pouze v létě při zpracování ovoce, brzy bude zima a s ní také doba, kdy budeme potřebovat zvýšené množství vitamínů a minerálů, které nám dodají zeleninové a ovocné šťávy.

Dnešní moderní odšťavňovače jsou rychlé, snadno ovladatelné a problém pro ně nepředstavuje ani tvrdší ovoce, zelenina nebo třeba bylinky. Některé jsou výkonnější a některé jsou méně výkonné, při jejich výběru je proto nutné zapamatovat si několik pravidel.

Nejdůležitější je si rozmyslet, co a v jakém množství budeme odšťavňovat. Na výběr máme tlakové nebo odstředivé odšťavňovače anebo klasické citrusovače.

Odstředivé odšťavňovače

Odstředivé odšťavňovače se hodí zejména pro tvrdší ovoce a zeleninu, jakými jsou např. kořenová zelenina, jablka, hrušky atp. Poradí si také z citrusy, ale ne zcela ideálně, mnoho šťávy z citrusů přijde vniveč. U odstředivých odšťavňovačů jsou lepší dvourychlostní nebo ty, co mají plynule regulovatelné otáčky. Vyšší otáčky se hodí pro tvrdší zeleninu a ovoce a nižší otáčky naopak pro vodnatější plody. Je zapotřebí se také zaměřit na velikost vstupního otvoru, pro jednodušší použití, kdy můžete vkládat např. celé jablko aniž by jste ho museli krájet. Důležitý je také výkon, pro větší množství by neměl být příkon menší než-li 800W. Pokud bude mít přístroj slabší motor, jsou nutné pravidelné přestávky. Cena se liší zejména podle výkonnosti motoru, kvality použitých materiálů a také designem. Ceny se pohybují od 1tis. Kč (jednodušší typy), ty luxusnější mohou jít i nad 10tis. Kč.

Tlakové odšťavňovače

Pokud máte v plánu získávat šťávu z listové zeleniny, bylinek nebo drobného bobulového ovoce, bude nejlepší volbou odšťavňovač tlakový. Pro tento typ odšťavňovače však není žádný problém ani vodnaté ovoce či citrusy. Navíc šťáva získaná těmito typy přístrojů má tendenci méně oxidovat a má tedy delší trvanlivost. Jejich cena i kvalita bývá výrazně vyšší než u odstředivek.

Vyrábí se v několika provedeních – jednohřídelové (jsou opatřeny tzv. šnekem) u nich se cena pohybuje od 3tis. Kč, manuální pak zhruba 1,5tis. Kč. Dvouhřídelové se pohybují od 10tis. Kč výše, mohou stát i 40tis. Kč. Hnětací odšťavňovače se pohybují kolem 10tis. Kč.

Citrusovače

Pokud patříte mezi milovníky citrusových plodů a po šťávě z ostatního ovoce nebo zeleniny netoužíte, bude určitě tou nejlepší volbou klasický citrusovač. Citrusovače mohou být mechanické (ruční), poháněné motorkem nebo plně automatické. Jednodušší typy začínají zhruba na 500 Kč, plně automatické se pohybují od 1,5tis. do 5tis. Kč.

Článek vyšel: 12.08.2015 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Safari Adventures

    Chcete-li udělat radost svým ratolestem, pořiďte jim počítačovou hru Safari Adventures. Postavičky i zvířátka v ní mluví česky, takže je vhodná i pro nejmenší předškoláky. Ani technicky není náročná a poběží také na…

  • Víkend v Krušných horách

    Hledáte originální dárek, kterým byste překvapili novomanžele nebo naopak zasloužilé "staromanžele"? Jeden tip bychom pro vás měli. Stejně jako pro všechny ostatní, co svůj volný čas tráví rádi v přírodě a…

  • Porcelán s neotřelým designem

    Asi byste jen těžko hledali nudnější tip na dárek než hrneček. Tedy... snad kromě bonboniéry a předtištěného přáníčka. Ale ještě než ho označíte nálepkou "absolutní fiasko", zkuste si prohlédnout sérii…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %