Omládněte s chřestem

Zdá se vám, že by libido vašeho miláčka potřebovalo menší (možná i větší) vzpruhu? Ještě než podniknete útok na butiky se sexy vykrojeným prádýlkem, zkuste podráždit jeho chuťové pohárky jemně křupavým chřestem. I kdyby byla pověst chřestu coby tradičního afrodiziaka pouhý mýtus, díky vysokému obsahu vitamínů skupiny B zažene únavu a postará se o svěží mysl a dobrou fyzickou kondici. Za vyzkoušení tahle (u nás zatím ještě pořád neobvyklá) zelenina rozhodně stojí.

Chřest je známý především jako výborný přírodní čistič, který nám pořádně vymete organismus. Působí močopudně a jako mírné projímadlo, podporuje činnost jater a ledvin. Jeho konzumace se doporučuje také při vysokém tlaku, revmatismu a cukrovce. Je vynikajícím zdrojem vitamínů C, A, E a B, navíc nás zásobuje nepostradatelnými minerály jako je draslík, fosfor, železo, hořčík a další. Beta-karoten spolu se zinkem a tzv. B komplexem se postará o pevné nehty, lesklé vlasy a hladkou pleť. Kyselina listová přispívá k obnově a omlazování buněk. Zlepší se vám paměť, nervy, schopnost koncentrace a spát budete jako nemluvně.

V minulosti u nás sice byly záhony s chřestem k vidění mnohem častěji, naštěstí se ale polozapomenutá tradice začíná znovu probouzet. Pro čerstvý chřest si dnes můžete zajet na Moravu nebo k Mělníku. Nejčastěji můžete v obchodech narazit na chřest bílý, pečlivě střežený před účinky slunečních paprsků. Oproti zeleným výhonkům má jemnější chuť, ale také mnohem menší obsah živin. Ve Francii se těší značné oblibě macatější fialový příbuzný, který je sladší, méně vláknitý a dá se tak chroupat i syrový.

Při nákupu vybírejte vždy chřest co nejčerstvější a snažte se ho nejpozději do dvou dnů spotřebovat. Před uložením do ledničky zabalte svazek do vlhké utěrky, případně ho postavte do sklenice s vodou. Chřestové hody na sebe můžou vzít nekonečné množství podob, od krémové polévky až po zapékanou zeleninu a slané koláče. Největší gurmáni ale nedají dopustit na lehce povařený chřest pokapaný máslem nebo přelitý holandskou omáčkou. S námi můžete vyzkoušet třeba bramborový nákyp s chřestem a nivou. Trpíte-li dnou, raději si chřest kvůli vyššímu obsahu purinu odepřete.

Článek vyšel: 15.05.2007 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Léčivá síla brusinek

    Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

  • Kokosové cukroví z formiček

    Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

  • Mrkev nejen pro zdravé oči

    V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %