Opomíjené negativní dopady na rodiny kuřáků

To, jak jsou kuřáci nebezpeční a nepříjemní svému okolí, je věc notoricky známá. Jedním z největších rizik, jak pro kuřáky samotné, tak pro jejich okolí, je vysoká pravděpodobnost rozvoje nejrůznějších zdravotních komplikací spojených s pasivním kouřením. Dalším poněkud opomíjeným rizikovým faktorem pro nejbližší okolí kuřáků, velice často bývá i nedostatek finančních prostředků na nákup zdravých a kvalitních potravin.

Co si představit pod pojmem nedostatek kvalitních potravin? Když vezmeme v úvahu domácnost, kde žije jeden, popřípadě několik kuřáků, kteří každodenně vykouří značné množství cigaret, které samozřejmě nejsou zadarmo, je jasné, že peníze na cigarety se musí někde ušetřit. Bohužel to bývá většinou na úkor právě kvalitní stravy. Tato situace vede k narušení dobrých stravovacích návyků a omezení příjmů kvalitní stravy, jak u kuřáků, tak i ostatních členů domácnosti. Příjmy v těchto rodinách bývají často velmi poznamenány tímto zlozvykem a kuřáci často doslova „propálí“ podstatnou část své výplaty. Na cigarety se peníze vždy najdou,ale jablka a pomeranče pro děti, se zdají příliš drahé.

Když se sečtou dva nebezpečné faktory, kterými jsou pasivní kouření a nedostatek kvalitních potravin, je výsledek doslova alarmující. V rodinách kuřáků je každodenně vážně ohroženo zdraví všech osob, které žijí s kuřákem v jedné domácnosti. Nevyjímaje bezbranné děti, které se nemohou tomuto nešvaru nijak bránit. Již od narození, jsou tyto děti nuceny vdechovat nebezpečný kouř a následně je jim odepřena i možnost kvalitního stravování.

I když dochází neustále ke zdražování tabákových výrobků, ve snaze omezit počty kuřáků, jsou tato opatření často bezpředmětná. Pro kuřáky je většinou snazší ještě více zkrátit finanční prostředky určené na nákup jídla, než-li si odpustit svou milovanou cigaretku. S největší pravděpodobností si tito lidé vůbec neuvědomují, jak sobecké je jejich jednání.

Jedna moje známá, mimo jiné náruživá kuřačka a maminka malého okatého kluka, mě před nedávnem doslova šokovala. Strašně se divila tomu, proč je její synek už od narození tak často marodný. Prostě jsem se neudržela a automaticky, ze mě vylítlo: „proč se divíš, když mu od narození čudíš pod nos“. Kdykoli jsem k ní přišla do bytu, rázem mě obalily oblaka hustého dýmu a to i bez ohledu na to, že se v bytě před několika měsíci objevila dětská postýlka. Ani to nebyl důvod kuřáckou vášeň trochu omezit. I já dospělá ženská, jsem se vždy u ní rozkašlala a štípaly mě oči, nikdy jsem se tam dlouho nezdržela. Co potom to maličké stvoření, které nemá šanci z bytu utéct a musí tam trávit veškerý svůj čas. Nyní to malý odnáší neustálým kašlem a rýmou, bojím se domyslet, co přijde dál. Brzy se přidají i již zmíněné problémy se stravou, jelikož si známá téměř neustále stěžovala na nedostatek peněz, několikrát doslova říkala, že nemá ani na chleba. Určitě nemusím dodávat, že krabičku cigaret měla vždy při sobě. A jak nakonec dopadl náš rozhovor? Samozřejmě hádkou a s mojí, teď už bývalou kamarádkou dodnes nemluvíme. Mně je to jedno, já mám jiné kamarádky, ale co to dítě, které prostě nemá na výběr a musí žít tam, kde se narodilo. Bohužel to není výjimečný případ, takových rodin a nemocných dětí existuje skutečně velmi mnoho.

Otázkou tedy zůstává, jak přinutit kuřáky, aby si tyto skutečnosti uvědomili? Existuje nějaká možnost jak je donutit, aby se začali trochu víc zajímat o své blízké? Když už si dobrovolně ničí své zdraví, měli by se snažit ochránit alespoň své okolí, zejména pak své děti.

Jestli patříte mezi kuřáky, ať už ty sváteční nebo náruživé, zkuste si někdy spočítat na kolik vás tento koníček měsíčně přijde. Budete možná nemile překvapeni, o jaké množství ovoce, zeleniny a dalších potravin tak vaše děti přicházejí. Pokud tak učiníte, položte si další nepříjemnou otázku. Opravdu vám to stojí za to?

Článek vyšel: 12.01.2013 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kulturní tipy na prosinec

  I když nám většinu volného času v nadcházejících týdnech nejspíš vyplní shánění vánočních dárečků, můžeme spojit příjemné s užitečným. Vánoční trhy se svařákem a medovinou vás naladí do adventní nálady a možná vám tam…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %