Ostropestřec zázrak pro lidská játra

Ostropestřec byl hojně využíván a těšil se převeliké oblibě již v 16. století. Jeho blahodárných účinků využívali léčitelé téměř na všechny neduhy. Časem se na léčivý ostropestřec jaksi zapomnělo a ke znovuobjevení jeho léčivé síly došlo až v nedávné době.

Co je Ostropestřec?

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je bodlákovitá rostlina z čeledě hvězdicovitých, má fialové květy a bílé skvrnky na listech. Původ má tato rostlina ve středomořských teplých oblastech, ale roste i u nás, především na zahrádkách. Jeho semena jsou zdrojem silymarinu a sbírají se nedlouho před úplnou zralostí (koncem léta).

Léčivá síla

Léčivá moc této rostliny spočívá především v silymarinu, což je velice důležitý rostlinný lék na jaterní onemocnění a získává se ze semen této rostliny.

Silymarin – označení více látek (především flavonolignanů), které mají příznivý účinek především na správnou funkci jater. Napomáhá zlepšení metabolismu jaterní buňky, stabilizuje buněčné membrány a zároveň podporuje regeneraci jaterní tkáně.

Ostropestřec je také velice významným antioxidantem (napomáhá k odbourávání volných radikálů).

Jeho vliv na lidský organismus

Játra jsou v lidském těle důležitá zejména pro svou schopnost zneškodňovat škodlivé látky, jako jsou např. léky, alkohol, chemické přídavky potravin, virové infekce atp. V tomto boji mají játra jednoho dokonalého pomocníka, kterým je již zmíněný silymarin.

V injekční formě se této rostliny využívá při léčení otrav, vzniklých následkem požití jedovatých hub. Při nádorových onemocněních se ho využívá jako prostředku zabraňujícímu lékovému poškození jater při chemoterapii.

Ostropestřec také pomáhá zklidňovat záněty a napomáhá při léčbě lupénky.

Jak lze ostropestřec užívat?

Tuto rostlinu můžeme na trhu koupit nejčastěji ve formě čajů, tinktur, olejů, kapslí a také tablet. Užívání této rostliny by nemělo být nárazové, pro dosažení požadovaného efektu by se měl užívat jako léčebná kúra – pravidelně po dobu několika týdnů nebo měsíců.

Na co musíme dávat pozor

Podávání sylimarinu se nedoporučuje dětem do pěti let věku, těhotným a kojícím ženám. Při užívání sylimarinu nelze vyloučit ani možnost alergické reakce. Během užívání syllimarinu by se neměl pít alkohol a mělo by dojít k omezení užívání syntetických léků. 

Článek vyšel: 09.01.2014 / Odkaz

Přečtete si také

 • Pralinky se sušenými brusinkami

  Dalším druhem nepečeného cukroví, které skvěle obohatí váš slavnostní stůl mohou být například tyto vynikající pralinky se sušenými brusinkami.

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %