Panská skála – Kamenné varhany

Příroda někdy vytvoří skutečně krásné a jedinečné útvary, které v nás dokáží vyvolat údiv a přesně jedním takovým útvarem, je i strmě čnějící skalní útvar, který svým tvarem připomíná varhany. Už víte? Ano, řeč je o Panské skále.

Panskou skálu nalezneme mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Tento jedinečný přírodní útvar, v jehož blízkosti ještě v 19. století probíhala těžba čediče, mohl být činností člověka zcela zničen. Kdyby nebylo místních lidí, kterým nebyl jeho osud lhostejný, v současnosti by už nebylo, co obdivovat. Občané se rozhodli skálu na vlastní náklady vykoupit a tím ji od těžby zachránit. V roce 1902 vzniklo Sdružení na záchranu Panské skály. Peníze se sdružení snažilo získat mnoha způsoby, pořádalo sbírky, loterii, dobročinné bály, prodávaly se upomínkové předměty atp. Díky získaným finančním prostředkům došlo v roce 1902 k zastavení těžby na vrcholu skály, na odkoupení to však nestačilo. V roce 1913 se opět těžba obnovila, ale v dubnu téhož roku bylo lámání kamene v těchto místech zcela zakázáno. V roce 1914 skálu vykoupil okresní výbor v České Kamenici za 20 000Kč a od té doby měla být chráněna, i přesto však v následujících letech k těžbě opakovaně docházelo až do roku 1953, kdy byla prohlášena za přírodní rezervaci.

Dnes je Panská skála jedním z nejnavštěvovanějších geologických útvarů v Čechách a pyšní se titulem národní přírodní památka. Je hojně navštěvována turisty z Čech i ze zahraničí. Kamenné varhany, jak se někdy Panské skále říká, jsou tvořeny z pravidelných pěti až šestibokých čedičových sloupců, které svým tvarem skutečně připomínají varhany. Jednotlivé sloupce jsou až 12 metrů dlouhé a mají 20 – 40 cm v průměru.

Z vrcholku Panské skály je překrásný výhled na okolí. Vidět je odsud Kamenický Šenov, Česká Kamenice i lesnaté kopce Českého Švýcarska.

Na úpatí Panské skály stojí Mariánský sloup. Ten zde byl postaven jako památka na vdovu a mladého tovaryše, kteří na tomto místě za jedné bouřlivé zimní noci v roce 1739 umrzli. V roce 2001 byl sloup povalen a rozbit, v roce 2002 byl opět vystaven a stojí tam dodnes.

V blízkosti varhan se nachází placené parkoviště, s turistickými informacemi a sociálním zařízením. V blízkosti vedou turisticky značené cesty a je to tedy skvělý výchozí bod pro pěší turistiku.

Kamenné varhany byly k vidění, také v jedné velmi slavné české pohádce. Víte, ve které? Správně, byla to Pyšná princezna.

Článek vyšel: 04.10.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Ženský orgasmus – spojenec početí

  Ještě donedávna panovalo mezi lidmi přesvědčení, že ženský orgasmus nemá žádný hlubší smysl, avšak jak už to tak bývá, chytrá příroda nedělá nic jen tak bezdůvodně. Ženský orgasmus je totiž ve skutečnosti velkým…

Související články

 • Tajuplná kráska z Chartres

  Jsou místa, kde i duše zapřísáhlých ateistů polechtá záchvěv posvátné úcty. A nemusíte přitom cestovat až do mystického Jeruzaléma, stačí se vydat na západ našeho starého kontinentu, do hrozny vonící Francie. Kolena…

 • Za romantikou na Dívčí kámen

  Každý z nás má sice o romantickém zákoutí své vlastní představy, ovšem na téhle jihočeské perle se jistě shodnou všichni ti, co měli tu čest vidět ji na vlastní oči. Hluboké zelené lesy, skalní ostroh s mohutnou…

 • Národní horský park Simien

  Cestování do Afriky má u nás většina lidí spojené s přímořskými destinacemi v Egyptě, Tunisku nebo Maroku. Ale chcete-li poznat skutečnou tvář a tepající srdce tohoto rozmanitého kontinentu, hledejte dále než za ploty…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %