Panská skála – Kamenné varhany

Příroda někdy vytvoří skutečně krásné a jedinečné útvary, které v nás dokáží vyvolat údiv a přesně jedním takovým útvarem, je i strmě čnějící skalní útvar, který svým tvarem připomíná varhany. Už víte? Ano, řeč je o Panské skále.

Panskou skálu nalezneme mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Tento jedinečný přírodní útvar, v jehož blízkosti ještě v 19. století probíhala těžba čediče, mohl být činností člověka zcela zničen. Kdyby nebylo místních lidí, kterým nebyl jeho osud lhostejný, v současnosti by už nebylo, co obdivovat. Občané se rozhodli skálu na vlastní náklady vykoupit a tím ji od těžby zachránit. V roce 1902 vzniklo Sdružení na záchranu Panské skály. Peníze se sdružení snažilo získat mnoha způsoby, pořádalo sbírky, loterii, dobročinné bály, prodávaly se upomínkové předměty atp. Díky získaným finančním prostředkům došlo v roce 1902 k zastavení těžby na vrcholu skály, na odkoupení to však nestačilo. V roce 1913 se opět těžba obnovila, ale v dubnu téhož roku bylo lámání kamene v těchto místech zcela zakázáno. V roce 1914 skálu vykoupil okresní výbor v České Kamenici za 20 000Kč a od té doby měla být chráněna, i přesto však v následujících letech k těžbě opakovaně docházelo až do roku 1953, kdy byla prohlášena za přírodní rezervaci.

Dnes je Panská skála jedním z nejnavštěvovanějších geologických útvarů v Čechách a pyšní se titulem národní přírodní památka. Je hojně navštěvována turisty z Čech i ze zahraničí. Kamenné varhany, jak se někdy Panské skále říká, jsou tvořeny z pravidelných pěti až šestibokých čedičových sloupců, které svým tvarem skutečně připomínají varhany. Jednotlivé sloupce jsou až 12 metrů dlouhé a mají 20 – 40 cm v průměru.

Z vrcholku Panské skály je překrásný výhled na okolí. Vidět je odsud Kamenický Šenov, Česká Kamenice i lesnaté kopce Českého Švýcarska.

Na úpatí Panské skály stojí Mariánský sloup. Ten zde byl postaven jako památka na vdovu a mladého tovaryše, kteří na tomto místě za jedné bouřlivé zimní noci v roce 1739 umrzli. V roce 2001 byl sloup povalen a rozbit, v roce 2002 byl opět vystaven a stojí tam dodnes.

V blízkosti varhan se nachází placené parkoviště, s turistickými informacemi a sociálním zařízením. V blízkosti vedou turisticky značené cesty a je to tedy skvělý výchozí bod pro pěší turistiku.

Kamenné varhany byly k vidění, také v jedné velmi slavné české pohádce. Víte, ve které? Správně, byla to Pyšná princezna.

Článek vyšel: 04.10.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Svatební koláčky

  Kdo by je neznal. Tvarohové, povidlové nebo třeba makové, jemně pocukrované jednohubky, které nesmí chybět na žádné svatební hostině. Proč si je ale taky občas nedopřát jen tak, k voňavé odpolední kávě? Můžu-li vám…

Související články

 • Tajuplná kráska z Chartres

  Jsou místa, kde i duše zapřísáhlých ateistů polechtá záchvěv posvátné úcty. A nemusíte přitom cestovat až do mystického Jeruzaléma, stačí se vydat na západ našeho starého kontinentu, do hrozny vonící Francie. Kolena…

 • Za romantikou na Dívčí kámen

  Každý z nás má sice o romantickém zákoutí své vlastní představy, ovšem na téhle jihočeské perle se jistě shodnou všichni ti, co měli tu čest vidět ji na vlastní oči. Hluboké zelené lesy, skalní ostroh s mohutnou…

 • Národní horský park Simien

  Cestování do Afriky má u nás většina lidí spojené s přímořskými destinacemi v Egyptě, Tunisku nebo Maroku. Ale chcete-li poznat skutečnou tvář a tepající srdce tohoto rozmanitého kontinentu, hledejte dále než za ploty…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %