Pět mýtů o jídle

O jídle, různých potravinách a zdravé výživě existuje řada mýtů a polopravd již od nepaměti. Není nic výjimečného, že se dnes a denně dozvídáme o příznivém působení nebo naopak o škodlivosti některé z potravin, po uplynutí určité doby ovšem vědci zjistí, že je všechno úplně jinak. 

Pravda o bramborách

Není to tak dávno, kdy mezi lidmi panovalo přesvědčení, že se po bramborách tloustne. Při dietách se doporučovalo úplné vynechání sacharidů, jako nejlepší prostředek pro hubnutí. Nakonec se prokázalo, že právě sacharidy obsažené mimo jiné také v rýži a těstovinách, jsou pro lidský organismus nejlepším zdrojem energie a není dobré je zcela vynechat.

Mnoho lidí si myslí, že po konzumaci brambor musí zaručeně přibrat, ale to není pravda. Nejpodstatnější je si uvědomit, jak jsou brambory upravené a s čím se konzumují. Pokud budeme jíst brambory zapečené se smetanou nebo maštěné máslem, určitě to nebude to pravé ořechové. Po bramborách jako takových se v žádném případě netloustne, musíme si dát pozor na skryté tuky, které s nimi konzumujeme. 

Dělená strava

Diety vycházející z principu dělené stravy mohou být zavádějící, strava by měla být vždy pestrá a vyvážená. Dělená strava je založena na víře, že zažívací systém nezvládá kombinaci určitých jídel a živin. Nejčastěji se uvádí, že sacharidy a bílkoviny se spolu nesnáší a jejich vzájemná konzumace může způsobit zažívací potíže a následně přibývání na váze. Valná většina jídel, ale neobsahuje čisté sacharidy nebo čisté bílkoviny, nejčastěji je to kombinace obou.

Dnešní výzkumy naopak potvrzují, že konzumace různých druhů jídel dohromady může našemu zažívání spíše prospět. Lidský zažívací systém obsahuje množství enzymů, které jsou schopné dokonale zvládnout veškeré jídlo, které sníme. Proto by se těmto dietám nemělo příliš věřit. 

Ovoce k snídani

Někteří odborníci doporučují snídat pouze ovoce. Tato doporučení, ale nejsou nijak vědecky podložena. O tom že by ovocná snídaně měla vyloženě zdravotní nebo hubnoucí účinky neexistují žádné výzkumy. Ovoce je bezpochyby bohatým zdrojem vlákniny a vitamínů, vědci ale přesto doporučují si ke snídani kromě ovoce dopřát také dávku sacharidů v podobě obilnin, zejména těch celozrnných. Kombinace ovoce a obilnin nám pomůže udržet energii a zasytit žaludek. 

Jídla po kterých se zaručeně hubne

Existuje řada mýtů ohledně jídel, po kterých se zaručeně hubne, ale uznejte samy, kdyby to byla pravda, proč by existovalo tolik obézních lidí. Často se uvádí, že např. grepy, ananas nebo mořské řasy dokáží spalovat tělesný tuk. Žádné vědecké výzkumy, však toto tvrzení nepotvrdily.

Jediné co se prozatím prokázalo, je že dieta založena na zvýšeném příjmu vlákniny pomáhá udržet pocit plnosti s minimálním množstvím příjmu kalorií. Nedá se hovořit o tom, že díky vláknině zhubneme, ale jelikož nebudeme mít pocit hladu, nebudeme se zbytečně přejídat. Dobrým zdrojem vlákniny je například ovoce, zelenina, obilniny a luštěniny. 

Příjem tekutin během jídla zpomaluje zažívání

V souvislosti s pitím během jídla existuje jedna pověra, která uvádí že tekutina naředí žaludeční šťávy a tím se zpomalí zažívání a to povede ke zvýšení tělesného tuku. Toto tvrzení je naprostý nesmysl. Naopak dnešní vědecké výzkumy hovoří o tom, že pití během jídla trávení pomáhá.

Článek vyšel: 02.01.2015 / Odkaz

Přečtete si také

 • Co nezapomenout při cestování s dětmi

  A je to tady, dva měsíce prázdnin a čas dovolených. I když by to měly být jedinečné dny plné pohody a odpočinku, často je situace zcela jiná. Mnoho rodičů a především matek si právě v tuto dobu zažívá perné chvilky…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %