Placebo a nocebo efekt

Co je vlastně placebo a jak funguje? To je otázka, na kterou se ani v dnešní moderní době nedá úplně odpovědět. Tajemství placeba je zcela jistě skryto v lidské psychice. 

Placebo je léčebný prostředek bez vlastní účinnosti, který se pacientovi podává namísto účinného léku. Lékaři se k placebu rádi přiklání v případě, když chtějí např. uklidnit pacienta. Také se ho hojně využívá např. při testování nových léků. To probíhá tak, že část osob na kterých se nový lék testuje dostane místo tohoto nového léku pouze placebo a lékaři díky tomu zkoumají, jaký má nebo nemá zkoumaný lék vliv na člověka oproti neúčinné látce. 

Jako placebo může působit také charismatický lékař, např. pokud vám lék podá univerzitní profesor, pravděpodobně pro vás tato tableta bude účinnější než kdyby vám stejný lék podal řadový lékař. 

Co si představit pod pojmem placebo efekt?

Zjednodušeně řečeno je to efekt, kdy si pacient vsugeruje pozitivní účinek na své zdraví po užití zcela neúčinné látky. Placebo patří mezi jeden z lékařských triků. I když vypadá naprosto totožně jako jiná pilulka, injekční stříkačka nebo čípek. Na rozdíl od nich placebo neobsahuje léčivou látku, tudíž neléčí. Placebo efekt spočívá především v psychologii pacienta. Každopádně je placebem pozitivně ovlivněno vědomí pacienta a tím i vnímání nemoci.

Po užití placeba dochází k pozitivnímu ovlivnění psychiky nebo tělesného stavu, který odpovídá působení nahrazovaného účinného léku. Tento efekt je jistá forma autosugesce, pokud je pacient přesvědčen, že mu lékař nebo lék skutečně pomáhá, dochází ke skutečnému zlepšení. 

Není žádná novinka, že často i pouhé placebo, dokáže lidi zbavit pocitu bolesti. Většinu lidí uklidní již pouhá myšlenka toho, že na své útrapy dostali zaručeně fungující prostředek a už jen toto pomyšlení jim pomáhá se zvládnutím pocitu bolesti. Placebo podle vědců dokáže spustit v lidském těle vnitřní opioidy (endorfiny). V mozku se zvyšuje produkce endorfinů (látky podobné morfiu), které snižují vnímání bolesti. Tyto změny pak mohou pozitivně ovlivnit např. nervový systém, krevní tlak, srdeční rytmus, napětí svalstva apod. Díky tomuto jevu často pacienti důsledněji dodržují léčbu a správnou životosprávu. 

Co si představit pod pojmem nocebo efekt?

Efekt placeba nemusí být, ale vždy jen pozitivní, může také dojít k tzv. nocebu, což je negativní účinek. Stejně tak jako víra v pozitivní účinek léku může způsobit zlepšení zdravotního a psychického stavu, tak naopak už jenom obyčejná obava z možnosti nežádoucího účinku léku může u mnoha pacientů způsobit to, že se u nich negativní vedlejší účinky opravdu projeví. 

Při jednom pokuse byl podán preparát skupině astmatiků, kteří byli upozorněni na to, že tento lék může vyvolat alergickou reakci, i když šlo o zcela neškodnou látku, u několika ze zúčastněných došlo k potížím s dýcháním a několik jich dokonce prodělalo skutečný astmatický záchvat. Zanedlouho jim byla stejná látka podána s tím, že se jedná o lék, který jim zaručeně uleví a zlepšení se skutečně dostavilo. 

Někdy se dokonce nocebo efekt může dostavit po přečtení příbalového letáku, který je součástí každé krabičky s léčivy. Je tam vyjmenována celá řada možných i téměř nemožných vedlejších účinků daného léku. Vnímavější osoby mohou být po přečtení těchto informací natolik šokováni, že jim dané léčivo nejen nepomůže, ale někdy se jim ze strachu může i přitížit. 

Ať už je to jakkoli lidská psychika je mocná čarodějka a bude ještě dlouho trvat než-li a pokud vůbec někdy lidé přijdou na to jak vlastně funguje. I přes nejmodernější stroje a vybavení nejsme zatím schopni odhalit všechna tajemství, která se v lidské mysli ukrývají.

Článek vyšel: 11.10.2009 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kulturní akce květen 2012

  Květen je tu a s ním také řada zajímavých akcí. Nevěříte? Tak se podívejte, co zajímavého se koná v blízkosti vašeho bydliště. V těchto krásných májových dnech by byl hřích zůstávat doma. Na nic nečekejte a vydejte se…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %