Plyšoví kamarádi

Plyšové hračky jsou pro naše děti skutečně nenahraditelní kamarádi. Zkuste si vzpomenout na své dětství a uvidíte, že i ve vašem dětském světě hráli plyšáci důležitou roli. Někteří rodiče zastávají názor, že plyšové hračky jsou dobré maximálně na to, aby se na nich usazoval prach. To je veliký omyl. Plyšové hračky dětem často dodávají pocit bezpečí a jistoty např. když večer maminka odejde a zanechá je samotné v postýlce. Děti se k nim mohou přivinout a nemají pocit osamění, protože mají nablízku známého kamaráda. Pokud se dítě chystá na dovolenou, tábor a nebo třeba do nemocnice, určitě by s ním měl odcestovat i nějaký oblíbený plyšáček, který mu bude nablízku v neznámém prostředí. 

Vazbu na plyšovou hračku si děti vytváří nejčastěji mezi druhým a třetím rokem života, některým tato vazba zůstane po celý život. Možná že i vy máte doma schovaného starého, dnes už nevzhledně olysalého medvídka, který s vámi prožíval radosti dětství. Věřte, že to není vůbec nic neobvyklého nebo snad něco za co by jste se měli stydět. 

Velká většina dětí si své plyšáky bere do postele, chtějí aby s nimi seděli u oběda, jezdí s nimi na výlety a podobně. Pouze některé děti, které mají doma skutečného zvířecího mazlíčka, nemají až tak velikou potřebu plyšového kamaráda. 

Proč je děti vyhledávají?

Je to zejména proto, že jsou měkoučcí a děti je mohou obejmout, když cítí potřebu se mazlit a nikdo jiný není na blízku. Plyšový kamarád představuje pro děťátko pocit bezpečí, stejně tak jako milující náruč matky. Některé děti, kterým chybí blízký kontakt s rodiči si ho nahrazují právě prostřednictvím plyšáků.

Plyšáčci také dětem připomínají dárce, který jim hračku daroval. Když se tulí k plyšákovi, jako by se tulili k tomu, kdo jim ho dal.

Starší děti svým plyšákům svěřují svoje starosti , radí se s nimi a probírají s nimi svoje přání a touhy. Jsou to vlastně jejich důvěrníci. Věřte, že to s čím se děti svěřují svým plyšákům, by vám možná nikdy neřekly. 

Nevýhody plyšáků

Plyšové hračky se po nějaké době stávají nehygienické, protože se na nich usazuje prach a děťátka na ně mohou někdy dokonce i slintat. Také tím, jak je nosí všude s sebou se mohou lehce ušpinit a zamazat. V dnešní době se již dají koupit plyšáci, kteří se dají dobře udržovat a také prát, ale pozor na to, dítě u plyšáka miluje také jeho jedinečnou vůni, která se dá praním nenávratně zničit. Proto pokud je to alespoň trochu možné nechte ho tak jak je, i když je na váš vkus poněkud nevzhledný a upatlaný, pamatujte že právě takového ho má vaše dítě rádo.

Hrozné může být pokud se milovaný plyšák ztratí nebo nenapravitelně zničí. To může u dítěte vyvolat doslova trauma. Někteří rodiče, jejichž potomek si vytvořil k nějakému plyšákovi skutečně hluboký vztah, mají doma pro případ ztráty schovaného dvojníka, který může toho původního bleskově nahradit. Pokud opravdu dojde k nenapravitelné ztrátě, nikdy neberte smutek svého dítěte na lehkou váhu, v této chvíli bude potřebovat cítit ještě více lásky než-li obvykle. Doufejte že si brzy najde nového oblíbence a přestane truchlit pro toho původního. 

Samozřejmě skutečnost, že jsou plyšáci pro děti nenahraditelnými společníky neznamená, že jich musíte mít doma nepřeberné množství. Dítě stejně vybere dva až tři oblíbence a o ty ostatní nebude projevovat příliš mnoho zájmu. Při výběru se zaměřte především na jejich zdravotní nezávadnost. Důležitá je také velikost. Plyšáci obřích rozměrů nejsou pro děti přínosem, protože mazlit se s něčím, co je o mnoho větší než-li dítě, je jaksi nemožné. Lepší jsou plyšáci, kteří dětem padnou tak akorát do ruky.

Článek vyšel: 06.08.2009 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Safari Adventures

    Chcete-li udělat radost svým ratolestem, pořiďte jim počítačovou hru Safari Adventures. Postavičky i zvířátka v ní mluví česky, takže je vhodná i pro nejmenší předškoláky. Ani technicky není náročná a poběží také na…

  • Víkend v Krušných horách

    Hledáte originální dárek, kterým byste překvapili novomanžele nebo naopak zasloužilé "staromanžele"? Jeden tip bychom pro vás měli. Stejně jako pro všechny ostatní, co svůj volný čas tráví rádi v přírodě a…

  • Porcelán s neotřelým designem

    Asi byste jen těžko hledali nudnější tip na dárek než hrneček. Tedy... snad kromě bonboniéry a předtištěného přáníčka. Ale ještě než ho označíte nálepkou "absolutní fiasko", zkuste si prohlédnout sérii…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %