Poporodní deprese u otců

Možná to zní trochu komicky, protože většinou jsme zvyklí slýchat pouze o poporodních depresích spojených s matkami a nikoli s otci. Ženský a mužský svět se však stále častěji prolíná a proto není dnes divné, že se ženy věnují typicky mužským sportům, jakými jsou hokej a fotbal. Ženy také řídí letadla a věnují se ostatním do nedávna ryze mužským záležitostem. Proč by tedy i muži nemohli přebrat nějaké ty čistě ženské starosti. Nato, že muži tráví stále více času péčí o svůj zevnějšek, jsme si již jakž takž zvykly, také další věci, které by ještě pro naše otce byly nemyslitelné jsou pro naše partnery dnes již samozřejmostí. Proč by tedy nemohli dnešní muži trpět poporodními depresemi?

Narození dítěte je jedním z nejkrásnějších zážitků v lidském životě, ale velice často je tento pocit vystřídán naprostým vyčerpáním, nespavostí a podrážděností. Všechny tyto negativní vlivy společně s hormonálními změnami mohou vést k poporodním depresím. Někteří lékaři mluví o tom, že tyto deprese postihují každou dvacátou matku, někdy se mluví dokonce o každé čtvrté matce. Tyto stavy mají často neblahý vliv i na právě narozené dítě, na otce popřípadě i na další členy rodiny.

Nyní se vědci rozhodli zaměřit na novopečené otce a jejich pocity spojené s narozením potomka. Jejich závěry jsou neúprosné, před i po narození dítěte trpí depresemi každý desátý otec. Nejhorší dobou se pak stávají 3. až 6. měsíc po porodu, kdy depresemi trpí každý čtvrtý otec. No když se nad tím zamyslíme vlastně se není čemu divit. Každý muž je přeci věčným dítětem, které neustále vyžaduje pozornost a potřebuje, aby se mu stále někdo věnoval, stále ho někdo chválil a obdivoval. Dokud má žena na starosti jenom jeho, není to při troše dobré vůle nic složitého.

Jakmile však žena otěhotnění, začne mít řadu jiných starostí a problémů a na ty mužíčkovi jaksi už nezbývá tolik času. Po narození dítěte je to ještě horší. Každá matka má co dělat, aby se přizpůsobila potřebám dítěte, zvládala domácnost a našla si trochu času pro svůj odpočinek. Kde by ale měla najít ještě sílu nato, věnovat se svému partnerovi tak jako dřív. Tato situace bývá kamenem sváru, mnoho mužů začne vnímat potomka jako vetřelce, který z jejich pozorné, krásné, stále se usmívající a vše zvládající drahé polovičky učinil vzteklou, ubrečenou nic nestíhající fúrii. Na místo, aby přidali ruku k dílu a své ženě trochu pomohli, je pro ně jednodušší propadnout depresi a radši jít s kamarády na pivo, aby nemuseli koukat na tu hysterku a poslouchat toho křiklouna. Velice často se tato situace upraví po několika týdnech či měsících, kdy si žena přivykne nové situaci a naučí se opět zvládat chod domácnosti. Někdy se to však už nespraví a rodina se nakonec rozpadne.

Narození dítěte znamená pro celou rodinu velkou změnu a všichni členové domácnosti se musí smířit s tím, že už nic nebude tak jako dřív. Téměř všichni rodiče jsou po narození dítěte unavení, sklíčení, nevyspalí a otrávení, toto jsou však naprosto přirozené stavy a neměly by se plést s depresemi. Větší pozornost je třeba věnovat pokud se dostaví trvalé pocity odcizení, beznaděje, marnosti a začnou se objevovat myšlenky na smrt.

Abychom mužům nekřivdili je třeba dodat, že nejnovější výzkumy dokazují, že nejenom ženy, ale i muži celé těhotenství a porod intenzivně prožívají. Jenom o tom tolik nemluví jako ženy. Většina mužů se raději uzavře do sebe a ženy jim často vyčítají, že se o ně a budoucí potomky nezajímají, to ale nemusí být pravda. Muži to prostě jenom řeší a prožívají po mužském způsobu, tedy beze slov. Vědci dokonce přišli s tím, že i u mužů se dějí hormonální změny podobné změnám odehrávajícím se v ženském těle během těhotenství. Dokonce i mužům prý stoupá hladina estrogenů a dokonce i hormon prolaktin, který má na svědomí tvorbu mateřského mléka.

Poporodní deprese se u mužů nejčastěji vyskytují pokud už v minulosti muž depresemi trpěl. Spouštějícím faktorem může být také nemoc dítěte, partnerské problémy, finanční potíže, neplánované těhotenství či nechtěné pohlaví dítěte.

Nejenom deprese matky, ale zrovna tak i depresivní otec může mít na dítě neblahý vliv. Oba rodiče by se tedy měli snažit novou, doposud neznámou situaci, jakou narození dítěte bezpochyby je vyřešit spolu. Když tatínkové novopečeným maminkám občas trochu pomohou a psychicky je podpoří, žena bude moci na oplátku věnovat trochu času mužovým potřebám a brzy se vše vrátí do starých kolejí. Nejhorší situace nastane, když se mezi partnery přeruší komunikace. To často bývá začátek konce. Milé dámy, zdá se že pokud nechceme, aby naše mužíčky přepadaly poporodní deprese, musíme si vždy najít chvilku, kterou budeme věnovat pouze a jenom jejich maličkosti.

Zdroj: http://www.osel.cz/

Článek vyšel: 16.07.2016 / Odkaz

Přečtete si také

 • Pět mýtů o jídle

  O jídle, různých potravinách a zdravé výživě existuje řada mýtů a polopravd již od nepaměti. Není nic výjimečného, že se dnes a denně dozvídáme o příznivém působení nebo naopak o škodlivosti některé z potravin, po…

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %