Poprvé do školy

Začátkem září nastoupí většina šestiletých ratolestí k povinné školní docházce. O prázdninách si užili legraci a nadšeně očekávají blížící se události. První den ve škole snad všude na světě znamená velkolepé slavnostní vítání a občas si na něj vzpomeneme i v požehnaném věku. Děti hrdě nesou svou školní tašku s pomůckami. Rodiče nenápadně tlačí slzu v oku a celý den fungují jaksi napůl. Vždyť přece jejich nedávno voňavé miminko dneškem vstupuje do velkého světa. Odteď mu začnou pomalu ubývat veselé bezstarostné hrátky a jejich prostor zaujmou vážné povinnosti... Pojďme se podívat, jak svým dětem tento přechod usnadňovat, na co a jak je připravit...

Povzbuzujte a podporujte

Nejlepší, co můžete pro své dítě udělat, je zachovat klid a motivovat ho. Nikdy se nenechávejte strhnout stresem a nechtějte po něm neúměrné výkony, raději mu dopřejte klid a přemýšlejte nad tím, jak ho nejlépe povzbudíte.
Dítě by z postojů rodičů mělo jednoznačně chápat, proč je škola dobrá. Šestiletý prvňáček už dovede poměrně dobře zpracovat spoustu informací a jedině mu prospěje, pokud si s ním povídáte třeba o tom, proč je dobré učit se nové věci a proč se musí chodit do školy. Takové rozmluvy mají velký význam hlavně pro úzkostnější předškoláky, protože dovedou dítě pozitivně naladit a podpoří ho.
Určitě nesnižujte význam škol a vzdělávání, spíše naopak. Podporujte malého školáka k aktivitě a hledání informací. Motivovat děti k činnosti je v tomhle období většinou hračka, protože jsou přirozeně zvídavé a snaží se zalíbit. Pochvala je pro ně drahocenné vyznamenání. Dítě neví, co ve škole může očekávat, proto byste jej neměli strašit. Věty typu: „Počkej, ve škole budeš muset sedět na místě, pořád dávat pozor a nosit jen samé dobré známky...paní učitelka, ta ti dá, ta tě ty tvoje móresy odnaučí, tohle ti trpět nebude...“ budoucího prvňáčka vůbec nepodpoří.
Dítě by mělo být v zásadě soběstačné, rychle a bez problémů se převlékat, zavazovat si boty, dodržovat základní hygienická pravidla a používat příbor.
Malý školák by už měl mít nějaký pojem o slušnosti. Umět pozdravit, poprosit a poděkovat, neskákat ostatním do řeči a nechat je také mluvit. Mělo by brát ohled na druhé, snažit se jim vycházet vstříc a respektovat autoritu. Takhle schopný prvňáček bývá u učitelů často oblíben, což mu pobyt ve škole zpříjemňuje. Proto by rodiče měli podporovat své ratolesti k tomu, aby se dělili s ostatními, krotili své emoce a dokázali navázat dobré vztahy s druhými. Ani to nejchytřejší a nejschopnější dítě nebude ve škole šťastné, pokud se nedokáže dobře zařadit mezi vrstevníky.

Školní zralost se nedá naučit

Pod pojmem „školní zralost“ rozumíme soubor psychických a fyzických předpokladů pro zvládnutí nových školních povinností. I kdybychom se stavěli na hlavu, svého předškoláka mořili nadměrnými tréninky a snažili se vše dohnat prací, dítě školní zralosti naučit nelze. Jednoduše musí samo dozrát, a proto pomůže jen odklad školní docházky. Pokud máte dojem, že je vaše dítko ještě pro školu nezralé, můžete se obrátit na pedagogicko-psychologickou poradnu, kde to odborníci zkušeně prověří. Školní zralost podporuje, když dítě navštěvuje mateřskou školku. Předškolák zde dostává příležitost „se otrkat“ a navíc prochází velmi dobrou předškolní přípravou. Je to pro něj jedna z nejlepších věcí, kterou mu rodiče mohou dopřát.

Co by měl znát předškolák?

Dítě by mělo vědět, jak se jmenuje a kde bydlí.
Spíš než znalost písmen a číslic je vhodnější, když se rodiče zaměřují na to, jakým způsobem dítě drží tužku. Velmi často mají malí školáci totiž zafixován nesprávný úchop. Pokud dítě drží tužku křečovitě, začleňte uvolňovací cviky celé paže od ramenního kloubu k prstům. Vhodné je kroužení, třepání a kresba na svislou plochu.
Dítě by mělo chápat pojmy dnes - včera - zítra, ráno - poledne - večer s činnostmi, které je provází. Mělo by znát barvy, umět napodobit základní geometrické tvary a porovnávat objekty podle velikosti (větší - menší) a druhu (jablíčka - hrušky).
Slovní zásoba novopečených prvňáčků obsahuje deset až čtrnáct tisíc slov. Dítě umí vyslovit všechny hlásky, ale problémy s R a Ř nejsou vůbec výjimkou. Zvládat by ovšem mělo správné časování sloves, skloňování podstatných jmen a nedělat závažné chyby ve slovosledu. Děti by měly dát dohromady pár souvislých vět o svých zájmech nebo rodině. Bez problému pochopit a zapamatovat si kratší vyprávění (příběh nebo pohádku) a alespoň částečně ji reprodukovat.

Máte doma prvňáčka? Řešili jste nějaký problém s adaptací ve škole a přišli na dobré řešení? Podělte se s námi v komentářích, těšíme se.

Článek vyšel: 27.08.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Móda jaro/léto 2011 - boty

  I když venku za okny stále ještě panuje zimní počasí, pomalu už začíná být aktuální otázka: „Jaké botky se budou nosit v nadcházející sezóně?“

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %