Pórek - tajné eso české kuchyně

Nad tímto podlouhlým, jemně aromatickým krasavcem spousta dětí, ale i dospělých stále ohrnuje nos. Přitom s ním můžete vykouzlit fantastické předkrmy i neotřelý hlavní chod, který báječně zasytí. Ovšem za předpokladu že nebohý pórek nebudete hodinu louhovat ve vroucí vodě... slizké cosi bez tvaru i chutě opravdu nadchne málokoho. Aby si uchoval svou neodolatelnou křehkost, stačí ho lehce osmahnout nebo krátce povařit v páře.

Historie póru sahá až do starobylého Egypta, o popularitu neměl díky své dostupnosti nouzi ani s objevem dalších plodin. Pravda, snobským šlechtickým jazýčkům časem příliš zevšedněl, nižší vrstvy si na něm ovšem s gustem pochutnávaly dál... snad proto získal v Anglii přídomek „chudinský chřest“. Díky současnému trendu jednoduchých úprav, které dávají co nejvíce vyniknout přirozené chuti potravin, se ale pórek opět hrdě hlásí o slovo.

Rozlišujeme dvě odrůdy pórku – letní a zimní. Letní pór mívá delší bělavý nepravý stvol a většinou i více listů. Pěstuje se hlavně ve Středomoří. Ve střední Evropě je naopak rozšířenější zimní odrůda, která se vyznačuje vysokou odolností vůči mrazu. Občas možná narazíte i na divoký pórek, známý je především kanadský, tzv. ramp. Podobá se mladé šalotce a vyniká výraznější česnekovou chutí. Vybírejte vždy pórek na pohled čerstvý, bez zvadlých a poškozených listů. Při skladování odřízněte svrchní listy, zabalte pórek do mikrotenového sáčku a uložte do ledničky. Raději ho ale co nejdříve spotřebujte.

Pórek je z hlediska zdravé výživy cennou zeleninou, bohatou na prospěšný draslík (až 230 mg / 100 g póru). Z ostatních minerálních látek obsahuje také vápník, fosfor, hořčík, železo, mangan a selen. Konzumací pórku získáváme dále vitamin C (nejvíc ho najdeme v zelených listech, proto je neodstraňujeme úplně, ale pouze zkrátíme), E a vitaminy skupiny B. Je také výborným zdrojem kyseliny listové (důležitá pro tvorbu krvinek) a sirnaté silice, která má velmi blahodárný vliv na peristaltiku střev, správně fungující žaludek, žlučník a játra. Pórek řadíme mezi diuretika, proto se doporučuje lidem trpícím dnou a revmatikům. Údajně také snižuje hladinu cholesterolu, působí proti krevním sraženinám a chrání cévy.

Dříve než se pustíte do vaření, pórek vždy důkladně omyjte, aby se zbavil zbytků hlíny. Můžete ho nakrájet syrový na kolečka do různých salátů nebo pomazánek, vynikající je také jen tak posypaný na krajíčku chleba s máslem. Velkou oblibu si pórek získal v čínské kuchyni, především v zeleninových směsích – vyzkoušejte kombinaci s česnekem, zázvorem a sojovou omáčkou. V Evropě se z něj tradičně připravují polévky, nákypy, ale také slané koláče. Chcete-li si připravit jednoduchou delikatesu, nakrájejte ho na delší špalíčky, krátce povařte, osolte a na talíři zakápněte citrónem či jemnou holandskou omáčkou. Nebo povařené špalíčky obalte šunkou a lehce opečte... případně naskládejte do pekáče, zalijte smetanovo-sýrovou omáčkou (obzvlášť pikantní je kombinace pórku a nivy) a dejte do trouby zapéct. Jak vidíte, možností je nepřeberně.

Článek vyšel: 06.03.2008 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Léčivá síla brusinek

    Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

  • Kokosové cukroví z formiček

    Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

  • Mrkev nejen pro zdravé oči

    V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %