Rakouská vína – kult, který čeká na objevení

Rakousko? To jsou přece hlavně Alpy, Mozart, Habsburkové, sacher a lyžování,  řeknete si nejspíš. Jen někteří ale ví,  že země našich jižních sousedů má ještě jeden trumf v rukávu – vynikající víno, které svět už dávno objevil, jen našinci mu zatím ještě nepřišli tak docela na chuť. Přitom rakouské vinice jsou za kopcem a vinařská tradice se stejně jako na Moravě dědí po generace z otce na syna.

Malé, ale prvotřídní  – to je rakouské víno v mezinárodním měřítku. Pěstování vína na území dnešních spolkových zemí má víc než tisíciletou tradici a zhruba stejně dlouho se datuje i rivalita mezi rakouskými a moravskými vinaři. Například už král Jan Lucemburský často jezdíval do znojemských sklepů ochutnávat víno a tamním vinařům přidělil privilegia. V roce 1325 si znepřátelil rakouské vinaře, když nařídil, že nikdo z měšťanů v Brně nesmí prodávat k pití rakouská vína do doby pitnosti nových vín domácích.

Od té doby vzájemné  soupeření úplně neustalo. Zatímco Moraváci poukazují,  že Rakušané na rozdíl od nich čerpají vysokou podporu od státu, opačně míří kritika na skutečnost, že mnohým moravským vinařům chybí specializace na určité odrůdy, pro které jsou pro dannou klimatickou oblast vhodné podmínky.

„Je to věc názoru, ale problémem moravských vinařů je, že dělají příliš mnoho odrůd. Rakušané v oblasti Kamptal produkují například především veltlíny. U nás vinařskou tradici málem zničil komunismus, kdy se všechno dělalo jen ve velkých objemech. Od té doby šla kvalita výrazně nahoru, přesto mají moravští vinaři stále co dohánět,“ říká Petr Mikeska, degustátor a majitel e-shopu Wine-bar.cz.

O tom, že rakouské  víno patří mezi světovou špičku, svědčí poslední hodnocení Robert Parkera, uctívaného znalce a novináře, kde se do přísné hranice 90 bodů za sta možných dostalo hned 222 rakouských vín. A to je číslo přinejmenším pozoruhodné.
 

Rakouské  vinařské oblasti
      
Rakousko má čtyři vinařské oblasti: Dolní Rakousko, Štýrsko, Burgenland a Vídeň. Celková rozloha vinohradů čítá cirka 48 tisíc hektarů a dělí se do 20 regionů. V Dolním Rakousku jsou to Weinviertel, Kamptal, Kremstal, Wachau, Traisental, Donauland, Wagram, Carnuntum a Thermenregion. V Hradsku pak Neusiedlersee, Neusiedlersee-Hügelland, Mittelburgenland a Südburgenland, a konečně ve Štýrsku Süd-oststeiermark, Südsteiermark a Weststeiermark.

       

Článek vyšel: 09.11.2016 / Odkaz

Přečtete si také

 • Festival španělských filmů

  Všechny obdivovatele španělského jazyka, kultury a temperamentu jistě ze srdce potěší zpráva o zahájení Festivalu španělských filmů, který nám kousek toho nezkrotného jižanského ducha přinese i do střední Evropy. V…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %