Rakytník řešetlákový

Rakytník je keř, který se často pěstuje pro okrasu a většina lidí vůbec nezná jeho příznivé účinky na naše zdraví. A přitom se z rakytníku na rozdíl od jiných rostlin dají k léčebným účinkům využít všechny jeho části – kořen, kůra, listy, květy, plody, semena i dřevo.

Rakytník byl hojně využíván v lidovém léčitelství již v dávných dobách. V Číně, Mongolsku a na Sibiři se užíval při léčbě plicních, zažívacích, jaterních a kloubních onemocněních. Používal se také při zahlenění, zánětu plic, na hojení sliznic a také jako přídavek do kosmetických přípravků. Tibeťané ho dodnes používají jako regenerační prostředek proti kardiovaskulárním chorobám a při intoxikaci.

Rakytník řešetlákový (Hippophae fructus) je mohutný dvoudomý strom (samčí a samičí), se stříbřitými podlouhlými lístky, špičatými trny a oranžovými bobulemi. Původně se vyskytoval zejména v Rusku, Číně, Mongolsku, Nepálu a Indii, nyní je rozšířen po celé Evropě.

Rakytník je skutečně obrovskou zásobárnou vitamínu C, dokonce se uvádí, že obsahuje 10x více vitamínu C než-li pomeranče. Vědecké výzkumy udávají, že na pokrytí doporučené denní dávky vitamínu C stačí jedna jediná bobulka. Z tohoto důvodu je také někdy nazýván citroníkem severu.

Léčivé účinky

Listy této rostliny se používají pro prevenci artritidy, žaludečních vředů a také proti dně. Rakytník je bohatým zdrojem vitamínů, minerálních látek, flavonoidů, aminokyselin a některých tuků.

Plody se používají jako prevence proti infekcím, pro zlepšení zraku, tlumení sklerotických změn a zpomalují stárnutí lidského organismu.

Olej z rozemletých semen této rostliny se používá jako prostředek pro odkašlávání, při astmatu, onemocněních oběhového systému, pomáhá stabilizovat imunitní systém. Účinky tohoto oleje mají příznivé účinky také na zažívací ústrojí, pomáhá proti vývoji žaludečních vředů a refluxní esofagitidy.

Rozemletá semena a olej jsou rovněž zdrojem vitamínů A,C, E, beta-karotenu, minerálních látek, aminokyselin, cukrů, tříslovin, silic a mastných kyselin.

Zevně se výtažky a olej používají na kožní reakce, jako jsou reakce na nadměrné slunění, rány, popáleniny, proleženiny, akné, vyrážky, suchá kůže, ekzémy a kožní vředy.

Šťáva se využívá jako prostředek pro snížení kyselosti žaludečních šťáv, hypokinezi žaludku a střev, při zácpě.

Na co si musíme dát pozor

Na doporučení lékaře je možné rakytník užívat i během těhotenství a kojení. Přípravky z plodů pokud jsou užívané ve zvýšeném množství mohou způsobit pálení žáhy. Při vnitřním užívání oleje se může ojediněle vyskytnout zvracení, nespavost nebo zvýšená bolestivost.

Článek vyšel: 29.01.2015 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Podběl lékařský

    Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

  • Kopřiva dvoudomá

    Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

  • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

    Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %