Řekni mi pohádku

Není nic nového na tom, že děti milují pohádky. Zejména v předškolním věku jsou jimi mnohdy doslova pohlceny a ani nevnímají, co se děje okolo. Proč jsou pohádky pro malé děti tak fascinující?

Děti, které už prošly obdobím vzdoru, jejichž "já" se diferencovalo od okolního světa a došly tak k určitému sebeuvědomění, si toto své "já" mohou vyzkoušet i v jiných rolích - krásné princezny, nezbedného broučka a podobně. Jejich magické myšlení, nejasné hranice mezi fantazií a realitou jim umožní velmi intenzivní prožitek. Snáze tak dospějí k určitému poučení a s tím někdy ruku v ruce dokonce i větší poslušnosti.

Pohádky vedou děti k dobrému, propagují vytrvalost a statečnost. Když něco obětujeme pro druhé, příjemně se nám to vrátí a dobrý skutek je odměněn. Takové pohádkové principy posilují v dětech tzv. prosociální vlastnosti. Povahy jednotlivých postav jsou vykresleny velmi plasticky a jednoduše, dítě tak lehce poznává, kdo je hodný a kdo zlý. Špatné skutky jsou po zásluze tvrdě potrestány. S tím nemívají děti žádný problém, citové vztahy vnímají jako přímočaré, jasné, přehledné. Láska se svými vrcholy a hloubkami je nyní moc nezajímá a nemá cenu jim ji v rámci jakési osvěty vnucovat.

K pohádkám patří také kouzla, tajemno, nebezpečí a strach. Děti tyto úzkostné pohádkové děje však prožívají v situaci dokonalého bezpečí, nejlépe u rodičů či prarodičů na klíně. Některému bázlivějšímu dítěti může pomoci k překonání strachu ještě třeba pevnější objetí. Právě tento aspekt – prožívání úzkosti a strachu při současném vnějším zajištění – posiluje psychickou odolnost dítěte a podporuje zdravý vývoj jeho osobnosti. Dítě se vlastně "učí bát".

Nejen pohádky, ale i vyprávění příběhů, které jsme sami prožili jako malí, děti velice přitahuje. Pokud jsme upřímní, nestydíme se za své chyby, nepředvádíme se dětem jako vzor všech ctností a ani je jinak nebalamutíme, mnohdy se takového povídání dožadují znovu a znovu. Nechtějí zrovna něco nového, ale právě to staré známé. Takovým vypravováním se stavíme s dětmi na stejnou úroveň a ony mohou s námi prožívat naše dětské lumpárny, bolístka, úrazy, lítosti a radosti. Jsou to překrásné chvilky vzájemného sblížení a nejvhodnější doba pro předání některých životních moudrostí, které našim ratolestem mohou pomoci lépe se orientovat v jejich dětském světě a mezi svými vrstevníky.

Předčítání pohádek dětem před spaním může být jako součást večerního rituálu zdrojem jistoty a bezpečí. V klidu, pohodě a atmosféře hluboké intimity se uvolní i děti se syndromem hyperaktivity. Zároveň čtení přispívá k vytváření žádoucích návyků a norem chování, také obohacuje slovní zásobu. Je velmi pravděpodobné, že dítě se bude zajímat o čtení, až začne chodit do školy a jednou zřejmě bude předčítat i svým dětem.

Článek vyšel: 14.05.2015 / Odkaz

Přečtete si také

 • Poporodní deprese u otců

  Možná to zní trochu komicky, protože většinou jsme zvyklí slýchat pouze o poporodních depresích spojených s matkami a nikoli s otci. Ženský a mužský svět se však stále častěji prolíná a proto není dnes divné, že se…

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %