Rodinné konstelace

Máte-li problém v rodině a nevíte si rady, postavením vašich rodinných konstelací ho můžete vyřešit. Účastí na seminářích pod vedením vyškoleného lektora proniknete do hloubky rodinného systému. V podstatě jde o formu terapie, kterou obtížně vysvětluje i samotný Bert Hellinger, německý terapeut, přední odborník rodinných konstelací. I když spolehlivě fungují, určitě nejsou vhodné pro každého. Proto nejprve dobře zvažte, jestli je vaše psychika dostatečně stabilní a připravte se na opravdový kolotoč emocí.

Kdy mohou konstelace pomoci?

Princip rodinných konstelací je následující: generacemi nevyřešené problémy se přesouvají na členy dalších generací, kteří to nevědomky přijímají a kompenzují ve svém chování – např. obětováním se, závislostí, brutalitou, disharmonií ve vztazích, nedospělostí a podobně.
Mohou tedy pomoci při vážných problémech v původní rodině, v partnerských neshodách, opakujících se generačních osudech, při traumatických a nevyjasněných pocitech v rodině, vícečetných manželstvích, někdy i psychosomatických potížích.

Jak probíhají v praxi?

Nejprve se podchytí opakující se znaky (válečné útrapy, emigrace, rozvody, předčasná úmrtí, osiření atd.) v generačních liniích obou rodičů alespoň k prarodičům. V rodinné minulosti se hledají především fakta, nikoli emoční hodnocení jednotlivých osob. Pro lepší orientaci se graficky znázorňuje výchozí postavení členů rodiny a konečné postavení, kdy je problém vyřešen. Při samotném stavění konstelace symbolizuje vzájemné situování členů jejich vztah. To dává prostor verbálnímu či somatickému vyjádření emocí vyplývajících z těchto skrytých vazeb, dostává se na povrch pravda a problém částečně mizí.

Během semináře se staví konstelace pro několik účastníků. Přítomným jsou udíleny zástupné role příbuzných. Klient si vybere herce také za sebe. Tím získá odstup od svého často povrchního a zaujatého pohledu na věc. Pak intuitivně rozestaví jednotlivé členy v určitém vztahovém rámci. Lektor přeskupuje počáteční postavení, hledá původ problému, ale také pozici, kde se všichni členové rodiny cítí spokojeni. To je obvykle spojeno se silnými projevy emocí. Když je z rodinné historie pomocí postavených konstelací odhalena skutečná příčina nesnází, vymění si klient místo se svým náhradníkem a dokončí konstelaci. Poznal, kde se skrývá problém a dokáže jej pak uvědoměle řešit i v reálném životě.

Řád rodinných konstelací

Archetypální řád vychází z principu historické sounáležitosti a loajality rodiny. Podle něho se konstelace staví. Řád určuje každému členu své nezaměnitelné místo v systému, i mrtvým, potraceným nebo zatraceným. Zahrnuje například tato fakta:
Rodiče jsou stále rodiči, i když děti dospějí.
Děti nesmí zasahovat do vztahu rodičů ve smyslu koalice s jedním nebo zavrhování jednoho z nich.
Každé dítě má právo na informace o svých biologických rodičích.
První partner a společné děti mají přednost před dalšími partnerstvími.
Prvorozený sourozenec před druhorozeným, atp.

V praxi to dávají najevo slovy. Například druhá manželka říká první, zavržené ženě svého partnera: „Mám tohoto muže a platím za to. Respektuji tvoji ztrátu a uznávám nespravedlnost, která ti byla učiněna. Prosím dívej se přátelsky na mě a mé děti.“
Nebo jiný příklad, zletilý říká svému mrtvému sourozenci: „Ty jsi můj bratr. Respektuji tě jako svého bratra. Máš místo v mém srdci. Skláním se před tebou a tvým osudem a přijímám svůj osud, jak přichází.“

Výhody a rizika rodinných konstelací

Rodinné konstelace se mohou stavět pro členy rodiny, kteří se chtějí na problému společně podílet, ale i pro jednotlivce. Když se negativní emoce při konstelaci ventilují, vědomě se přesouvají do přijatelné podoby. Tím se uvolňuje oboustranná vazba mezi členy, což přispívá k celkovému zlepšení všech vztahů.
Na druhou stranu archetypální řád pohlíží na klienta „jen“ jako na součást celku. Nejde mu tedy o jeho potřeby, nýbrž o potřeby rodinného systému, což může být v dnešní době upřednostňující individualitu pro někoho dost traumatizující.
Sporné bývá i využívání zástupných členů. Ti totiž velmi autenticky prožívají cizí emoce a v systému dané rodiny na sebe reagují podobně. Ano, pocity bezmezné lásky, vzdoru, strachu, nenávisti nebo oddanosti tvoří podhoubí všech rodinných vztahů. Každý zapadá do nějakého takového řádu, který nás zasahuje a formuje mezi námi dobré či špatné vazby. Pro někoho mohou být rodinné konstelace poznáním, že i ti druzí řeší podobné problémy. Jiný je vnímá jako pobuřující a nepochopitelné divadlo.

Rodinné konstelace mohou odporovat našemu běžnému přesvědčení a morálnímu hodnocení. Potřebují trpělivou, tolerantní snahu o pochopení. Pak nás hluboká síla archetypálního řádu vcucne jak tornádo a vypustí nás trošku jiné, možná lepší, s určitou představou o vyvažování rodinného systému každým jeho jednotlivým členem.

Stavěli jste rodinné konstelace? Jaké to bylo? Plánujete účast? Podělte se s námi v komentářích, díky.

Článek vyšel: 27.09.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kam vyrazit s dětmi – léto 2012

  Prázdniny jsou tady a s nimi se přímo nabízí otázka: Kam vyrazit s dětmi? Připravili jsme pro vás několik zajímavých nápadů, kde můžete s dětmi strávit příjemné letní okamžiky.

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %