Růže šípková

Tuto královnu květin není třeba představovat. Všichni ji spolehlivě známe už od velmi raného dětství z pohádky o Šípkové Růžence. Nebo jste možná pomáhali maminkám s přípravou vynikající šípkové marmelády a z křiklavých plodů si vyráběli náhrdelník. Šípková růže je lidmi využívána odnepaměti. Ve starověkém Řecku ji zasvětili bohyni Afroditě. Představovala symbol krásy, mládí, zamilovanosti i mlčenlivosti. Růžové květy tvořily nepostradatelnou součást magických směsí k přivolání lásky a krásy. Staří Řekové si nemohli vybrat lépe. Nenašli bychom rostlinu, která by nám podstatu lásky výstižněji představila. Růžové kvítky nás svou vůní a jemným půvabem lehce omámí, ale dotýkat se jí musíme jen velmi opatrně. Píchneme-li se o trn, sykneme bolestí. Přesně taková je i láska...

Výskyt, sběr a sušení

Růže šípková roste kromě nejsevernějších částí po celé Evropě, v severní Africe a západní Asii. Tato až 10 m dlouhá liána nebo 3 m vysoký keř miluje prosluněné stráně a sušší půdu. Planě ji najdeme na okrajích lesa, v houštinách, na mezích a pastvinách, ale i podél cest. Růže je vyhlášená svou variabilitou, na severní polokouli se vyskytuje několik tisíc planých druhů a k tomu můžeme přičíst ještě kolem 1 200 typů zahradních růží.

Sbírají se nepřezrálé, ještě tvrdé, oranžové až sytě červené šípky v období od září do října, nejlépe za suchého a slunného počasí. V této době totiž obsahují největší množství vitamínu C, které se po dozrání opět rapidně snižuje. Slabá vrstva celých šípků se nejlépe suší umělým teplem v sítech, kde může proudit vzduch jakýmkoli směrem. Teplota by neměla přesáhnout 60°C. Přirozeně sušené plody rády plesniví a ztrácejí podstatně větší část vitamínu C. Pokud se šípky připálí nebo zhnědnou, už je nepoužíváme. Správně sušené plody mají oranžové až červenohnědé zabarvení, slabou ovocnou vůni a sladce nakyslou, svíravou chuť. Skladují se nejdéle rok v dobře uzavřené nádobě, na suchém a chladném místě.

Užitečné látky

Šípky obsahují hojné množství již zmíněného vitamínu C (až 1%), kterého si správně sušené kusy uchovávají až 20%. Mohou se také pochlubit větším množstvím karotenů, z nichž si tělo vyrábí vitamín A. Dále pak vitamíny skupiny B, vitamín K. Najdeme v nich asi 30% cukrů a pektiny. Z organických kyselin je podstatná zejména jablečná a citrónová. Nechybí tu ani třísloviny, flavonoidy a maličko silice.

Léčivé účinky

Drcené šípky se nejčastěji užívají k výrobě čaje připravovaného za studena nebo spařením. Pro zachování maximálního množství vitamínu C není vhodné čaj vařit. Měl by se cedit přes hustou tkaninu kvůli dráždivým chloupkům, jejichž přítomnost může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci.

Šípkový čaj se pije pro celkové posílení organismu. Zvlášť vhodný je v době chřipkových horečnatých nachlazení nebo jarní únavy, pro těhotné ženy, kojící matky a v neposlední řadě pro děti. Vitamín C startuje v těle enzymatické procesy, které posilují imunitní systém a přirozenou odolnost proti infekcím. Šípkový čaj se může podávat dlouhodobě a nemá žádné vedlejší účinky. Kvůli diuretickému efektu pomáhá také při zánětech močových cest.
Stahující a svíravé účinky kyseliny askorbové nejvíce oceníte při krvácení dásní a paradentóze, rozkoušete-li v ústech trochu čerstvé šípkové dužiny.

Léčivé účinky šípku si můžete vychutnat také v domácích zavařeninách, sirupech a likérech. Naši předci kromě šípkových plodů a květů využívali k léčebným účelům i kořeny nebo samotné nažky, či tzv. hálky – chorobné nádory listů způsobené hmyzem.
Také dnes se z korunních plátků plnokvětých forem růží izoluje silice, známá jako růžový olej, který našel uplatnění hlavně v kosmetice a aromaterapii.

Článek vyšel: 26.10.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Soutěž: jak znáš Ošklivku Katku?

  Sleduješ seriál Ošklivka Katka? Pak pro Tebe nebude problém ověřit si své znalosti tohoto seriálu a vyhrát jedno ze 3ks CD Ewa Farna: Ticho s titulní písničkou seriálu.

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %