Šalvěj lékařská

Možná si právě teď nedokážete vybavit její vůni a typickou chuť. Šedozelenou barvu šalvějových listů a jejich plstnatý vzhled si ale zaručeně nespletete. Šalvěj lékařská se těšila velké oblibě už za časů starověkého Řecka a Říma, její hvězda ale září i v době moderní medicíny... a snad s ještě větší silou. Pokud tedy tato pověstmi opředená bylina na vaší zahrádce dosud chyběla, je nejvyšší čas to napravit.

Šalvěj lékařská i její plané příbuzné patří do čeledi hluchavkovitých. Nejvíc se jí daří na velmi slunných a suchých místech, zbožňuje teplo a nemá ráda vlhký stín. Není tedy nijak překvapivé, že se hojně vyskytuje v balkánských zemích, například v Řecku či Chorvatsku. U nás si ji budete muset vypěstovat sami, ve volné přírodě ji najdete opravdu jen velice zřídka. K léčebným i kulinářským účelům se sbírají listy před rozkvětem, obvykle v květnu až červnu. Doporučuje se sběr v poledních hodinách za jasného počasí bez deště a mlhy, jinak by se listy mohly snadno zapařit a zhnědnout nebo zplesnivět. Sušte je na stinném a vzdušném místě, při umělém sušení nepřekračujte teplotu 35°C.

Šalvěj má celou řadu pozitivních účinků na lidské zdraví, přesto s ní ale musíme zacházet opatrně – dopřávat si maximálně dva šálky nálevu denně a nikdy dlouhodobě. Kromě prospěšných látek totiž obsahuje také toxický thujon. Což rozhodně neznamená, že byste se jí měli zříct... právě naopak. V umírněném množství vám poslouží jako vynikající desinfekční prostředek, antibiotikum a antimykotikum (dokáže pořádně zatočit s plísněmi).

Vnitřně se šalvěj užívá při nadměrném pocení, uleví také při potížích se zažívacím ústrojím, gynekologických zánětech a chorobách jater a žlučníku. Čistí krev, rozpouští hleny a zlepšuje krevní oběh. Nálev se uplatní také jako kloktadlo při bolestech zubů, krvácení dásní, zánětech ústní dutiny i při angíně. Ne nadarmo se šalvěj už řadu let přidává do zubních past a ústních vod.

Obklady s šalvějovou tinkturou, odvarem či přímo šalvějové lístky vám pomůžou zevně při bodnutí hmyzem a na špatně se hojící rány. Šalvějová koupel je vhodná při pocení nohou, ale také gynekologických zánětech, ekzémech a plísních. Stahující a hojivý účinek šalvěje oceníte při problematické pleti, stačí ji pravidelně oplachovat odvarem. A na závěr samozřejmě nesmíme zapomenout ani na využití šalvěje v kuchyni, skvěle se hodí především k masu (drůbeži, rybám, červenému masu i zvěřině). Můžete ale vyzkoušet i vlastní experimenty a přihodit pár lístků třeba do omáček nebo i domácího pečiva.

Článek vyšel: 05.05.2008 / Odkaz

Přečtete si také

 • Řekni mi pohádku

  Není nic nového na tom, že děti milují pohádky. Zejména v předškolním věku jsou jimi mnohdy doslova pohlceny a ani nevnímají, co se děje okolo. Proč jsou pohádky pro malé děti tak fascinující?

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %