Shanta Sinha, neúnavná obhájkyně dětských práv

V samém srdci Evropy si jen těžko dokážeme představit, jakým způsobem tráví dny malé děti v některých částech Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Místo školy v lepším případě péče o sourozence, práce na poli nebo v rodinných dílnách... v horším případě továrny, těžba nebo prostituce. Takový je osud téměř 250 000 000 dětí na celém světě, z čehož celou jednu třetinu tvoří černoocí Indové. Tento smutný primát se už několik let snaží zvrátit Shanta Sinha, zakladatelka MV Foundation. Organizace, která dětem vrací smích a naději.

Shanta Sinha se narodila 7. ledna 1950 v jihoindickém Nellore, v provincii Andhra Pradesh. Jako jedna z mála žen vystudovala v 80. letech politiku na University of Hyderabad, kde dnes působí jako profesorka. Už během svých studií se začala intenzivně zabývat diskriminací a vykořisťováním na indickém pracovní trhu, tehdy ale ještě zaměřovala svou pozornost na dospělé dělníky. Postupně odhalovala další problémy společnosti, potichu doutnající pod povrchem, přičemž jedním z těch nejvážnějších se ukázala být dětská práce.

Překvapena vysokým podílem nezletilých pracovníků, rozhodla se Shanta Sinha roku 1991 spolu se svým otcem, bratrem a dalšími příbuznými založit organizaci na podporu boje proti dětské práci. Inspirací při výběru jména jí byl dědeček Mamidipudi Venkatarangaiya, profesor historie na University of Madras. Základním krédem pro činnost organizace se stalo zavedení povinné školní docházky pro všechny děti bez rozdílu. Počáteční působení ve třech vesničkách se do dneška rozšířilo na 6000 vesnic a do školních lavic se Shantě a jejím věrným spolubojovníkům podařilo poslat více než 400 000 dětí. V žádném rozhovoru nezapomene skromná Indka zdůraznit, jak moc vděčná je každému z 80 000 dobrovolníků, kteří pro ni ve svém volném čase pracují.

Řešení tohoto ožehavého problému vyžaduje komplexní zapojení dětí, rodičů, učitelů, zaměstnavatelů i vlády. Dobrovolníci z řad MV Foundation trpělivě obcházejí jednotlivé rodiny a vysvětlují dlouhodobé přínosy vzdělání. Situaci v Indii komplikuje nejen extrémní chudoba v některých částech země, ale také dlouhá tradice dětské práce. Rodiče posílají své potomky na pole, aby jim tak pomohli zajistit alespoň základní obživu. V důsledku se tím však celá situace jen zhoršuje – levná dětská pracovní síla totiž dále snižuje platy dospělým. Jen pro představu, v indické továrně na boty si desetiletý chlapec vydělá zhruba čtyři dolary měsíčně.

Také díky přispění vlády se činnost MV Foundation rozrostla z oblasti Andhra Pradesh na dalších sedm provincií. Shanta Sinha vypracovala během let tzv. školní tábory pro odrostlejší děti ve věku 9 – 14 let, které dosud neměly příležitost chodit do školy. Po dobu šesti měsíců navštěvují přípravnou školu, kde doženou základní učivo na úroveň školáků ve svém věku. Dostanou tak příležitost ke vzdělání, kterou my Evropané považujeme za naprostou samozřejmost. Snad se jednoho dne stane běžnou pro děti z celého světa.

Článek vyšel: 29.06.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kulturní tipy na prosinec 2008

  Protože prosinec je obdobím vánočních prožitků, bude i nabídce kalendáře akcí na prosinec dominovat téma vánoční.

Související články

 • Občan pes

  Málokterému asijskému filmu se u nás podaří vykročit ze stínu filmových festivalů a prorazit si cestu do širší distribuce. Notabene thajskému. Občan pes si svou cestičku prošlapoval trpělivě krůček po krůčku, ale…

 • Ženy, které běhaly s vlky

  Cítíte se vyčerpané, bez zájmu o život, na pokraji svých sil? Chcete obdarovat a potěšit své opravdové přítelkyně a nevíte čím? Pak vězte, že kniha Ženy, které běhaly s vlky je tím opravdovým poselstvím pro…

 • Mark Inglis, beznohý horolezec

  Vyrovnat se s vrozeným handicapem či s osudovou nehodou, překonat hořkost, která se vkrádá do raněné duše a se vztyčenou hlavou se vrhnout do víru života... to vše si žádá notnou dávku vnitřní síly a upřímný obdiv ze…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %