Singles

V současné době žije v České republice zhruba třetina mladých lidí ve věku 20 – 35 let mimo manželství, dokonce ani nebydlí s partnerem v jedné domácnosti. I když jde v naší společnosti o poměrně novodobý jev, který ještě není dostatečně prozkoumán, některé závěry jsou dobře patrné už nyní.

Naši pozornost zamíříme ke dvěma hlavním otázkám: Jak singles vyrůstali? Jaké mají dnes možnosti?
Nabytí svobody po roce 1989, cestování a vzdělávání se v zahraničí, jak se naším rodičům ani nesnilo, je pro mladé jednoznačným lákadlem. Mohou se naučit cizí jazyk, získat zkušenosti, poznat jinou zemi, její zvyky, tradice, rozšířit obzor.

Nedostatek finančně dostupného bydlení byl dlouho považován za jeden z hlavních důvodů nízké sňatečnosti a porodnosti. Tak přímočará souvislost zde ale není. Bylo zjištěno, že samostatné bydlení totiž paradoxně vede k postupnému oslabování schopnosti partnerského soužití a přizpůsobení se jinému člověku.

V dobách hlubokého komunismu zakládali novomanželé rodinu i v třípokojovém bytě svých rodičů, protože v té době znamenala jedinou sféru jisté svobody bez zasahování státu. Vysoká sňatečnost (pouze 8% populace zůstávalo nesezdáno) a razantní úpadek religiozity vedl ovšem k zvýšenému počtu rozpadlých manželství. Nárůst rozvedených domácností jednotlivců, nejčastěji matek s dětmi, s sebou do jisté míry nese prosazování singlovského života spíše než života v páru.

Ale i v harmonických rodinách najdeme formativní výchovné vlivy pro nezávislé žití jednotlivce. Jde zejména o prosazování tradičního rozdělení mužské a ženské role, ať již předáváno vědomě nebo rodičovským vzorem. S tím se dnešní emancipovaná generace žen a jejich mužských protějšků zdaleka tolik neztotožňuje.

Z průzkumů vyplývá, že jedním z klíčových modelů novodobých singles je jejich touha po vztahu nezatíženém každodenním kolotočem. Partnerství chtějí bezprostředně realizovat, užít si ho se vším, co k němu náleží. Ve stereotypních dnech společného soužití s všedními starostmi o děti a domácnost je ale takové přání nemožné. Materiální a finanční záležitosti bohužel nelze oddělovat.

Jak život v manželství, tak i svobodomyslnost singles má své stinné stránky. Izolace bytu může místo kýženého pocitu nezávislosti přinést i bezbřehost osamělosti. Naopak v pevných okovech potvrzeného svazku po samotě možná leckdy zatoužíme. Život nám dává ochutnat z obou pohárů, sladkého i hořkého. Mnohdy nezáleží na tom, jestli raději žijeme sami nebo dohromady s partnerem. Je totiž umění žít dlouhodobě jen sám se sebou, stejně tak jako dělit se s druhým. Tajemství skutečně naplněného a šťastného života nacházíme v různorodých podobách jinde. Stačí jen otevřít oči a hledat svou vnitřní svobodu.

Článek vyšel: 07.06.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kuřecí plátky s řapíkatým celerem

  Obliba řapíkatého celeru v poslední době značně stoupá i v české kuchyni. Jeho typické aroma a křupavost si můžete dokonale užít v zeleninových salátech. Osmahlý řapíkatý celer je chuťově sice méně intenzivní, ale…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %