Skalní město Petra – Jordánsko

Toto kouzelné růžové město, které je vytesané do skály, bylo v roce 2007 zařazeno mezi nových 7 divů světa. Patří mezi nejvyhledávanější turistické cíle nejenom v Jordánsku. Tuto unikátní památku, která je zapsaná i ve světovém dědictví UNESCO navštíví každý den na 3000 návštěvníků. 

Skalní město Petra bylo dlouhou dobu skryto před zraky turistů. Znovu objeveno bylo až v roce 1812 švýcarským badatelem Johannem Ludwigem Buckhardtem. Až do roku 1918 ho mohli navštívit pouze Evropané za doprovodu ozbrojených stráží. 

Petra leží v místě, kde se setkávají tři údolí a tudíž je perfektně skryto. Jeho vznik se odhaduje někdy kolem 2500 let před naším letopočtem. V roce 106 n.l. bylo dobyto Římany , zanedlouho došlo k ničivému zemětřesení a město bylo částečně opuštěno. Zhruba ve 14. století již bylo zcela zapomenuto. 

Je zapotřebí si uvědomit, že výlet do Petry je velice fyzicky i časově náročný. Především v letních měsících je zde velké horko a proto je nutné doplňovat tekutiny! Pro méně zdatné návštěvníky jsou zde všudypřítomní beduíni, kteří nabízí za poplatek svezení na koních, oslech, velbloudech nebo v drožkách tažených koňmi. Pokud patříte mezi milovníky zvířat, zajisté poznáte, že zvířata, která vám budou nabízet nejsou zcela v pořádku. Koně a oslíci jsou vychrtlí, zanedbaní a styl jakým je s nimi zacházeno, snad ani nestojí za zmínku. Pokud to nebude nezbytně nutné, vychutnejte si raději procházku „po svých“, cena za svezení je také značně přemrštěná. 

Skalní město leží uprostřed vysokých skal, některé dosahují výšky až 100 metrů. Jedinou přístupovou cestou je úzká skalní soutěska. Na konci této cesty je mnoho chrámů, klášterů a jiných budov vytesaných do skály. 

Jednou z nejkrásnějších budov v tomto městě je Pokladnice. Beduíni věří, že ji vykouzlil čaroděj a uložil do ní poklad. Jiná legenda praví, že je zde uložen poklad faraonů. Barva kamene se zde mění podle slunečního osvětlení, ráno je světle růžová, během dne se mění - tmavne. Na sklonku dne je zabarvení kamene krvavě nachové.

 

Za zmínku stojí také antické divadlo, jeho stavbu zahájili Nabatejci a Římané v něm pokračovali, nachází se zde zhruba 7000 míst k sezení.

 

Královské hrobky jsou dalším z úchvatných míst, které se zde nacházejí. Patrně se zde pohřbívali králové a královny. Tyto hrobky mají krásný interiér a určitě stojí za shlédnutí.

 

Nejzachovalejší z chrámů v celé Petře je klášter, který svým vzhledem připomíná Pokladnici, ale není tak bohatě zdoben. 

Ve výšce zhruba 1035 m se nachází obětiště, což je dalším z oblíbených turistických cílů. 

Mojžíšův pramen - na tomto místě měl podle legendy Mojžíš udeřit svou holí o zem, aby se objevil pramen vody.

 

Áronova hrobka je zvláštní stavba, která je považována za hrob Mojžíšova bratra Árona, vyznačuje se bílou kopulí.

 

Nejvyšší vrchol Petry je Džabal Hárún, výstup je ale velice náročný a cesta trvá déle než-li 6 hodin. 

Toto úchvatné místo vyhledávají i světoznámí filmaři. Oblíbený režisér Steven Spielberg, zde natočil svůj slavný film Indiana Jones a poslední křížová výprava. Pokud se rozhodnete navštívit toto překrásné místo určitě nebudete litovat a strnete v úžasu, jakou krásu dokázali lidé vytvořit.

Článek vyšel: 10.11.2013 / Odkaz

Přečtete si také

 • Shanta Sinha, neúnavná obhájkyně dětských práv

  V samém srdci Evropy si jen těžko dokážeme představit, jakým způsobem tráví dny malé děti v některých částech Asie, Afriky a Jižní Ameriky. Místo školy v lepším případě péče o sourozence, práce na poli nebo v…

Související články

 • Tajuplná kráska z Chartres

  Jsou místa, kde i duše zapřísáhlých ateistů polechtá záchvěv posvátné úcty. A nemusíte přitom cestovat až do mystického Jeruzaléma, stačí se vydat na západ našeho starého kontinentu, do hrozny vonící Francie. Kolena…

 • Za romantikou na Dívčí kámen

  Každý z nás má sice o romantickém zákoutí své vlastní představy, ovšem na téhle jihočeské perle se jistě shodnou všichni ti, co měli tu čest vidět ji na vlastní oči. Hluboké zelené lesy, skalní ostroh s mohutnou…

 • Národní horský park Simien

  Cestování do Afriky má u nás většina lidí spojené s přímořskými destinacemi v Egyptě, Tunisku nebo Maroku. Ale chcete-li poznat skutečnou tvář a tepající srdce tohoto rozmanitého kontinentu, hledejte dále než za ploty…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %