Skryté krásy Andalusie

Jet do nejjižnější části Španělska a strávit celou dovolenou na přeplněných plážích u betonových hotelových komplexů by byl – bez přehánění – politováníhodný hřích. Kromě takových architektonických skvostů jako je Granada, Córdoba či Sevilla najdete v andaluském vnitrozemí spoustu dalších přírodních i kulturních pokladů... jejich poznávání by vás zaručeně neomrzelo ani po měsíci náruživého cestování. Jen kousek od slunečné Málagy se například ukrývá půvabné středověké městečko Antequera, vysoko položená přírodní rezervace El Torcal a soutěska Garganta del Chorro.

Antequera vás uvítá záplavou typických bílých domků, štíhlými věžemi kostelů a nepostradatelnou maurskou pevností Alcazaba. Ta trůní na pahorku Cerro de San Cristóbal a uvnitř najdete vedle zachovalého renesanční kostela Sta María také parčík nabízející příjemný chládek v poledním horku. Při procházce uličkami města dále můžete narazit na klášterní kostel bosých karmelitánů, římské lázně, fontány i útulné kavárny.

Moc pěkný pohled na Antequeru se naskýtá ze „Skály zamilovaných“, 880 m vysokého vrcholku, ke kterému se váže legenda o nešťastném konci velké lásky mezi mladým křesťanem a krásnou Maurkou. Zbyde-li vám čas, nenechte si ujít slavný megalitický soubor umělých jeskyní na okraji Antequery zvaný Conjunto Dolmenico. Kořeny těchto obrovských dolmenů sloužících zřejmě jako kultovní místa a pohřebiště sahají zhruba 5000 let zpátky.

Přibližně 30 km severně od Málagy, nedaleko vesnice Villanueva de la Concepción, leží trochu opomíjený, ale o to zajímavější skalnatý park jménem El Torcal. Vápencový původ spolu s dlouhodobým působením větru a deště slibuje pozoruhodně vymodelované útvary a nevšední zážitek při jejich prohlídce. Na výběr máte hned z několika tras, od nejkratší a nejjednodušší zelené až po 4,5 km dlouhou, červeně značenou stezku s úžasnou vyhlídkou v nadmořské výšce 1339 m. Na parkovišti stojí malé muzeum a infocentrum, které vás seznámí s historií parku, jeho faunou i flórou.

Na řece Guadalhorce v oblasti Antequery čeká na vaše objevení jedno z vůbec nejkrásnějších míst v celé Andalusii – soutěska Garganta del Chorro. V letech 1914 – 1921 tu byl vybudován systém přehrad a dnes je tyrkysově zbarvená voda ohraničená impozantními skalami oblíbeným místem pro kemping i rodinné pikniky místních. A také dobrodružným cílem moha nadšených horolezců. Při stavbě přehrady vznikla na stěně strže slavná „Králova stezka“ (Camino del Rey), úzký chodníček lemující skálu ve výšce až 100 m nad hladinou. Vstup na ni je už několik lez zakázán z důvodu havarijního stavu (při pohledu na chybějící kusy chodníčku a chatrné vzezření zbylé části pochopíte proč). Touze po adrenalinu a fantastických výhledech z nebeských výšin se ovšem odolává jen velmi těžko. Názornou ukázku, jak vypadá cesta po Camino del Rey, můžete zhlédnout po kliknutí na video odkaz na anglických stránkách o Andalusii (kde najdete i jiné užitečné informace).

A na závěr máme ještě jeden tip pro všechny milovníky divokých zvířat, především krásných a záhadných vlků. Šestnáct kilometrů od Antequery směrem na Áloru leží Lobo Park, rozlehlé centrum s evropskými, polárními, iberskými a černými kanadskými vlky. Majitelé i pečující zaměstnanci parku dělají vše pro to, aby těmto kouzelným stvořením dopřáli co nejpřirozenější prostředí a co nejmenší zásah do jejich divokého života. Ochotné průvodkyně vás španělsky či anglicky zasvětí do hierarchie, výchovy mláďat a do dalších detailů z vlčího světa. Zážitek, který rozhodně stojí za opuštění vyjetých turistických cest po andaluském pobřeží.

Článek vyšel: 13.05.2008 / Odkaz

Přečtete si také

 • Co přinese připravované sjednocení sazeb DPH

  Součástí připravované reformy penzijního systému by měla být i změna u sazby DPH. Prozatím ještě není jisté, jak přesně bude změna vypadat, ale nejpravděpodobnější odhady hovoří o tom, že se sjednotí prozatímní…

Související články

 • Tajuplná kráska z Chartres

  Jsou místa, kde i duše zapřísáhlých ateistů polechtá záchvěv posvátné úcty. A nemusíte přitom cestovat až do mystického Jeruzaléma, stačí se vydat na západ našeho starého kontinentu, do hrozny vonící Francie. Kolena…

 • Za romantikou na Dívčí kámen

  Každý z nás má sice o romantickém zákoutí své vlastní představy, ovšem na téhle jihočeské perle se jistě shodnou všichni ti, co měli tu čest vidět ji na vlastní oči. Hluboké zelené lesy, skalní ostroh s mohutnou…

 • Národní horský park Simien

  Cestování do Afriky má u nás většina lidí spojené s přímořskými destinacemi v Egyptě, Tunisku nebo Maroku. Ale chcete-li poznat skutečnou tvář a tepající srdce tohoto rozmanitého kontinentu, hledejte dále než za ploty…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %