Sladký a léčivý ananas

Přestože nám ananas stále voní exotickými dálkami, už dávno se nemusíme spoléhat jen na bohatě prostřený vánoční stůl. Díky dobře zásobeným obchodům si ho můžeme dopřávat jak je libo po celý rok... a nejen že můžeme, přímo bychom měli. Tohle slaďoučké šťavnaté ovoce totiž kromě toho, že báječně chutná, pomáhá také proti celé řadě nemocí. Pokud tedy netrpíte alergií, zkuste ho občas zařadit na svůj jídelníček.

Ananasovník chocholatý roste hlavně v teplých oblastech Střední a Jižní Ameriky. Potřebuje hodně sluníčka a vlhké podnebí, proto se jeho pěstování u nás nikdy příliš neujalo. Nicméně v Evropě je ananas znám už od dob kolonizace, španělské královně Isabele Kastilské ho ze svých výprav přivezl Kryštof Kolumbus. Plody ananasovníku rostou jen nevysoko nad zemí a sbírají se nezralé, aby vydržely dlouhou cestu až do vašich domovů.
Při nákupu ananasu si na jeho výběru dejte obzvlášť záležet – ideálně by měl mít zelené listy a hřejivě žlutou barvu bez velkých otlaků. Vyhněte se příliš měkkým nahnědlým plodům s podezřelým zápachem. Skladujte ho na chladném místě a co nejdříve ho zbaštěte.

Čerstvý ananas obsahuje hodně vody, okolo 15% sacharidů a také vlákninu. Za pozornost stojí celkem vysoký obsah vitaminu C, v menší míře pak vitaminy skupiny B, beta-karoten a z minerálů například vápník, hořčík, železo, draslík nebo zinek. Jednoznačně nejvyšší přínos má pro nás ovšem enzym zvaný bromelin, poprvé zkoumaný v roce 1957. K dostání už jsou dnes i tablety s jeho výtažkem.

Bromelin umí velice efektivně štěpit bílkoviny přijímané v potravě na aminokyseliny, které pak tělo využívá jako základní stavební prvek. Napomáhá tak tvorbě svaloviny (což ocení především sportovci), ale také obnově tkání, a to i kloubních. Bromelin má silně protizánětlivý účinek, urychluje pooperační hojení ran, zmírňuje bolesti a otoky, pomáhá při revmatoidní artritidě. Dále nás chrání proti bakteriím a parazitům ve střevech, snižuje srážlivost krve, podporuje vstřebávání antibiotik a zvyšuje účinnost chemoterapie.

V poslední době se o ananasu často mluví v souvislosti s redukčními dietami a nutno podotknout, že i tady najde bromelin své uplatnění. Zlepšuje totiž spalování tuků a pomáhá při jejich vylučování z těla. Ananas je navíc vynikající detoxikační a odvodňovací prostředek doporučovaný při čistících kúrách.

Konzervováním ananas bromelin ztrácí, proto si dopřejte raději čerstvé kousky nebo šťávu. Vedle různých ovocných salátů můžete vyzkoušet i pikantnější kombinace, ananas chutná dobře skoro v každém experimentu. Výborně ladí se šunkou, zapečený se sýrem, často se přidává i na pizzu. Grilovaný ananas může být neobvyklou přílohou k masu, která nejen že pěkně vypadá a voní, ale pomůže vám také masíčko lépe strávit.

Článek vyšel: 04.04.2008 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Léčivá síla brusinek

    Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

  • Kokosové cukroví z formiček

    Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

  • Mrkev nejen pro zdravé oči

    V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %