Správná doba, kdy začít s nočníkem

Co doktor, to jiný názor, někteří doporučují začít s nácvikem na nočník, co možná nejdříve. Jiní zase radí vyčkat až do doby, kdy budou dítěti alespoň dva roky. Od předchozí generace rovněž často slýcháme, jak naše babičky i maminky měly děti od roka bez plen. Dneska jsou spíše výjimkou děti, které zvládají nočník před druhými narozeninami. Jak je to tedy správně?

Mnoho pediatrů varuje před předčasným posazováním na nočník, že se tak dětem pouze křiví záda a že nejsou ještě schopny pochopit, co se od nich chce. Kdy je tedy ta pravá chvíle? Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět, protože co dítě, to originál. Určitě by se nemělo dítě posazovat na nočník dříve, než-li umí samo pořádně sedět. Jednoduché pravidlo zní, že nikdy neposazujeme dítě na nočník dříve, než po prvních narozeninách. Děti v tomto věku skutečně ještě nejsou schopny pochopit, co od nich chceme a byl by to zbytečný stres jak pro nás tak i pro dítě.

Zhruba do patnácti měsíců děti ještě nedokáží ovládat močový měchýř a jejich vyprazdňování tak probíhá zcela automaticky. Jinak řečeno, vůbec si neuvědomují že by mohly své vyprazdňování nějak ovlivnit.

Pro nácvik je nejlepší, když je dítěti kolem 15. měsíce a nejideálnější je na to letní čas. Doba kdy je teplo a děti mohou chodit doma jen tak bez plen a bez kalhotek. Když se dítko vyčůrá na zem, ukažte mu loužičku, aby si uvědomilo, že to pochází od něho. Bude to chvílí trvat, ale časem pochopí, že loužička i kapky, které mu stékají po nožičkách jsou jeho. V tuto chvíli už máme napůl vyhráno.

Tady nastává důležitá změna, kdy si dítě uvědomuje, že se počůralo nebo pokakalo. Teď je nezbytné, aby si uvědomilo, kdy to přijde a odhadlo tu správnou dobu, před tím než-li se to stane. Tato fáze je nejdůležitější, ale většinou taky nejdelší. Nenechme se odradit neúspěchem, musíme trpělivě utírat loužičky a stále posazovat dítě na nočník. Je důležité si uvědomit, že jsme na dobré cestě.

Teprve kolem dvacátého měsíce, je většina dětí už schopná ovládat svůj močový měchýř naplno a v této době je proto nejdůležitější vytrvat v tréninku, už se blíží doba, kdy se to povede. Může to být ze dne na den, jeden den se dítě počůrá jakoby nic a druhý den už to zvládne do nočníku.

Při nácviku na dítě nesmíme křičet, ani ho jinak stresovat, naopak musíme dítě stále chválit a když se to povede a vyčůrá se do nočníku, klidně mu zatleskáme, každé dítě je pak navýsost šťastné a má motivaci k tomu, aby se mu to příště zase povedlo.

Dovednosti, které značí připravenost k nácviku na nočník:

 • dítě umí zvedat nejrůznější předměty

 • umí pořádně sedět

 • umí se bezproblémově pohybovat v prostoru

 • zvládne si samo stáhnout a natáhnout kalhoty

 • chápe význam slov jakými jsou: nočník, kalhoty, mokro, …

 • rozumí a dokáže plnit jednoduché instrukce typu: sedni si, pojď sem atp.

Pokud je dítě natolik vyspělé, že dokonale zvládá veškeré dovednosti viz. výše, nic už mu nebrání v tom, aby začalo zdárně chodit na nočník.

Článek vyšel: 22.08.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Jablkový závin

  Nesmrtelná klasika, která úspěšně odolává ataku moderních dezertů. V tištěných kuchařkách i na internetu najdete desítky různých variací, obměn a zlepšováků... jablkový závin neboli štrúdl bude prostě od každé pekařky…

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %