Strava musí být především pestrá

Kdo se byť i jen malinko zajímá o zdravou výživu a snaží se najít správný směr plavby v nekonečném moři informací, musí čas od času zákonitě propadnout skepsi. Metody výzkumu jsou stále dokonalejší a tak se na nás ze všech stran valí nové poznatky... bohužel ne vždy jdou ruku v ruce jeden s druhým. Vezměte si například tolik diskutované kafe nebo mléko. Na obecných zásadách zdravé výživy se ale většina odborníků přece jen víceméně shodne, přičemž ta nejdůležitější zní nejjednodušeji – dopřejte si co nejpestřejší stravu!

Samozřejmě že ten, kdo chce mít zdravý a silný organismus, určitému omezení se nevyhne. Propečený špekáček ani pařížský dort s kopcem šlehačky z vás antický ideál neudělají. Není ale důvod zahánět věci do extrému. Jednou za čas si na návštěvě u babičky tu neodolatelně voňavou povidlovou buchtu klidně dejte, stejně jako kousek buřta večer u ohně. A bez výčitek svědomí. Jde o to, aby se z příležitostné pochoutky nestal každodenní chléb. Jen málokdo má tak silnou vůli, aby odolal své oblíbené neřesti (jako ukázkový „čokomil“ dobře vím, o čem mluvím), navíc neustálým odříkáním riskujete permanentní podrážděnost.

Na co byste se tedy měli naopak nejvíce zaměřit? Od roku 1992 pro nás mistři v oboru sestavují výživovou pyramidu, jakési přehledné grafické zpracování doporučované stravy. V současnosti tvoří její nejširší základ – tedy potraviny, kterých máme konzumovat nejvíce – zelenina, cereálie a v menším množství rostlinné oleje. U zeleniny je důležité střídat nejrůznější druhy, protože každý z nich obsahuje jinou směs životně důležitých látek. Obecně nám zelenina poskytuje nezbytné vitamíny, minerály a vlákninu, kterou potřebujeme pro správně fungující metabolismus. Doporučuje se až 500 g zeleniny denně, rozdělené do několika dávek.

Z cereálií vybírejte vždy celozrnné varianty, bílé pečivo a loupaná rýže mnoho dobroty nedělají. Ostatně takový celozrnný rohlík se semínky, celozrnné těstoviny nebo rýže natural mají nesrovnatelně výraznější chuť, na kterou si rychle zvyknete. Za vyzkoušení stojí také méně používané přílohy jako pohanka, kuskus nebo pšenice špalda. Otevírá se vám tak svět širokých možností. Pravou hvězdou mezi rostlinnými oleji je jednoznačně olivový olej, následovaný sójovým a lněným. Hodí se výborně do salátů, na pečení ale sáhněte raději po domácím sádle. Ano, i zavrhované živočišné tuky nám můžou být prospěšné.

V dalším patře pyramidy najdeme ovoce, luštěniny a ořechy. Všichni víme, že ovoce obsahuje spoustu vitamínů, narozdíl od zeleniny ale také vysoký podíl cukru. Proto by mělo být v naší stravě zastoupené o něco méně. Ořechy a luštěniny jsou vynikajícím zdrojem kvalitních rostlinných bílkovin a esenciálních mastných kyselin. Oříšky nám navíc také zlepšují cholesterolový poměr v krvi. Co se týče luštěnin, i přes stále větší propagaci jich bohužel jíme žalostně málo. Je to škoda – nejen že skvěle chutnají, ale stejně jako zelenina nám dodávají vlákninu.

Zapomínat bychom neměli ani na mléčné výrobky, přičemž netučné zakysané varianty jsou lepší volbou než samotné mléko. Pokud jde o maso, vybírejte hlavně ryby a kvalitní bílé maso, ačkoliv vezmeme-li v úvahu česká kuřata plná antibiotik a růstových hormonů, není to zas tak jednoznačné. Jisté však je, že červené maso obsahuje více škodlivých nasycených tuků a cholesterolu, proto by rozhodně nemělo v naší stravě převažovat. Nemusíte se bát ani vajíček, i když každodenní snídání tří vajec smažených na slanině by se vám časem mohlo šeredně vymstít.

Vrchol pyramidy tvoří podle očekávání sladkosti, uzeniny, bílá mouka a tučná jídla. Jak už bylo řečeno, není nutné je úplně vyloučit, stačí významně omezit. Tak tolik z teorie. V praxi se také snažte co nejvíce poslouchat své tělo, pozorujte jeho reakce a nenuťte se do žádných drastických diet. Někdo je více bílkovinný typ, jiný potřebuje spíše sacharidy. Svou roli tu hraje také naše krevní skupina. A nakonec bych ráda připomněla, že stavba ženského a mužského organismu není stejná – pánové opravdu potřebují více proteinů, my dámy se ale bez každodenního fláku masa určitě obejdeme.

Článek vyšel: 11.06.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Vyhrajte poukázku na nákup hraček

  Také vám připadá, že je to jen pár týdnů, co jste zapalovali svíčku na slavnostně prostřené vánoční tabuli, poslouchali koledy a pozorovali rozzářené dětské oči? Jenže pohled do kalendáře nás snadno přesvědčí, jak…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících22 %