Svátek sv. Valentýna u nás i ve světě

V současné době jsou veškerá obchodní centra doslova pod lavinou nejrůznějších kýčových předmětů. Již několik několik let si obchodníci v této době mnou ruce, protože dokázali i v našich zeměpisných šířkách udělat z původně cizokrajného svátku senzační byznys. Svátek Sv. Valentýna má původ v USA, ale i u nás si ho zamilovaní oblíbili.

Svátek sv. Valentýna se s oblibou slaví po celém světě, ale jak už to tak bývá „jiný kraj, jiný mrav“. V každé zemi si tento svátek přizpůsobili podle svého a tak se průběh oslav a valentýnské dárky často odlišují.

Sv. Valentýn v různých zemích:

Česká republika

V České republice se tento svátek slaví zhruba od roku 1990. Zamilované páry si v tento den dávají různé dárky, jakými jsou např.: zamilovaná přáníčka, květiny, sladkosti, spodní prádlo, plyšová zvířátka a erotické pomůcky. V posledních letech jsou velmi oblíbené rovněž zážitkové programy a romantické víkendy.

USA

V USA je tento svátek jedním z nejoblíbenějších svátků vůbec. Zamilované páry se líbají na ulici, všechno je laděno do růžové a červené barvy. Oblíbené jsou romantické večeře a stejně jako u nás nejrůznější dárečky a blbůstky.

Japonsko

V Japonsku tento svátek slaví pouze ženy, rozdávají si barevné obrázky a večer spolu chodí do kina.

Dánsko

V Dánsku se 14. února s oblibou milenci žádají o ruku. Stále častěji jsou to ženy, které v tento den žádají o ruku svého partnera.

Finsko

Ve Finsku je tento den slaven spíše jako svátek přátel, než-li den zamilovaných. Oblíbeným dárkem jsou zde knihy.

Polsko

Poláci si v tento den dávají rovněž dárky, nejsou to vždy jen čokolády a plyšáci, nejčastěji se tento den obdarovávají erotickými pomůckami.

Francie

Francouzi tento den slaví po svém. Zvykem je, že na Sv. Valentýna francouzští muži připravují večeři a hýčkají své ženy, ty v tento den pouze odpočívají.

Holandsko

V Holandsku se velice oblíbeným dárkem stala večerní pozvánka do vyhřáté sauny, ale dávají si zde také klasické dárky jakými jsou šperky a spodní prádlo.

Izrael

Milenci z Izraele si tento den s oblibou užívají v luxusním apartmá.

Velká Británie

Ve Velké Británii jsou stále velice populární tradiční valentýnské kartičky, na kterých chybí podpis odesílatele a adresát tak musí hádat, kdo mu přáníčko poslal. Milenci si zde také rádi vychutnají romantickou večeři, kde za žádnou cenu nesmí chybět kvalitní šampaňské.

Je pravdou, že tento svátek je zejména svátkem obchodníků, kteří v těchto dnech zažívají žně. Avšak pokud se dva mají rádi, je to určitě důvod k oslavě, i když to nemusí být zrovna v tento den, může to být kdykoli během roku. Většina z nás v dnešní uspěchané době často zapomíná na své blízké a to je určitě škoda. Bylo by hezké čas od času zabrzdit a potěšit své blízké nějakou drobností, ne protože je svátek sv. Valentýna, ale prostě jenom proto, že je máme rádi.

Článek vyšel: 10.02.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Plzeňská drakiáda

  Na již tradiční podzimní pouštění draků zvou širokou veřejnost v sobotu 11. října 2008 skauti ze střediska STOPA. Děti budou moci během dopoledne soutěžit s vlastnoručně vyrobenými draky, u kterých se bude hodnotit…

Související články

 • Benefiční projekt Emil

  Zářivě žlutý ptáček Emil není na poli pomoci handicapovaným žádným neopeřeným holátkem. Právě naopak. Jako maskot Českého paralympijského týmu funguje už řadu let a od roku 2003 si pod svá ochranná křídla vzal také…

 • III. internetová aukce "Děti dětem"

  Jestli chcete udělat radost hned několika osobám, taky sami sobě, pomoci dětem a ještě si na památku vydražit obrázek nebo keramickou sošku, mrkněte na

 • Fotbal pro rozvoj

  Vrcholový fotbal má své pevné jádro skalních fanoušků, kteří na svou milovanou hru nedají dopustit. Kdo se ale na tento populární sport zkusí podívat s odstupem, uvidí i jeho odvrácenou tvář – chladný kalkul,…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %