Sedavý způsob života – nenápadný zabiják

Lidskému tělu bylo již od počátku věků přirozené vykonávat poměrně velkou fyzickou aktivitu a výjimečné nebylo ani dlouhodobé strádání. Naši prapředci museli napřed vyvinout obrovské úsilí, než-li se mohli dosytosti nadlábnout. Někdy je to stálo množství sil a nakonec zůstali s prázdným žaludkem, takový byl tenkrát úděl člověka. V dávných dobách museli muži lovit a bojovat s nepřáteli. Ženy udržovaly oheň, žvýkaly kůže a vykonávaly další nelehké činnosti. Velice časté bylo stěhování z místa na místo, museli se skrývat před nepřátelskými kmeny a dravou zvěří. Veškerým těmto útrapám se během evoluce přizpůsoboval i lidský organismus.

A co si má najednou naše tělo počít s tím, že dnes už není zapotřebí vyvinout aktivitu téměř žádnou. Jídlo čeká připravené v supermarketech nebo oblíbených fast foodech a i tam nás na místo vlastních nohou, doveze automobil. Nejvíce času trávíme u počítače, nebo před televizní obrazovkou, kam si navíc přichystáme pochutiny jako jsou smažené chipsy, sladkosti a jiné. Ty potom spláchneme colou a malér na sebe nenechá dlouho čekat. Sedavý způsob života provozuje drtivá většina lidské populace a většina z nás zapomíná, na člověku tolik přirozenou věc, jakou je pohyb. Dokonce i děti tráví svůj čas nejraději tímto způsobem, namísto běhání po venku. Pohyb v jakékoli formě, třeba i svižnější procházky jsou velice důležitou součástí života, která prospívá nejen tělu jako takovému, ale prospěch přináší i našemu mozku.

Nedávno zveřejněný výzkum australských vědců hovoří o tom, že lidem, kteří tráví každodenně dlouhé hodiny u televize nebo u počítače, hrozí mnohonásobně vyšší riziko rozvoje některých život ohrožujících chorob, jako jsou především nádorová onemocnění a kardiovaskulární nemoci. Také civilizační choroby jako je astma, obezita a celá řada dalších, mívají často prvopočátek právě v tomto stylu života, spojeném s fatálním nedostatkem fyzické aktivity.

Sedavý způsob života je nenápadný zabiják, který nedělá rozdíly mezi tím, jestli tak činíme jenom proto, že jsme líní a neumíme si najít jinou smyslu plnou aktivitu, nebo jestli je sezení u počítače naším způsobem obživy. Je úplně jedno, jestli si chvilky před monitorem dokonale užíváme, nebo jsme k tomu donuceni pracovními povinnostmi. Kdo ví, možná se do budoucna rozšíří seznam nebezpečných povolání s rizikovými příplatky i na ty, jejichž pracovní náplní je právě ono sezení u počítače.

Četné vědecké studie prokázaly, že pohyb je důležitý nejenom pro posílení lidského zdraví a udržení přiměřené hmotnosti. Pravidelnou fyzickou aktivitou se dá úspěšně bojovat i proti depresím a obdobným následkům stresu. Nejlepším způsobem, jak si zlepšit paměť a zaktivovat mozek je rozhýbat celý organismus. Díky pohybu získáme lepší náladu a pocit, že jsme sami pro sebe udělali něco dobrého.

Není potřeba se zchvátit do bezvědomí, každému vyhovuje něco jiného. Někdo si užívá posilovnu nebo spinning, někdo miluje klasické projížďky na kole a někomu udělá nejlépe pěkná procházka. Musíme si připustit, že přirozeností člověka je pohyb. Pokud chceme aby nás naše tělo poslouchalo a dobře nám sloužilo, musíme mu dopřát to, co potřebuje. Kvalitní stravu, která obsahuje vše potřebné, dostatek fyzické aktivity a opomenout nesmíme ani odpočinek. Nenechte své tělo nadále degenerovat. Zkuste se zamyslet nad tím, co všechno jste dneska udělali pro své zdraví. Pokud naleznete alespoň tři prospěšné věci, jste na tom celkem dobře. Pokud nenajdete ani jednu, měli by jste se nad sebou zamyslet, vaše zdraví by mohlo být vážně ohroženo!

Článek vyšel: 26.03.2010 / Odkaz

Přečtete si také

 • Řezy Margot

  Další z oblíbených moučníků, které si zamiluje celá rodina. Je velice chutný a jelikož i pěkně vypadá, určitě si s ním neuděláte ostudu ani pokud ho nabídnete vzácné návštěvě. 

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %