Symbol Českého ráje – zřícenina hradu Trosky

Už je tady léto a kdy jindy je lepší doba na poznávání krás naší republiky. Je hlavní sezóna pro návštěvy hradů a zámků i pro pěší turistiku. Jedním z takových oblíbených cílů je i Český ráj a jedna z jeho dominant zřícenina hradu Trosky. 

Zřícenina hradu Trosky se nachází 9 km jihovýchodně od Turnova. Pokud je příznivé počasí lze z hradu spatřit např. města Prahu, Mladou Boleslav, Turnov i Rovensko pod Troskami, dále je vidět České středohoří, Lužické a Jizerské hory, Krkonoše i značnou část Českého ráje. 

Historie hradu Trosky

Hrad nesl název Trosky již od svého vzniku, jmenoval se podle pojmenování skalního útvaru, na kterém byl postaven. Hrad vznikl koncem 14. století (asi kolem roku 1380). Vnitřní hrad byl vystavěn mezi čedičovými vrchy (nižší vrch nazývaný Baba, vyšší vrch nazývaný Panna), na každém z těchto vrchů byla postavena věž. Zakladatelem hradu byl zřejmě Čeněk z Vartemberka, ten později hrad postoupil králi Václavu IV., od něho hrad získal Ota z Bergova.

Ota z Bergova stál v době husitského revolučního hnutí na straně krále Zikmunda, Trosky se tak staly jedno z míst kam se dostávaly čerstvé zprávy o pohybu husitských vojsk. I když byly Trosky pro husity hrozbou nepodařilo se husitům hrad dobýt. K Troskám se pojí pověst o jejich dobývání Janem Žižkou na jaře roku 1424, při tomto dobývání údajně vyhořela věž Baba, ale posádce na Panně se podařilo ubránit. Tato pověst však není věrohodně doložena.

V druhé polovině 15. století přestaly být Trosky trvalým sídlem vrchnosti, ale staly se sídlem podřízených úředníků vrchnostenské správy hruboskalského panství. Za třicetileté války se hradu zmocnili Švédové. Hrad postupně chátral, až byl v roce 1648 vypálen císařským vojskem, které odtud vypudilo Švédy. Z hradu se postupně staly skutečné trosky.

Na počátku 19. století se ruiny hradu stávaly stále častěji cílem básníků, spisovatelů, malířů a nakonec také turistů. Ze zříceniny hradu se stala jedna z nejvýraznějších dominant Českého ráje, kterou každoročně navštíví desetitisíce návštěvníků. 

Trosky jsou perfektním výchozím bodem pro řadu výletů za účelem objevování krás Českého ráje. Nachází se zde místa, která jakoby se zastavila v čase. V okolí je množství dobře značených stezek pro cyklisty i pěší turisty, nachází se zde řada velice atraktivních turistických cílů. Nedaleko hradu se nachází údajně nejkrásnější rybníky CHKO Český ráj. Naleznete zde překrásnou krajinu se strmými svahy a také skalní stěny, které vystupují přímo z vodní hladiny. Nachází se zde také množství chráněných rostlin a živočichů. Je to perfektní místo pro načerpání nové, pro život tolik potřebné energie.

Článek vyšel: 10.07.2014 / Odkaz

Přečtete si také

 • Mikulášská nadílka

  Pozvat nebo nepozvat na zlobivé ratolesti Mikulášskou družinu. To je dilema, které v této době řeší nejedna česká rodina. Jak to provést, aby si z této návštěvy naše děti odnesly jenom v dnešních dnech tolik potřebný…

Související články

 • Tajuplná kráska z Chartres

  Jsou místa, kde i duše zapřísáhlých ateistů polechtá záchvěv posvátné úcty. A nemusíte přitom cestovat až do mystického Jeruzaléma, stačí se vydat na západ našeho starého kontinentu, do hrozny vonící Francie. Kolena…

 • Za romantikou na Dívčí kámen

  Každý z nás má sice o romantickém zákoutí své vlastní představy, ovšem na téhle jihočeské perle se jistě shodnou všichni ti, co měli tu čest vidět ji na vlastní oči. Hluboké zelené lesy, skalní ostroh s mohutnou…

 • Národní horský park Simien

  Cestování do Afriky má u nás většina lidí spojené s přímořskými destinacemi v Egyptě, Tunisku nebo Maroku. Ale chcete-li poznat skutečnou tvář a tepající srdce tohoto rozmanitého kontinentu, hledejte dále než za ploty…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %