Teplota u miminek a malých dětí

Zdá se Vám vaše dítě klidnější a hodnější než obvykle? Že o něm dnes skoro ani nevíte? Možná je to tím, že jeho tělíčko bojuje s nějakým virem či bakteriemi.

Prvními příznaky může být celková únava. Místo malého „raráška“ máte najednou doma „andílka“. Ne, že by to nebyla příjemná změna, ale jen kdyby vám teploměr neukázal teplotu 38°C ba dokonce i vyšší.

Co s tím?

Nemá cenu začít panikařit a hned sahat po Nurofenu, Panadolu či ostatních lécích se stejnými účinky. Jen si vzpomeňte na doby svého dětství. Nebylo tolik dostupných léku, pro děti do 1. roku, jako je dnes a přece se vaše malé tělíčko s teplotou dokázalo vypořádat samo.

Znám maminku, která má 5-ti letou holčičku. Holčička doslova vyrůstá na Nurofenu a podobných lécích. Jen co má byť jen náznak teploty, hned dostane preventivní dávku, aniž by byla změřená. Když má zvýšenou teplotu podává střídavě po třech hodinách Panadol s Nurofenem. Lze to, ale jen na doporučení lékaře. Pak se maminka divý, že je stále nemocná. Jakýkoliv bacil ji přemůže.

A proč?

Její tělo je navyklé na určitou dávku léků a pokud ji nemá je oslabené a nedokáže se samo ubránit. Její tělo si za těch pět let nedokázalo vytvořit potřebné protilátky, ani proti obyčejným virům způsobujících například kašel, nebo rýmu. Proto by se léky na teplotu měli dávat jen když je to opravdu nutné.

U novorozeňat chybí schopnost termoregulace. Snadno prochladnou a nebo naopak se začnou potit, jako by běželi maraton. Pokud se nám zdá, že má vyšší teplotu, nechte jeho malé tělíčko tzv. odvětrat a pak ho změřte. Je možné, že bylo moc oblečené. U malých miminek teplota lehce nad 37°C je stále normální a neměli bychom ji chtít nutně srážet pod 37°C. Je-li teplota nad 38°C je lepší začít se studenými zábaly, než podat lék na snížení teploty. Při zábalu máte možnost kontrolovat teplotu a pokud odezní, jednoduše v zábalech nepokračovat a tím uchráníte malé tělíčko před podchlazením. U léků to bohužel tak nejde. Léky mají určitou dobu působení. Působí i když je již teplota v normě a může dojít k podchlazení, což je daleko nebezpečnější než zvýšená teplota. Zahřívat tělíčko, v kterém působí lék na snížení teploty je „boj s větrnými mlýny“. Pokud je v těle zánět, mírně zvýšená teplota pomáhá proti němu bojovat.

Miminka, také někdy mívají den, dva teplotu k 40°C, pak náhle odezní a za pár dnu se na tělíčku objeví lehká vyrážka. Většinou se rodiče vylekají, až když vidí jemnou krupičku po těle. Že by neštovice, spalničky? Nemusíte mít již obavy. Říká se tomu „šestá nemoc“. Při teplotách prodělalo vaše dítě infekci a vyrážka je doprovodný efekt, že je již v pořádku. Ale i tak navštivte pediatra. Budete klidnější, když uslyšíte od lékaře, že je váš andílek v pořádku a blíže vám vysvětlí co se s ním dělo.

Trvá-li teplota déle jak dva dny, nebo se objeví další zdravotní obtíže, je nejlepším řešením vyhledat pediatra.

Nepodceňujte ani opakující se teploty.

Například po dva dny zvýšená teplota k 38°C, podaří se nám zdolat třeba zábaly,či léky. Další dva, tři dny bez teplot a poté se opět teplota objeví. I v tomto případě vyhledejte lékaře. Dítě může mít v těle zánětlivé ložisko, které se jen léky potlačilo, ale stále tam je a může se i rozrůstat. Utišujícími léky jen zatěžujete organismus dítěte. To třeba ani nemá chuť k jídlu a jen pije. Jeho tělo tak dostává jen tekutiny, začíná slábnout a tím vzniká prostor pro zhoršení zdravotního stavu. Z obyčejné virózy může být nemoc, proti které pak už pomůžou jen antibiotika.

Nepodceňujte příznaky, které malé tělíčko vysílá, jako například únava, nechuť k jídlu, zvýšená spavost nebo i „rozmrzelost“ dítěte. Je lepší „zbytečná“ návštěva lékaře, než si pak říkat jestli jsem s tím mohla něco udělat dříve, jestli by muselo brát tolik léku i na začátku.

Článek vyšel: 10.07.2015 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Splněná dětská přání

    Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

  • Pohlaďte své novorozeně!

    Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

  • Bezpečné prázdniny

    Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %