Tradiční vánoční perníčky

Jen máloco podtrhne atmosféru vánočních svátků tak dokonale jako slaďoučké cukroví. Vánoční perníčky mají v našich končinách hlubokou tradici. A tak si při jejich pečení můžeme příjemně užít to prastaré pouto pojící generace za generací (obzvlášť pokud vám asistují vaši malí pomocníci), zapomenout na předvánoční shon a nechat si provonět domov skořicí, medem a vanilkou. Vyzkoušejte naše perníčky, které ani nemusíte nechávat před zdobením několik dní odpočinout.

 • 560 g hladké mouky
 • 360 g moučkového cukru
 • 4 lžíce medu
 • 4 vejce
 • 50 g másla
 • 3x na špičku nože jedlé sody
 • hřebíček, badyán, vanilka, skořice, zázvor a fenykl

Citrónová poleva:

 • šťáva z půlky citronu
 • 200 g moučkového cukru
 • 1 bílek

Mouku a moučkový cukr prosejeme, přidáme med, vejce, máslo a jedlou sodu. Koření umeleme nebo roztlučeme v hmoždíři (to malí pomocníci obzvlášť ocení). Ale vystačit si můžete celkem jednoduše i se sáčkem perníkového koření. Pokud chcete mít těsto pěkně tmavé, aby vyniklo zdobení, můžete přidat ještě dvě lžíce kakaa. Všechny ingredience dobře zpracujeme. Perníčkové těsto by mělo být trochu lepkavější, ale pokud se vám zdá opravdu extrémně bleptavé, klidně přidejte ještě trochu mouky. Dobře propracované těsto dáme alespoň na dvě hodiny do chladu odpočinout.

Na pomoučněném vále těsto rozválíme asi na 0,5 cm silnou placku a vykrajujeme různé tvary, které klademe na vymazaný (nebo pečícím papírem vyložený) plech. Perníčky potřeme rozkvedlaným vejcem a vložíme do předehřáté trouby. Pečeme při 160°C asi půl hodiny.

Hotové perníčky necháme vychladnout a mezitím si připravíme polevu. Rozklepneme vejce a pečlivě oddělíme bílek od žloutku. Moučkový cukr prosejeme, čímž si zajistíme, že se nám při zdobení nebude ucpávat dírka většími krystalky. Bílek vyšleháme elektrickým šlehačem a postupně přisypáváme cukr. Přidáme citrónovou šťávu, další cukr a zase šleháme. Čím bude poleva hustší, tím snáze se s ní bude zdobit.

Dobře ušlehaný sníh vložíme do rohu igelitového pytlíku a uděláme maličkou dírku v průměru asi 3 mm. Menším otvorem poteče hustá poleva pomaleji a nám se povede ji rovnoměrněji nanést a snáze ovlivňovat přímou linku. Zdobení perníčků je právem považováno za skutečné umění a sami si můžete na vlastní kůži ozkoušet, jak velká je to otázka cviku. Ale možná jste si už také na vlastní kůži ozkoušeli, že rok od roku tvoříte stále výstavnější kousky. Přejeme vám hodně zdaru, ale mnohem více svátky i předvánoční pečení naplněné duchem pohody a rodinné sounáležitosti.

Článek vyšel: 17.12.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Karlovský gastrofestival

  Velké Karlovice na Valašsku opět ožijí valašskými specialitami. Ve dnech 11. až 18. listopadu se tu uskuteční druhý ročník Karlovského gastrofestivalu, který nabídne ochutnávky mladého Svatomartinského vína, soutěž O…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %