Třezalka tečkovaná

Bylinky se s kouzly a magií spojovaly odjakživa, málokterá rostlinka si ovšem vykoledovala tolik pověr jako právě třezalka. Koluje prý v ní krev sv. Jana, ačkoliv dnes bychom použili spíš termín hypericin. Toto červené barvivo může způsobit, že se kraví a kozí mléko občas zbarví dorůžova – což byla ve středověku dost dobrá záminka pro obvinění z čarodějnictví. V posledních letech zažívá třezalka coby přírodní antidepresivum obrovský nárůst popularity, a tak se v lékárnách můžete setkat nejen se sušenou natí, ale také s třezalkovými tabletami nebo dražé.

Bylinku si můžete samozřejmě nasbírat a usušit sami, stačí si udělat příjemný výlet mezi louky a lesní paseky. Často ji najdete i na pastvinách, potřebuje hodně světla a pokud možno sušší prostředí. Je rozšířená po celé Evropě, severní Africe i v Asii, od nížin až po horské oblasti. Kvetoucí nezdřevnatělá nať se sbírá od června do srpna, podle znalců byste se na ni měli vypravit hned zrána. Nejlépe se usuší na dobře větraném místě ve stínu, na slunci by zbytečně ztrácela barvu a s ní i cenné látky. Při umělém sušení si vystačíte s teplotou do 35°C.

Třezalka podporuje látkovou výměnu a je vynikajícím pomocníkem v léčbě trávicí soustavy. Užívá se při nechutenství, nevolnosti, žaludečních vředech, zánětlivém onemocnění střev, potížích s játry a žlučníkem. Podporuje krevní oběh, mírní závratě, působí jako diuretikum a antibiotikum, v období klimaktéria upravuje hladinu hormonů. Významnou roli hraje i v léčbě roztroušené sklerózy. Nejznámější je ale její vliv na nervovou soustavu. Tlumí strach a nervozitu, pomáhá při stresu, nespavosti a panických záchvatech.

Z třezalky si můžete připravit oblíbený čaj, olej nebo tinkturu. Na čaj vám budou stačit dvě lžičky sušené drogy, kterou zalijete 200 ml vroucí vody a necháte 15 minut louhovat. Výroba třezalkového oleje potrvá o něco déle, není to ale nic složitého. 150 g jemně podrcených sušených květů nasypte do skleněné lahve a zalijte 0,5 l olivového nebo slunečnicového oleje. Nechte stát několik týdnů na světle, nejlépe za oknem, až se tekutina zbarví krásně doruda. Olej můžete používat zevně na drobná poranění (odřeniny, lehčí spáleniny a proleženiny), ale také třeba na výrony, otoky, hemeroidy, ekzémy a hmyzí bodnutí. Napomáhá rychlejšímu hojení ran, dezinfikuje a tlumí bolest.

Po několikatýdenní kúře byste si měli dopřát delší pauzu, rozhodně se až na výjimky vyvarujte dlouhodobého užívání. Pokud trpíte těžší formou cukrovky, pylovou alergií nebo velmi nízkým tlakem, raději na třezalku úplně zapomeňte. Vyšší dávky mohou také zapříčinit selhání hormonální antikoncepce. Opatrní buďte s kombinací třezalky a slunečních paprsků – vyvolává totiž přecitlivělost pokožky na UV záření, což se může projevit svěděním a červenými skvrnami na kůži.

Článek vyšel: 11.08.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Čokoládové hvězdy s marcipánem

  Dalším receptem, který stojí za vyzkoušení jsou tyto hvězdičky – jsou z celozrnné mouky a také moc pěkně vypadají na vánočním stole.

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %