Únavový syndrom

Patříte mezi lidi, kteří tráví podstatnou většinu svého života prací? Myslíte si, že kdyby jste na chvíli ubrali z pracovního nasazení okamžitě by vaše místo obsadil někdo jiný? Nedokážete si vzpomenout, kdy naposledy jste si udělali chvilku jenom sami pro sebe? Je pro vás vaše práce to nejdůležitější v životě? Cítíte si již delší dobu unaveni i když k tomu nemáte žádný konkrétní důvod? Pokud odpovíte na všechny tyto otázky ano, jste na nejlepší cestě, aby se u vás rozvinul tzv. únavový syndrom.

Únava jako taková může být způsobena různými příčinami jako je např. nevhodné stravování, následek po prodělané nemoci, nedostatek odpočinku. To je běžná únava, která by měla v krátkém časovém úseku vymizet, je důležité najít příčinu a pokusit se o nápravu. Únava je jednou z přirozených reakcí lidského těla, je to podobné jako, když máte žízeň a tělo si říká o příjem tekutin, nebo máte hlad a tělo vás upozorňuje, že už nastal čas se najíst. Stejně tak je to s únavou, pokud pociťujete únavu, vaše tělo vás vyzývá k odpočinku. Pokud nebudete na výzvu svého těla reagovat, můžete si přivodit řadu nepříjemností. Vaše tělo bude snáze podléhat nemocem, může u vás dojít k poškození různých tělesných funkcí, nebudete schopni normálně pracovat. Může se u vás rozvinout tzv. chronický únavový syndrom.

Hlavní příčina chronického únavového syndromu je dodnes neznámá. Předpokládá se, že hlavním důvodem této nemoci je infekce kombinovaná se špatnými obranými schopnostmi přetěžovaného organismu. Tato nemoc připomíná běžné virové onemocnění, u kterého jsou všechna lékařská vyšetření negativní. Aby byla únava uznána za chronickou musí trvat nejméně 6 měsíců.

Další příznaky chronického únavového syndromu

Tato nemoc bývá velice často spojena s mírně zvýšenou teplotou, doprovázenou nepříjemným škrábáním a pálením v krku (všechny výtěry jsou však vždy negativní). Mohou se dostavit také bolesti svalů a kloubů, bolest hlavy a zvětšené mízní uzliny na krku. Jelikož si pacient s touto diagnózou může připadat jako simulant, protože opakovaná lékařská vyšetření vychází vždy negativně, k jeho stavu se mohou přidat také deprese, poruchy spánku a další psychické potíže.

Je potřeba naučit se odpočívat

Dnešní uspěchaná doba na nás klade stále větší a větší nároky. Jsme nuceni stále více pracovat, aby nás někdo jiný nepřeválcoval. Honíme se za vidinou velkých peněz, lepšího postavení v práci, stále musíme něco dohánět a zlepšovat, pořád se musíme učit novým věcem a přizpůsobovat se našemu okolí. To všechno znamená, že naše psychická i fyzická zátěž je stále větší a proto by i náš odpočinek měl být o to delší a kvalitnější. Pokud se nebudeme věnovat odpočinku můžeme se připravit o zdraví a paradoxně tak přijít o vše, o co jsme předtím tolik usilovali. Pokud má být náš odpočinek kvalitní a dostatečný je zapotřebí naučit se alespoň na chvíli „zcela vypnout“ a udělat si chvilku jen a jen pro sebe. Pokud již trpíte chronickým únavovým syndromem je to jediná cesta k úplnému zotavení.

Rizikové skupiny obyvatel

Tato nemoc se častěji vyskytuje mezi ženami. Nejčastěji postihuje ženy ve věku mezi 25 až 40 lety, které mají za sebou několikaletou náročnou a zodpovědnou práci. Chronický únavový syndrom však může postihnout kohokoli bez rozdílu věku a pohlaví. U drtivé většiny pacientů, kteří přichází za lékařem kvůli únavě a vyčerpání se chronický únavový syndrom nepotvrdí a příčina jejich obtíží tkví zcela někde jinde!

Léčba

Lidé trpící chronickým únavovým syndromem se musí naučit správně odhadnout své fyzické a psychické možnosti, naučit nepřetěžovat se a dostatečně odpočívat. Někdy je jim doporučeno změnit životní prostředí např. odstěhovat se z města na venkov. Důležitá je také zdravá strava, díky které se posiluje imunitní systém.

Proč je důležité vyhledat lékaře

I když na tuto nemoc doposud neexistuje žádný konkrétní léčebný prostředek, je lepší vyhledat lékařskou pomoc. Nejdůležitější je především to, že díky provedeným lékařským vyšetřením se dají vyloučit jiné vážné nemoci s podobnými příznaky jako je např. rakovina, roztroušená skleróza a další. Pokud se nepotvrdí únavový syndrom, ale některá z těchto chorob v brzkém stádiu, dá se zahájit účinná léčba a pacient má větší šanci na uzdravení! 

Mějte na paměti, že žijeme jen jednou a proto je důležité zpomalit a naučit se odreagovat. Každý člověk je jiný a relaxuje jiným způsobem. Pro člověka, který celý den sedí zavřený v kanceláři u počítače, by bylo vhodné věnovat se ve volnu nějaké sportovní činnosti. A naopak člověk, který je v práci vystaven velké fyzické zátěži, by měl spíše odpočívat. Někomu vyhovuje aktivní odpočinek, někomu prosté lenošení. Nezáleží na způsobu, ale důležitý je výsledek, kterým je dokonalé odpočinutí jak po fyzické tak i po duševní stránce.

Článek vyšel: 21.07.2015 / Odkaz

Přečtete si také

 • Máte doma vinaře? Pořiďte mu býčka!

  Lámete si hlavu nad dárečkem, kterým byste potěšily svého partnera (nebo jiného příslušníka opačného pohlaví)? Trefit se do jejich - pro nás dámy často nepochopitelného - vkusu bývá někdy až nadlidský úkol. Ale jednu…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %