Úspěch v podnikání

Láká vás nezávislost a chuť riskovat? Chcete změřit své síly v konkurenci s ostatními nebo se raději schováte pod ochranná křídla s puncem jen zdánlivé jistoty? Většina z nás už někdy zakusila pachuť tíživé situace u zaměstnavatele, konfliktní vztahy s kolegy a možná jste se i protestně rozčílili: Končím a začnu podnikat! K úspěšnému startu ovšem jen takový výkřik nestačí. Dokonce i když jste byli považováni za nejlepší zaměstnance, můžete na volné noze lehce pohořet. Co předurčuje úspěch či neúspěch na trhu? A jak v něm může začínající podnikatel přežít?

První motivy k podnikání

I když je růst každého malého soukromníka individuální, můžeme si je pro názornost zaškatulkovat podle jejich prvotních hnacích motorů.
Hlavní motiv nezaměstnaných nebo ohrožených zaměstnanců pro odstartování podnikatelské aktivity je sebezáchova na trhu práce. Tito lidé riskují více než mohou a často ani nejsou vybaveni potřebným vzděláním či kapitálem, což je většinou odsuzuje k zániku.
Romantičtí nadšenci si zas zpravidla zajišťují jen jednostranné informace. Bývají pak zklamáni, když klient neakceptuje jejich názor. Někdy činí větší objednávky než zvládnou prodat. Rozsévači nápadů obvykle zaostávají v praktických podružnostech. Velmi bídně zpracovávají otázky realizace podnikatelského záměru, kalkulace a rozpočtů. Než dotáhnou strategii ke konci, přicházejí s novým nápadem.
Mnoho lidí se odhodlá k volné noze souběžně se zaměstnaneckým poměrem. Chtějí si přivydělat a zároveň oťukávají své schopnosti v praxi.

Být pán svého času

Někteří zaměstnanci, zejména pokud po nich není poptávka na trhu práce, ve své osmihodinové šichtě doslova trpí. Pracují za málo peněz, výhody od zaměstnavatele se jim dostanou jen zřídka, pokud vůbec, a vztahy s kolegy taky nic moc. Jenže odkroucením této doby z nich tíha spadne jako těžký balvan. Podnikatelská výsada „být pán svého času“ se zdá proti tomu na první pohled velice luxusní, ale ruku v ruce s tím jde i absolutní zodpovědnost za svůj denní chléb, což mnohdy pohlcuje člověka více než je zdrávo. Hlavně k začátku podnikání neodmyslitelně patří velké množství investovaných peněz, tisíce hodin přesčasů a probdělých nocí s hlodající obavou v duši. Pokud v tomto těžkém boji podnikatel obstojí a vybuduje si dobré jméno, čeká ho však sladká odměna. Svůj život bude mít zajištěn lépe než většina zaměstnanců.

Nekonečné sebepoznávání

Některé vlohy pro úspěšné podnikání jsou dané geneticky, ale ty nejdůležitější jsme nachytali výchovou v rodině. Skvělým bonusem bývají ještě profesní zkušenosti. Jenže jen s tím, co jsme už získali, si moc dlouho nevystačíme. Chceme-li být úspěšní, musíme na sobě neustále dál pracovat. Být sám sobě šéfem totiž nenese jen příjemnou absenci cizích příkazů, ale i veliké riziko propadnutí negativním vlivům našeho vnitřního nastavení. To v lepším případě skončí workoholismem, v horším celkovým zhroucením jedince. A svobodná touha naplnit své sny je ta tam. Úspěch malé firmy leží většinou na bedrech jednoho člověka, proto je z velké části předurčen jeho charakterem. Zkušený šéf se obklopí spolupracovníky, kteří vykompenzují jeho slabé stránky nebo mu pomohou s jejich rozvíjením. Ale v zásadě je úplně jedno, jestli je člověk spíš klidného ražení nebo naopak výbušný extrovert. V každém případě je základem úspěchu poznávání sebe sama. Sebezkušenost umožňuje zlepšování manažerských dovedností a také schopnost předvídat komplikace.

Práce s lidmi

Kromě stresové tolerance je jednou z nejzákladnějších vlastností podnikatele také ochota připouštět si a analyzovat své chyby. Z lidské přirozenosti vyplývá, že je dělat musíme, ale když se z nich nepoučíme, trh práce nás lehce smete do zapomnění. Ani ten nejlepší nápad nás nespasí, budeme-li pasivní, nedostatečně flexibilní a nezvládneme-li naše služby prodat. Spíše než na podnikatelově IQ závisí jeho úspěch na emoční inteligenci neboli EQ. Ta je velkou měrou dána právě sebepoznáním, sebeovládáním, empatií, schopností udržovat dobré mezilidské vztahy a motivovat se. Práce s lidmi je totiž v podnikání to nejtěžší a zároveň nejdůležitější. Neustále potkáváme nové klienty nebo spolupracovníky, setkáváme se s různým přístupem. Často máme tendence klienty škatulkovat, což se ale moc nevyplácí. Není nad uvědomělý a individuální přístup ke každému z nich.

Na co se připravit?

Ještě než se pustíte do vyřizování Živnostenského listu, je dobré si pořádně promyslet pár zásadních otázek. Například:
Co mi vyhovuje a nevyhovuje ve stávajícím zaměstnání?
Umím reálně odhadovat budoucí překážky?
Co očekávám, že mi podnikání přinese, a co ztratím?
Jak se změna projeví v rodinných vztazích?
Jaký jsem obchodník? Jak budu získávat klienty?

Podnikání by mělo směřovat k vybudování co největšího základního kapitálu. To umožní přijímat větší zakázky, které je ovšem nutné předem zčásti zafinancovat, jenže na oplátku zajistí růst a prosperitu firmy. Pokud jste zvyklí jít za svým cílem poctivě a s pokorou, bude to pro vás tvrdý oříšek. Nedostatek práce a financí společně se špatnou platební morálkou těch několika málo klientů zvládne zadupat do země mnoho živnostníků. Promyslete si předem, kolik klientovi věnujete času, než mu dáte najevo, že za další vaše know-how a práci už budete vyžadovat zálohu. Vážné zájemce to neodradí, ti nerozhodní odpadnou a ušetří vám čas. Nebojte se výši záloh odstupňovat podle důvěryhodnosti klienta. Stálý a spolehlivý je nemusí třeba platit vůbec, nový klient však zaplatí v plné výši. Podnikejte rozumně, bez vysokých dluhů, abyste v případě neúspěchu mohli začít znovu. Přejeme vám hodně štěstí!

Článek vyšel: 02.11.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Období vzdoru

  Vzteklé scény malého batolete už dokázaly někdy pořádně rozdurdit i poměrně klidnou náturu. Zajisté už každý z nás byl svědkem takového divadla. Bezradné pohledy rodičů nad vřískajícím potomkem uprostřed supermarketu…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %