Vánoce s dětmi

Vánoční čas zůstává v našich vzpomínkách zahalen do závoje splněných přání a rodinné pohody. Nesou v sobě něco magického a pohádkového. Hlavně děti jsou jimi doslova pohlcené a s široce otevřenýma očkama očekávají příchod Ježíška. V dnešní uspěchané době však Vánoce přináší dětem i další rozměr – můžeme je seznámit s českými tradicemi, trochu lenošit a mlsat cukroví u televizních pohádek. Rodinná soudržnost a teplo domova upevňuje dětskou dušičku opravdu perfektně.

I když v každém věku v sobě tyto svátky nesou něco mimořádného, nejkouzelnější jsou pro mnohé s dětmi předškolního věku – na rozdíl od miminka už spoustu věcí poberou a svým magickým myšlením z nich i pro nás dospělé dokáží vytvořit opravdovou pohádku na zemi. Děti milují příběhy, a když jim budeme vyprávět o tom, jak trávili vánoční svátky naši předci nebo také my, když jsme byli malými dětmi, zhltnou každé slůvko.

Některé zvyky a tradice

V žádné domácnosti by nemělo chybět vánoční cukroví a také jmelí. Čím více je na větvičce bílých plodů, tím větší štěstí bude mít vaše rodina v novém roce.
Ryba se na tabuli štědrovečerní večeře vyskytuje poměrně krátce (asi od 19. století). Dříve lidé konzumovali luštěniny – hrách a čočku – pro získání síly a bohatství. Hlavní menu tvořily také zapékané kaše. Oblíbený byl staročeský kuba, jedly se křížaly, ořechy a neopomenutelná vánočka. S první vyšlou hvězdou, jež symbolizuje betlémskou hvězdu zářící při narození Ježíška, usedali naši předci k štědrovečerní hostině. Nezapomínali prostřít i toho roku zesnulým rodinným příslušníkům, židle byly svázané řetězem (dnes si vystačíme papírovým), aby rodina držela pohromadě. Při večeři se neodcházelo od stolu.
Naši předci nezapomínali ani na domácí zvířátka. Děti zvířátka milují, proto bychom si na ně mohli vzpomenout i my. Že zrovna nemáme žádného domácího mazlíčka? Nevadí. Můžeme třeba před štědrovečerní večeří pěkně vyhládnout při procházce v lese a obdarovat lesní zvěř např. kaštany, žaludy, starým chlebem, mrkví nebo jablky.

Mezi štědrovečerní věštění patřilo tradiční rozkrajování jablíčka, kdy hvězdička znamenala budoucí štěstí. Dále lodičky z ořechů se svíčkou, které znázorňovaly pohyb jednotlivých členů v blízké budoucnosti, nebo odlévání olova do vody a hledání podobného symbolu. Uvidíte, kolik legrace si u toho se svými dětmi užijete. Pokud máte dcerku na vdávání, tak ať si kouká hodit pantoflem. Třeba bude mít už příští rok ženicha.

Historie obdarovávání

Už od 16. století provází Vánoce jako křesťanské svátky lásky, přátelství a hojnosti typické obdarovávání. Dříve měly dárky opravdu jen symbolickou podobu a už tenkrát jich nejvíce dostávaly děti, např. panenku, čepici nebo rukavice. Až se vzrůstající kupní silou naší společnosti se maličkosti proměnily na čím dál větší kupy dárků. Což možná nemusí být úplně špatné. Ale jisté je, že za materiální dostatek platíme v předvánočním čase trochu krutou daň. Protože namísto kýženého pocitu klidu a pohody se advent nese především ve znamení spěchu.

Článek vyšel: 22.12.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kapustový závin v listovém těstě

  Listové těsto je úžasný zjednodušovák, s jehož pomocí během chvilky vykouzlíte teplou večeři, stejně jako sladké i slané pohoštění pro hosty. Má tu výhodu, že do něj můžete zabalit skoro cokoliv a s trochou citu to…

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %